


Halė (Vokietija). Griebtis sintetinių pesticidų – senamadiškas mąstymas, o teiginys, kad dėl maisto saugumui kylančios grėsmės reikia ūkininkauti su cheminėmis medžiagomis, yra nepagrįstas, teigia Europos akademijų mokslo patariamosios tarybos (EASAC) direktorius Michaelʼis Nortonʼas (Michaelis Nortonas).
Pasak jo, yra daug įrodymų, kad siūlomi alternatyvūs metodai gali duoti tokį pat ar net didesnį derlių nepakenkiant ekosistemoms.
Naujausioje EASAC ataskaitoje „Neonikotinoidai ir jų pakaitalai tvarioje kenkėjų kontrolėje“ reiškiamas susirūpinimas, kad valstybės narės ir pramonė naudojasi ES pesticidų reglamentų spragomis, jog galėtų toliau naudoti uždraustus insekticidus.
EASAC palaiko ES sprendimą uždrausti pagrindinius tris neonikotinoidus, mat šios klasės insekticidai daro neigiamą poveikį apdulkintojams ir kitiems naudingiems vabzdžiams tiek pat, kiek ir tiksliniams kenkėjams, todėl neigiamai veikia ne tik biologinę įvairovę, bet ir ilgalaikį maisto saugumą.
Nors ir giria ES lyderystę, mokslininkai perspėja, kad vis tik yra spragų, kurios kenkia pradiniams reguliavimo veiksmams. Pirmoji – leidimai toliau naudoti uždraustus neonikotinoidus, kurie tapo kai kurių šalių įpročiu.
Antroji spraga – šie apribojimai skatina kurti pakaitalus, kurie veikia tuos pačius nervinius vabzdžių mechanizmus. Remiantis tyrimais, septyniuose iš dešimties medaus mėginių randama bent vieno bitėms toksiško pesticido pėdsakų.
EASAC ataskaitoje visapusiškai remiamos Europos Komisijos pastangos užtikrinti, kad integruotoji kenksmingųjų organizmų kontrolė taptų pagrindiniu keliu į tvarų žemės ūkį.
„Siekiant perpus sumažinti ES naudojamų pesticidų kiekį, dar reikia nueiti ilgą kelią, kol pavyks priartėti prie tikrai tvaraus žemės ūkio. Nesugriežtinę reglamentų ir testavimo procesų, prie tvarumo nepriartėsime“, – teigia Vageningeno universiteto tyrėja Cláudia de Lima e Silva.
Taip pat šia tema skaitykite
-
ES siūlo naujoves reglamentuojant naujų genomikos technologijų taikymą
2025-03-17 -
Ministrai palaiko ES žemės ūkio viziją, bet nerimauja dėl finansavimo
2025-02-24 -
ES žemės ūkio vizija: daugiau paskatų, mažiau biurokratijos
2025-02-20
Skaitomiausios naujienos
-
Patvirtintos 2025 m. tiesioginių išmokų taisyklės
2025-03-19 -
Saulės elektrinės nukenčia vis dažniau
2025-04-01 -
Gazolio naudojimas ūkyje: nusižengimų beveik nerasta
2025-03-31
(0)