Basf 20 03 23 Basf 2023 03 20 m1
BŽŪP
Europa susirūpino bičių mažėjimu – EK skelbia naują komunikatą

Briuselis / Vilnius. Europos Komisija (EK) paskelbė komunikatą „Naujas apdulkintojų politikos kursas", padėsiantį kovoti su nerimą keliančiu apdulkintojų vabzdžių skaičiaus mažėjimu Europoje.

Komunikatas paskelbtas peržiūrėjus 2018 m. iniciatyvą dėl apdulkintojų. Komunikato įvade teigiama, kad visuomenė susirūpinusi dėl mažėjančios laukinių apdulkintojų populiacijos ir to sukeliamų padarinių. Todėl pasigirsta mokslininkų ir pilietiškos visuomenės raginimų ryžtingai imtis žveiksmų, siekiant pašalinti šio mažėjimo priežastis.

EK primena, kad jai pristatyta daugiau kaip milijono ES piliečių palaikymo sulaukusi iniciatyva „Saugokime bites ir ūkininkus“, kuri ragina rinktis bitėms palankesnį ūkininkavimą.

Bioversija 23 01 16 + Agrokoncernas 23 02 06

Tad naujuoju komunikatu EK ir žada siekti iki 2030 m. sustabdyti laukinių apdulkintojų nykimą. Tam numatė konkrečius tikslus, kuriems pasiekti skirti veiksmai suskirstyti pagal tris prioritetus.

Pagrindinis prioritetas – gerinti apdulkintojų išsaugojimą ir šalinti jų nykimo priežastis. To numatoma siekti geriau saugant rūšis ir buveines. EK ketina parengti apdulkintojų rūšių, kurioms gresia išnykimas, apsaugos planus ir pagal Buveinių direktyvą saugomoms buveinėms nustatyti būdingus apdulkintojus, kuriuos valstybės narės turėtų saugoti. Taip pat kartu su valstybėmis narėmis rengs apdulkintojams skirtų ekologinių koridorių tinklo planą.

Tai pat pagal bendrąją žemės ūkio politiką numatoma labiau remti apdulkintojams palankų ūkininkavimą ir taip atkurti buveines žemės ūkio kraštovaizdžiuose. Komunikate nurodoma, kad bus siekiama mažinti pesticidų naudojimo poveikį apdulkintojams, primenamas ir EK siūlymas dėl Tausaus pesticidų naudojimo reglamento. Kai kuriuose šaltiniuose teigiama, kad šis Komunikatas ir taps pagrindine priemone mažinant sunaudojamų pesticidų kiekį.

Ketinama rasti būdų, kaip apdulkintojams išvengti klimato kaitos, invazinių svetimų rūšių ir kitų grėsmių.

Teigiama, kad bus plečiamos žinios apie apdulkintojų nykimą, to priežastis ir padarinius. Numatoma sukurti nuodugnios stebėsenos sistemą, remti mokslinius tyrimus (pvz., iki 2025 m. siekiama nustatyti pagrindinius apdulkintojų plotus)

Kiti prioritetai – telkti visuomenę, skatinti planuoti strategiškai ir bendradarbiauti. EK žada valstybėms narėms pagalbą rengiant nacionalines apdulkintojų strategijas. Veiksmų plane nurodyta, kad tai turėtų būti padaryta iki 2025-ųjų.

Veiksmų programoje nurodyta, kad daugelis veiklų bus vykdoma nepertraukiamai iki 2030 metų. Iki 2024 m. Europos cheminių medžiagų agentūra turi parengti biocidų rizikos apdulkintojams vertinimo gaires, iki tol turėtų būti patvirtintas bei pradėtas įgyvendinti ir Europos maisto saugos tarnybos gairių dėl bičių dokumentas, skirtas pesticidų naudojimo keliamai rizikai bitėms vertinti.

Iki 2024 m. EK ketina parengti įgyvendinimo reglamentą, kuriame nustatys augalų apsaugos produktuose esančių nepriimtinų koformuliantų nustatymo tvarką ir kriterijus, kurie apims dėl apdulkintojų taikomus aplinkos apsaugos kriterijus.

Lietuvos žemės ūkio ministerija primena, kad, stengiantis apsaugoti bites, jau ir ES žaliasis kursas numato, jog iki 2030 m. ES  pesticidų naudojimas turėtų sumažėti 50 procentų.

Planuojama, kad ketvirtadalis ES žemės ūkio paskirties plotų bus skiriami ekologiniam ūkininkavimui. Atitinkamos priemonės numatytos ir Lietuvos strateginiame plane.

Šaltinis: ŽŪM, manoūkis.lt
Gudinas - mobilioji apacia 21.03.14

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Taip pat šia tema skaitykite
Skaitomiausios naujienos
Verslo informacija
Apklausa
Ar reikėtų riboti žemės ūkio paskirties žemės įsigijimą?
Visos apklausos