Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
BŽŪP
Iššūkis Europos žemdirbiams - žemės nuosavybė

Briuselis. Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas (EESC) atkreipia dėmesį, kad vienas iš Europos ūkininkų laukiančių iššūkių - žemės nuosavybės koncentracija. Keliose šalyse padėtis jau įvardijama kaip probleminė.

Apie šią problemą diskutuota EESC ir Europos parlamento diskusijoje. EESC Žemės ūkio, kaimo plėtros ir aplinkos skyriaus prezidentas Brendanas Barnsas (Brendan Burns) visų pirma priminė situaciją Škotijoje, kur 50 proc. žemės priklauso maždaug 500 savininkų, kurių dalis net negyvena Škotijoje. Dėl tokios situacijos buvo apleistas kraštovaizdis, tuštėjo kaimai, susilpnėjo ekonomika. Nuo 1999 m. tai bandoma pakeisti, tačiau susiduriama su galybe kliūčių. B. Barnso teigimu, tokia situacija, užkirtusi kelią tvariai kaimo plėtrai, turėtų būti perspėjimu visai Europai.

Amsterdamo Tarptautinio instituto atstovė Sylvija Kay (Sylvia Kay), keletą metų stebėjusi ir analizavusi žemės nuosavybės padėtį Europoje, išskyrė keletą aspektų: 3 proc. ūkių kontroliuoja 52 proc. žemės arba 11 proc. didelių ūkių (virš 100 ha) kontroliuoja 75 proc. Europos  dirbamos žemės. Ypač sudėtinga padėtis Bulgarijoje, kurioje 83,5 proc. žemės valdo 2 proc. ūkininkų. Užsienio spauda rašo, kad panaši padėtis ir Rumunijoje bei Vengrijoje, perspėjimai skamba ir Vokietijai, Ispanijai, Italijai.

Bioversija 2024 07 09 m7

EESC pranešime teigiama, kad ūkių stambėjimo tendencija pastebima visoje Europoje: pvz. Suomijoje stambūs ūkiai augo daugiau nei penkis kartus, Nyderlanduose - tris.

Tuo pačiu metu visoje Europoje pastebimas smulkių ūkių (mažiau nei 10 ha) nykimas. Iš 12 mln. tokių ūkių 1995 m. iki 2013 m. liko tik 8 mln. Vien  Estijoje per dešimt metų (nuo 2003 iki 2013 m.) sunyko 62 proc. smulkių ūkių.

Atsižvelgdamas į tokią situaciją Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetas konstatuoja, kad didelė tiek tiekėjo, tiek vartotojo nuosavybės koncentracija, ūkių skaičiaus mažėjimo, bet jų ploto didėjimo tendencija kelia problemų ekonomikai. Tad EESC jau kuris laikas ieško sprendimų, kaip pagerinti padėtį kaimo vietovėse ir skatina labiau remti smulkius ūkius bei išlaikyti tvarią BŽŪP.

EESC, MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos