Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
BŽŪP
ES ministrų taryba diskutuoja dėl intervencijų į trąšų ir kiaulienos sektorius

Varšuva / Liuksemburgas. Europos žemės ūkio ministrų tarybos darbotvarkėje – žemės ūkio nepriklausomumo nuo trąšų pramonės stiprinimo klausimai. Lietuva kelia kiaulienos sektoriaus stabilizavimo klausimą.

Sunki situacija trąšų sektoriuje susidarė drastiškai brangstant dujoms.

Praeitą savaitę Europos Sąjungos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisaras Janusz‘as Wojciechowski‘s (Janušas Voiciechovskis) po susitikimo su Lenkijos žemės ūkio ministru Grzegorz‘u Puda (Gžegožu Puda) informavo, jog ėmėsi konkrečių veiksmų, kad apsirūpinimo trąšomis klausimas būtų įrašytas į ministrų tarybos darbotvarkę.

Bioversija 2024 04 15 m7

Žemės ūkio generaliniam direktoratui nurodyta parengti preliminarią problemos analizę. „Greitai išanalizuosime šią situaciją ir tiek ES, tiek valstybių narių galimybes: ką reikia padaryti, kad palengvintume šią sunkią situaciją“, - sakė komisaras.

Pasak Lenkijos žemės ūkio ministro G. Puda‘os, trąšų kainos auga visose Europos šalyse. Kai kuriose trąšų gamyba buvo visiškai sustabdyta, pavyzdžiui, Prancūzijoje, Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje, Ispanijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Portugalijoje.

Didelės trąšų kainos kelia grėsmę Europos aprūpinimo maistu saugumui. Lenkijos ministras priminė, kad dujų kainų padidėjimas turi įtakos trąšų kainai, o tai savo ruožtu turi tiesioginės įtakos maisto kainoms. Todėl, anot ministro, reikia imtis skubių priemonių Europos Sąjungos lygmeniu.

„Labai svarbu kalbėti jau ne vien apie trąšų kainas, o apie galimas pasekmes, kas nutiktų, jei būtų toks drastiškas nuolatinis trąšų kainų augimas. Maisto kainų krizė visoje Europoje gali sukelti ne tik ekonominę, bet ir socialinę krizę, - situaciją įvertino ministras G. Puda.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad būtina diversifikuoti krizę, kurią sukelia padidėjusios trąšų kainos, t. y. daugiau naudoti organinių trąšų, o mineralines trąšas naudoti tiksliau.

ES komisaras taip pat pabrėžė, kad reikia grįžti prie platesnio mėšlo naudojimo kaip tradicinio dirvožemio tręšimo metodo.

„Krizė, kurią stebime trąšų rinkoje, yra signalas, kad turime padaryti savo žemės ūkį kuo labiau nepriklausomą nuo išorės tiekimo, - sakė J. Wojciechowski‘s.

Lietuvos ministras – apie kritinę situaciją kiaulienos sektoriuje

Kiaulininkystės sektoriui būtini esminiai pokyčiai, kurie padėtų stabilizuoti kiaulienos rinką. Liuksemburge įvyksiančioje ES ministrų taryboje žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas ragins Europos Komisiją imtis veiksmų kritinei situacijai Lietuvos kiaulienos sektoriuje spręsti.

Kiaulių supirkimo kainoms Europos Sąjungoje krentant į rekordines žemumas, tikimasi, kad Lietuvos ministrą palaikys ir daugelio kitų šalių ministrai, ieškantys būdų padėti savo kiaulių augintojams.

„Situacija Lietuvos kiaulininkystės sektoriuje iš tiesų bloga ir toliau sunkėja. Tai – Europos Sąjungos  lygio problema. Prašysime Europos Komisijos išskirtinių rinkos reguliavimo priemonių stabilumui sektoriuje užtikrinti, tokių, kurios padėtų valdyti gamybos apimtis – taikymo galimybių“, – sakė ministras K. Navickas.

Lietuva sava kiauliena apsirūpina vos 50 procentų. ES rinkoje atsiradus kiaulienos pertekliui, jos per daug ir Lietuvos rinkoje, todėl kiaulienos kaina nukrito žemiau savikainos. Ši krizė atsirado Kinijai atgaivinus, greičiau nei prognozuota, savo kiaulininkystės sektorių po afrikinio kiaulių maro sukeltos krizės ir užtrenkus duris didžiausioms ES kiaulienos eksportuotojoms – Vokietijai ir Ispanijai. Padėtį kiaulių augintojams sunkina ir pabrangę pašariniai grūdai ir soja, energetiniai ištekliai. 

MŪ inf.

    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos