Basf A1 2024 09 10 Basf m1 2024 09 06
Gyvenimas toks...
Žemdirbių nepasitenkinimas virto protestu prie ŽŪM Papildyta

Vilnius. Šiandien nuo ankstyvo ryto prie Žemės ūkio ministerijos ėmė būriuotis žemdirbiai, abejojantys žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko gebėjimu įgyvendinti žemės ūkio politiką.

Protestą, kaip ir neseniai vykusią Ministerijos renatūralizacijos akciją, organizuoja neformali organizacija Žemdirbių organizacinis štabas. Jie patys teigia esantys aktyvūs, Lietuvos kaimo problemoms neabejingi jaunieji ūkininkai ir kviečia prisidėti visus neabejingus tam, kaip teks gyventi ir dirbti kaime.

Protesto dalyviai pasisako prieš, jų teigimu, nelogiškus politikų sprendimus, keliančius grėsmę visai maisto grandinei, žemdirbių negirdinčius valdininkus, kaimo pavertimą pelkėmis.

Bioversija m7 2024 09 18

Siekdami pakeisti žemės ūkio politiką jie nori atkreipti visuomenės dėmesį į kylančias grėsmes.

Žemdirbių organizacinis štabas teigia norintis išlaikyti gyvybingą kaimą, turėti galimybę Lietuvos kaime auginti vaikus, dirbti žemę ir išlaikyti darbo vietas, Lietuvos laukuose užauginti saugų maistą.

„Siekiame atkreipti žemdirbių ir Žemės ūkio ministerijos dėmesį į tai, kad kai kurie dalykai yra netvarkoje, kartais juos praleidžiame pro akis. Ministerijos priimami sprendimai žalingi visai mūsų bendruomenei, verslininkams, šeimoms, kaimo gyventojams, jie žlugdo kaimą.

Atstovauju ir kaimo gyventojams, ir ūkininkams, ir verslininkams. Be to, esu mama – noriu savo vaikus auginti ir matyti kaime. Noriu, kad kaimas išliktų gyvas, o Ministerijos sprendimai nepadeda kaimui išlikti gyvybingam", – portalui manoūkis.lt sakė į protestą atvykusi Prienų r. ūkininkė Rasa Rasimaitė.

Jos teigimu, ūkininkai nori pasikalbėti su žemės ūkio ministru, nes iki šiol sprendimai priimti neatsižvelgus į žemdirbių organizacijų pasiūlymus.

„Pirma, norime užmegzti dialogą, kurio iki šiol nebuvo. Antra, norime gauti atsakymus į klausimus, kurių ministras vengia, jis mums skolingas atsakymus“, – pridūrė ūkininkė.

Proteste dalyvavo ir Kelmės r. ūkininkų sąjungos pirmininkas, ūkininkas Martynas Puidokas, kurio teigimu, svarbiausia, kad požiūris į žemės ūkio politiką būtų adekvatus.  

„Tikimės, kad keisis žemės ūkio politika, kad ji patiks ir žemdirbiams, ir visuomenei, nes dabar ji veda didesnių maisto kainų ir prastesnių konkurencinių sąlygų link“, – pabrėžė M. Puidokas.  

Premjerės Ingridos Šimonytės patarėjas žemės ūkio klausimais Ignas Jankauskas vykstantį protestą pavadino normaliu demokratinės valstybės procesu. „Jeigu negirdi vienaip, kalbama kitaip“, – portalui manoūkis.lt sakė jis.

Į protestą susirinko iki 100 žemdirbių, tarp dalyvių matėsi ir atvykusių palaikyti oficialių žemdirbių organizacijų (Lietuvos ūkininkų sąjungos, Lietuvos pieno gamintojų, Lietuvos grūdų augintojų, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijų) atstovų. Dalyviai ir Vilniaus praeiviai buvo kviečiami vaišintis bei rinktis iš dviejų meniu: šefo Kęstučio pelkių ir ūkininkų grikių košės.

Į protestą atėję Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas Eimantas Pranauskas ir generalinis direktorius Jonas Sviderskis teigė esantys kartu su jaunimu, nes akcijai pritarimą išreiškė jų prezidiumas. Vis dėlto, anot jų, tikėtina, kad esminiams pokyčiams reikia stipresnio žemdirbių bendruomenės susitelkimo.

„Žmonės pasyvūs, atbukę. Sąjūdžio laikas ir kiek vėliau žemdirbių visuomenė galėjo būti išsibarsčiusi, pasimetusi, tuomet kūrėsi nauji ūkiai, visi galėjo turėti daugiau darbų ir vargų, bet rinkosi ir kovojo dėl geresnės vietos po saule. Gal jie ją rado ir dabar labai gerai? Bet jei gerai, tai kodėl tada parduotuvėse tokios kainos? Esame paskutiniai ES su išmokomis, o reikalavimuose net nespėjus suskambinti, mes jau priiminėjame sprendimus. Nemokame suderinti gamtos iššūkių su savo interesais, nors jie gali eiti paraleliai: nedarant žalos gamtai ir tvariai ūkininkaujant“, – kalbėjo J. Sviderskis.

Vis dėlto  E. Pranauskas vylėsi, kad susitelkimas tuoj ateis savaime, nes sitaucija labai neaiški: neišspręstas daugiamečių pievų klausimas, pavasarį bus galvosūkių pagal naują planą deklaruojant pasėlius, o rudenį ateis išmokos, kurios vargu ar atitiks lūkesčius, nes trečdalis ariamos žemės tiesiog nėra pageidaujamos žaliosiose schemose.

Su žemdirbiais išėjęs susitikti ir padiskutuoti žemės ūkio ministras K. Navickas teigė, kad nors nevisada lengva rasti sutarimą, tačiau ieškoma sprendimų, sėdama ir prie užsisenėjusių probemų. Anot jo, kai kur tenka eiti į kompromisus, tad natūralu, kad kažkuri pusė lieka mažiau patenkinta.

„Labai gerai suprantu žemdirbius. Jei jie organizuojasi į tokias akcijas, aišku, kad rūpi. Neis žmogus savo valia į šaltį kalbėti. Aišku, jie nori greitesnių pokyčių, ypač jaunimui. Jų bus, ypač nuo kitų metų. Nesikeičia taip greitai visa parama ir ES politika. Iš tos pusės jiems norisi greičio, bet jis ateis, bus. Aš manau, kad kalbant ir diskutuojant konstruktyviai ta tiesa visą laiką pasirodys“, – žurnalistams komentavo K. Navickas.

Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos pirmininkas, Kėdainių r. ūkininkas Aušrys Macijauskas, lipdamas ant scenos užduoti ministrui klausimų, atsinešė šakotį, kurio sudėtyje yra ne sviesto, kaip turėtų būti, o palmių aliejaus. Pasak jo, tai – ministro politikos pasekmė.

Vykdamas į protestą Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) tarybos pirmininkas, Kėdainių r. ūkininkas Aušrys Macijauskas stabetelėjo nupirkti kaimišką produktą – šakotį, bet jame pasigedo tikrų kaimiškų ingredientų

Renginį vedę M. Puidokas ir R. Rasimaitė ministro teiravosi, kas jam rašo kalbas ir įrašus feisbuke. Anot K. Navicko, socialiniuose tinkluose jis viską daro pats, tad buvo paprašyta į dalį užduotų klausimų atsakyti ir feisbuko erdvėje. Ministras pažadėjo tai padaryti.

„Iki lapkričio 15 d. žadėjote išspręsti reikalą dėl mėšlo paskleidimo. Kokia šiandien diena ir kur žadėtas rezultatas?“ – klausė R. Rasimaitė. Į šį klausimą ministras teatsakė: „Ministerija viską patvirtino, bet to nepadarė Aplinkos ministerija.“ K. Navicko teirautasi ir to, kuriai ministerijai jis atstovauja. Sulaukus atsakymo, kad Žemės ūkio ministerijai, susirinkusių ūkininkų reakcijos išdavė, jog jų šie žodžiai neįtikino.

Scenoje ministras kalbintas aktualiais bendruomenei klausimais (renatūralizacija, daugiametės pievos ir pan.), po kiekvieno jų susirinkusiųjų klausta, ar juos įtikino K. Navicko atsakymas, ar jis „užskaitytas“. Susitikimo pabaigoje sužymėta tik „neužskaitome“ grafa.

Prieš pasibaigiant pokalbiui su ministru, jaunieji ūkininkai jam įteikė džemperį su užrašu „Navickai, atsakyk už bazarą“. „Žinome, kad jums patinka sportinė apranga (ministras vilkėdamas treningą dalyvavo susitikime su žemdirbiais praėjusią savaitęred. past.), tad turime dovaną“, – sakė R. Rasimaitė.

Jaunieji ūkininkai net neabejojo, kad džemperis ministrą tikrai nudžiugins

Prie Ministerijos krepšelius su kaimo gėrybėmis dalijo Vilma Vanagienė, atvykusi iš Mažeikių rajono. Jos teigimu, išdalyta daug krepšelių.

Štai tokie krepšeliai su kaime užaugintomis daržovėmis ir iš kaimiškų produktų pagamintu sūriu dalyti vilniečiams

„Miesto gyventojai į mus žiūri pozityviai, palaiko, siunčia linkėjimus. Daugelis už krepšelius net norėjo mokėti, vadinasi, žmonės vertina sunkų ūkininkų darbą ir nori už tai atlyginti. Tai nuteikia pozityviai“, – sakė V. Vanagienė.

Autorius: Asta Laukaitienė
Gudinas -  23 06 14
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartines žemės ūkio paskolų palūkanas?
Visos apklausos