Vilnius. Lietuvos gamintojai, susijungus dviem įmonėms, galės stipriau konkuruoti su Lenkijos paukštienos sektoriumi, mano ekonomistas. Tuo metu ūkininkų atstovai teigia dėl sandorio matantys tiek privalumų, tiek rizikų, ypač prekybos trąšomis ir pesticidais rinkoje.
Pasak SEB ekonomisto Tado Povilausko, praėjusią savaitę bendrovei „Linas Agro Group“ užbaigus „KG Group“ įsigijimą, sukuriama tam tikra atsvara Lenkijos perdirbėjams, ypač paukštininkystės bendrovėms.
„Mums akivaizdus konkurentas, ypač kalbant apie paukštininkystės sektorių, yra Lenkija. Turime šalia savęs didžiausią Europos Sąjungoje paukštininkyste užsiimantį ūkį ir čia lietuviams, norintiems išsaugoti savo rinką ar augti Šiaurės šalyse, yra be galo sunku. Šis sandoris yra labai racionalus ir išskaičiuotas, siekiant didėti ir ieškoti tarpusavio veiklos sinergijų“, – BNS sakė T. Povilauskas.
Sandorių privalumų įžvelgia ir Lietuvos paukštininkystės asociacijos vadovas Vytautas Tėvelis. Jo teigimu, sektorius taps konkurencingesnis, augs derybinės galios, gerės sąlygos ūkininkams.
„Pirmiausia, stambėja, apsijungia Latvijos ir Lietuvos mėsinės paukštininkystės didžiausi, dominuojantys objektai. Atsiranda atsvara rinkose ir derybinės galios, rinkose galima jau diktuoti savo sąlygas tam tikra prasme“, – BNS sakė V. Tėvelis.
„Antra, dėl ūkininkų, mes manome, kad jiems dėl šito gali atsirasti geresnės sąlygos ir, kiek žinome, naujieji savininkai numatę vystyti paukštininkystę pagrinde nedidelėse ūkininkų fermose, ne kompleksuose dideliuose, bet daugiau kontraktų pagrindu supirkinėti paukštieną, užaugintą ūkininkų“, – kalbėjo jis.
Tuo tarpu Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) administracijos vadovas Ignas Jankauskas sako, kad, apklausus LGAA narius, buvo grupė žemdirbių, kurie įžvelgė daugiau rizikų koncentracijoje, negu naudos.
„Nepaisant to, kad įmonė po susijungimo teigė, kad ir ūkininkams bus kažkokios naudos perkeltos, to labai nesitikime, nes žinome, kad tai verslo subjektas, jie tą papildomą gautą naudą greičiausiai perkels į savo sąskaitas, o ne į ūkininkų“, – pridūrė jis.
I. Jankauskas tikisi, jog grūdų kainos nesikeis, nes jos reguliuojamos biržoje. Tačiau trąšų ir pesticidų prekyboje „Linas Agro Group“ ir „KG group“ sandoris gali koreguoti kainas.
„Grūduose turime pakankamai atvirą rinką, čia dalyvauja ir lenkai, ir patys ūkininkai, kai kurie tiesiai į Vokietiją sugeba parduoti ar kitas šalis. Galvojame, kad didelių pasikeitimų neturėtų įvykti, kas liečia grūdų prekybą. Tačiau trąšų ir pesticidų prekyboje yra kita tema, kainos grynai dėl konkurencijos gali keistis“, – teigė vienas asociacijos vadovų.
Jis taip pat mano, jog „Linas Agro“ ir „Kauno grūdai“ yra pakankamai skirtingos įmonės, tačiau po sandorio gali būti mažiau lankstumo ir atskirų susitarimų tarp bendrovių ir ūkininkų.
„Pagrindinis momentas, kad „Linas Agro“ – labiau apibrėžta taisyklių ir vidinių nuostatų, o „Kauno grūdai“ – truputį lankstesnė, mažiau taisyklių ir buvo galima pasiekti lengviau ir daugiau atskirų susitarimų. To nebelieka, lieka viena įmonė, kuri turi savo vidines taisykles gan griežtas ir nuokrypiai nuo tų taisyklių nėra tokie dažni“, – teigė I. Jankauskas.
„Linas Agro Group“ praėjusį ketvirtadienį baigė „KG Group“ įsigijimo sandorį, kurio metu įgijo kontrolinius akcijų paketus trijose paukštininkystės, grūdų, miltų ir kitų produktų gamybos įmonėse.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Maisto produktų etiketės – lyg džiunglės
2024-11-26 -
Kaip populiarinti ir brangiau parduoti tradicinius lietuviškus produktus
2024-11-08 -
„Lašiša“ ar „tunas“ iš grybienos – austrai pradėjo spausdinti maistą
2024-10-09
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)