Varšuva. „Nepaisydami finansinių problemų, susijusių su Jungtinės Karalystės išstojimu iš ES, ir bendrijos biudžeto sumažėjimu, turime išlaikyti žemės ūkio biudžetą“, - sakė ES žemės ūkio komisaras Filas Hoganas (Phill Hogan) Krokuvoje surengtame agroverslo forume.
„Būsimoji kaimo plėtros programa grindžiama naujais prioritetais. Siekiame pagerinti žemės ūkio maisto produktų sektoriaus konkurencingumą ir efektyvumą, kad ateityje turėtume kuo daugiau ūkininkų, kurie galėtų uždirbti ir gyventi iš savo veiklos, aktyviai veiktų kaimo vietovėse; pritraukti daugiau jaunų žmonių į žemės ūkį, užtikrinti kartų mainus; panaudoti gamtos išteklius, kad dabartinė ūkininkų karta ateityje galėtų perduoti jauniems žmonėms savo ūkius su nenualintu dirvožemiu ir užtektinais vandens ištekliais “, - sakė F. Hoganas.
Komisaras pabrėžė, kad ES nori supaprastinti bendrąją ES žemės ūkio politiką ir atsisakyti besidubliuojančių nacionalinių ir europinių reikalavimų. „Mes panaikinsime didelę dalį besidubliuojančių ES taisyklių. Bendrausime su šalių vyriausybėmis, siekdami sumažinti perteklinius nacionalinius reikalavimus“, - sakė Hoganas.
Jis priminė, kad per savo kadenciją panaikino apie 100 nuobaudų taikymo už nereikšmingas klaidas mokėjimų prašymuose pozicijų.
Komisijos narys pranešė, kad ateityje bus įdiegta palydovinė technologija, skirta kontroliuoti išmokų mokėjimo pagrįstumą (vykdyti patikras). Tik 1 proc. paraiškų ateityje kontroliuos mokėjimo agentūrų darbuotojai (šiuo metu apie 5 proc.).
F. Hoganas informavo, kad pateikė siūlymą Europos Komisijai ir Europos Parlamentui nustatyti, jog tiesioginės išmokos būtų prioritetinė priemonė, užtikrinanti ūkininkų pajamų saugumą, o iš ūkių grupių prioritetas turi būti teikiamas smulkiesiems ūkiams.
Pasak komisaro, svarbi užduotis yra „išmaniųjų kaimų“ kūrimas ir jų infrastruktūros plėtra bei didelės spartos plačiajuosčio interneto rėmimo programa, skirta gyvenvietėms, kuriose gyvena iki 5000 gyventojų. F. Hogano teigimu, kaimo vietovėse sparčiuoju internetu naudojasi 46 proc. gyventojų, o miestuose – daugiau nei 80 proc. Šis skirtumas yra labai neproporcingas.
„Dabartiniame komunikacijos amžiuje neįmanoma sukurti mažų įmonių, neturinčių prieigos prie interneto, kuris reikalingas verslui kaimo vietovėje“, - sakė komisaras.
F. Hoganas taip pat atkreipė dėmesį į ūkininkų padėtį maisto tiekimo grandinėje. „Jau daug metų ūkininkas gauna labai mažai, palyginti su tuo, kiek uždirba perdirbėjas ir pardavėjas. Ūkininkas yra pačiame grandinės gale ir nebegali niekam perkelti savo patiriamų kaštų. Mažmeninei prekybai tenka 55 proc., ūkininkas gauna tik 18 proc.“, – sakė F. Hoganas. Jis pridūrė, kad Europos Parlamentas jau patvirtino teisės aktus, kuriais bus užkertamas kelias nesąžiningai komercinei praktikai.
Eurokomisaras pridūrė, kad norint pritraukti į žemės ūkį jaunus žmones, reikia sudaryti palankias sąlygas perimti ūkius, investuoti į jų plėtrą, o tam reikalingi pigūs kreditai.
F. Hoganas paskelbė, kad po 2020 m. bus įgyvendinta programa, pagal kurią ūkininkai galės lankyti kitų šalių ūkius ir maisto įmones ir semtis patirties.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)