Briuselis. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESC) atkreipia dėmesį, kad vienas iš Europos ūkininkų laukiančių iššūkių - žemės nuosavybės koncentracija. Keliose šalyse padėtis jau įvardijama kaip probleminė.
Apie šią problemą diskutuota EESC ir Europos parlamento diskusijoje. EESC Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyriaus prezidentas Brendanas Barnsas (Brendan Burns) visų pirma priminė situaciją Škotijoje, kur 50 proc. žemės priklauso maždaug 500 savininkų, kurių dalis net negyvena Škotijoje. Dėl tokios situacijos buvo apleistas kraštovaizdis, tuštėjo kaimai, susilpnėjo ekonomika. Nuo 1999 m. tai bandoma pakeisti, tačiau susiduriama su galybe kliūčių. B. Barnso teigimu, tokia situacija, užkirtusi kelią tvariai kaimo plėtrai, turėtų būti perspėjimu visai Europai.
Amsterdamo Tarptautinio instituto atstovė Sylvija Kay (Sylvia Kay), keletą metų stebėjusi ir analizavusi žemės nuosavybės padėtį Europoje, išskyrė keletą aspektų: 3 proc. ūkių kontroliuoja 52 proc. žemės arba 11 proc. didelių ūkių (virš 100 ha) kontroliuoja 75 proc. Europos dirbamos žemės. Ypač sudėtinga padėtis Bulgarijoje, kurioje 83,5 proc. žemės valdo 2 proc. ūkininkų. Užsienio spauda rašo, kad panaši padėtis ir Rumunijoje bei Vengrijoje, perspėjimai skamba ir Vokietijai, Ispanijai, Italijai.
EESC pranešime teigiama, kad ūkių stambėjimo tendencija pastebima visoje Europoje: pvz. Suomijoje stambūs ūkiai augo daugiau nei penkis kartus, Nyderlanduose - tris.
Tuo pačiu metu visoje Europoje pastebimas smulkių ūkių (mažiau nei 10 ha) nykimas. Iš 12 mln. tokių ūkių 1995 m. iki 2013 m. liko tik 8 mln. Vien Estijoje per dešimt metų (nuo 2003 iki 2013 m.) sunyko 62 proc. smulkių ūkių.
Atsižvelgdamas į tokią situaciją Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas konstatuoja, kad didelė tiek tiekėjo, tiek vartotojo nuosavybės koncentracija, ūkių skaičiaus mažėjimo, bet jų ploto didėjimo tendencija kelia problemų ekonomikai. Tad EESC jau kuris laikas ieško sprendimų, kaip pagerinti padėtį kaimo vietovėse ir skatina labiau remti smulkius ūkius bei išlaikyti tvarią BŽŪP.
EESC, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)