Basf m1 2024 06 14
BŽŪP
Europos Parlamentas patvirtino anglies kaupimo tikslą Lietuvai
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Strasbūras. Europos Parlamentas (EP) patvirtino taisykles, nustatančias didesnį anglies absorbentų tikslą žemės naudojimo ir miškininkystės srityse. Lietuvai iškeltas tikslas iki 2030 m. sukaupti 4,63 anglies dioksido ekvivalento tonų.

Teisės aktu siekiama iki 2030 m. sumažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijas 57 proc., palyginti su 1990-aisiais.

Visos Bendrijos tikslas – pasiekti, kad 2030 m. ŠESD absorbavimas žemės naudojimo ir miškininkystės srityse sudarytų 310 mln. anglies dioksido ekvivalento tonų – 15 proc. daugiau nei šiuo metu. Kiekvienai ES valstybei pagal ankstesnį absorbavimo lygį ir potencialą absorbuoti daugiau nustatyti nacionaliniai tikslai.

Bioversija 2024 04 26 m7

Dabartinės taisyklės bus taikomos iki 2025 m., o pagal jas šalys narės turės užtikrinti, kad žemės ir miškininkystės srityse teršalai neviršytų absorbuoto jų kiekio.

Nuo 2026 m. ES valstybėms bus skiriamas ketverių metų biudžetas (2026–2029 m.), o ne nustatomi privalomi metiniai tikslai.

Siekdamos savo tikslų, šalys narės gali pirkti arba parduoti absorbavimo kvotas, taip pat nustatytas kompensavimo mechanizmas valstybėms, kurios patiria stichinių nelaimių, pavyzdžiui, miškų gaisrų.

Pagal naujas taisykles, bus pagerinta teršalų išmetimo ir absorbavimo priežiūra, ataskaitų teikimo sistema ir tikrinimas.

Jeigu ši pažanga nebus pakankama, ES šalys turės imtis korekcinių veiksmų. Už įsipareigojimų nesilaikymą numatytos baudos. Siekdama užtikrinti, kad ES tikslas būtų pasiektas, Europos Komisija praėjus ne vėliau kaip 6 mėn. po pirmojo pažangos įvertinimo pateiks ataskaitą. Prireikus, Komisija pateiks pasiūlymų dėl papildomų teisės aktų.

Dokumentą turi oficialiai patvirtinti ES Taryba. Tuomet jis bus paskelbtas ES oficialiajame leidinyje ir įsigalios po 20 dienų.

Už šį teisės aktą balsavo 479 EP nariai, prieš – 97, susilaikė – 43.

Šaltinis: europarl.europa.eu
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę savo ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos