Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Mokslas
Amerikiečiai kuria daugiamečių grūdinių augalų veisles

Kanzasas. Tyrėjų, ūkininkų, dėstytojų, pramonės lyderių ir klimato mokslininkų koalicija iš kelių JAV valstijų neseniai gavo 10 milijonų JAV dolerių dotaciją.

Ji skirta per penkerius metus ištirti melsvuosius varpius, kuriuos būtų galima auginti kaip daugiamečius grūdinius augalus, ir sukurti komercinėms jų veislėms. Ši dotacija paskirta pagal JAV Nacionalinio maisto ir žemės ūkio instituto „Tvarių žemės ūkio sistemų“ programą.

Melsvieji varpiai (Thinopyrum intermedium, angl. Intermediate wheatgrass) yra miglinių šeimos (tos pačios, kaip ir kviečiai) daugiametės žolės, panašios į pas mus paplitusius varpučius.  

Bioversija 2024 04 15 m7

JAV ūkininkai šiuos augalus dešimtmečius naudoja pašariniuose žolynuose. Kadangi jie daugiamečiai, užtenka pasėti vieną kartą ir galima imti derlių keletą metų.

Varpiai turi galingą šaknų sistemą, suformuoja tvirtą velėną, o tai naudinga ekologiniu požiūriu, įskaitant mažesnę dirvožemio eroziją. Be to, tyrimai parodė, kad šiuos daugiamečius augalus naudojant kaip grūdinę kultūrą, galima padidinti ūkio pajamas, nes sumažėja išlaidos žemės dirbimui, reikia mažiau pesticidų ir trąšų.

Projektu „Kernza Cap“, oficialiai pavadintu „Daugiamečių augalų auginimo projektavimas ir diegimas siekiant pagerinti aplinką ir kaimo gerovę“, norima sukurti daugiametę augalininkystės sistemą.

Projektu siekiama pagerinti maisto gamybos aplinkos tvarumą ir parodyti naujų daugiamečių augalų, kaip realių ekonominių galimybių ūkininkams ir kaimo bendruomenėms, gyvybingumą. Apie projektą rašo portalas farmprogress.com.

JAV Kanzaso valstijoje įsikūręs Žemės institutas varpius pradėjo tyrinėti beveik prieš du dešimtmečius. Pirmąją varpių, kurių naujos veislės būtų naudojamos kaip grūdinė kultūra, veislę „Kernza“ sukūrė mokslininkas Ly Dehanas (Lee DeHaan) iš Žemės instituto.

„Kernza“ veislę sukūręs mokslininkas Ly Dehanas (Lee DeHaan, kairėje) ir jo padėjėjas Džonas Mai (John Mai) iš Žemės instituto melsvųjų varpių tyrimų laukeliuose („The Land Institute" nuotr.)

„Mokslininkai šiais tyrimais siekia įprastą javų auginimą paversti įvairialype ir ilgalaike sistema. Šis projektas, kai bendradarbiauja įvairių sričių atstovai, yra žingsnis, kuriant naujas daugiamečių grūdinių augalų veisles“, - sakė vieno iš projekto partnerių - minėto instituto prezidentė Reičel Stroer (Rachel Stroer).

Minesotos universiteto Maisto, žemės ūkio ir gamtos išteklių kolegijos Agronomijos ir augalų genetikos katedros docentas ir pagrindinis projekto koordinatorius Jakobas Jungersas (Jacob Youngers) pridūrė, kad svarbiausia projekto dalis yra integracija.

„Šis projektas sujungs mokslinius tyrimus, švietimą ir komercializaciją. Visų sričių atstovų bendradarbiavimas padės užtikrinti, kad „Kernza“ yra agronomiškai saugus, ekonomiškai perspektyvus ir ekologiškai tvarus pasirinkimas“, - sakė J. Jungersas.

„Kernza Cap“ projekto metu siekiama sukurti naujų veislių melsvųjų varpių, kurie turėtų daugiau grūdų, būtų naudingi ūkiams, maisto produktų gamybai ir kartu ekosistemoms. Norima suformuoti ir naujųjų grūdinių augalų nacionalinę paklausą. Iš šių grūdinių augalų bandoma kepti duoną, gaminti makaronus ir kitus produktus, virti alų ir pan.

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos