Vilnius. Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys tiki, jog derybose su kitomis Europos Sąjungos (ES) šalimis pavyks pasiekti didesnes tiesiogines išmokas Lietuvos žemdirbiams nei siūlo Europos Komisija (EK).
„Aš manau, kad šansų pagerinti situaciją yra. Tai yra pradiniai pasiūlymai, kurie, kiek žinau, nėra oficialūs. Jie mūsų netenkina ir tai dar labiau suteikia ambicijų deryboms, geriau ir intensyviau ruošiantis Europos Komisijai pateikti pasiūlymų, kurių būtų sunku atsisakyti, kalbant apie pridėtinę vertę, kurią galėtume sukurti, jei tos išmokos būtų vienodesnės“, – BNS sakė G. Surplys.
EK siūlo per artimiausią dešimtmetį padidinti tiesiogines išmokas Lietuvos ūkininkams nuo 60 iki 80 proc. Europos Sąjungos (ES) vidurkio.
Anot G. Surplio, Lietuva turi gauti vienodesnes tiesiogines išmokas. „Iš principo tas pasiūlymas mums yra per vėlai. Mes negalime dar 10 metų laukti, prarasti dar vieną finansinį Europos Sąjungos laikotarpį, konkuruodami nelygiomis sąlygomis su senųjų ES šalių žemdirbiais. (...) Labai tikiu, kad nuo to pradinio pasiūlymo, kurį sužinosime birželio pradžioje, dar gerokai pagerinsime savo situaciją“, – tvirtino G. Surplys.
Jo teigimu, Lietuva turėtų siūlyti kaip geriau panaudoti tiesiogines išmokas. „Ta metodika, kaip skaičiuojamos išmokos yra sudėtinga, bet turime idėjų, kad į Briuselį reikia važiuoti ne tik su prašymu išlyginti situaciją, bet su pasiūlymais, kaip galėtume tas sulygintas išmokas tikslingiau panaudoti, kad sukurtume didesnę pridėtinę vertę žemės ūkyje“, – sakė naujasis žemės ūkio ministras.
Žemės ūkio ministerijos skaičiavimais, baigiantis dabartiniam daugiamečiam biudžetui, 2020 metais tiesioginės išmokos už hektarą dirbamos žemės Lietuvoje vidutiniškai sieks 187 eurus – 72 proc. ES vidurkio (260 eurų).
Lietuva žemės ūkiui ir kaimo plėtrai iš 2014–2020 metų ES biudžeto turėtų gauti 5,070 mlrd. eurų, iš kurių 3,394 mlrd. eurų skirta tiesioginėms išmokoms. 2007–2013 metais žemės ūkiui gauta 3,869 mlrd. eurų, iš kurių 2,049 mlrd. eurų buvo tiesioginės išmokos.
Daugiau šia tema skaitykite:
BŽŪP biudžetas: derybos nebus lengvos
Baltijos šalims pažadėtos didesnės išmokos
ES žemės ūkio ir sanglaudos politikai mažiau lėšų
BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)