Strasbūras. Antibiotikams atsparių bakterijų plitimas kelia vis didesnę grėsmę, todėl būtina riboti jų naudojimą gyvulininkystėje. Europarlamentarai pritarė atnaujintoms veterinarinių vaistų taisyklėms.
Europos Parlamentas (EP) nusprendė, kad prevencijos tikslais, nesant aiškių infekcijos požymių, antibiotikus bus galima skirti tik kraštutiniais atvejais ir tik pavieniams gyvuliams, o ne visai bandai. Tokį gydymą galės paskirti tik veterinaras.
Europos Komisijai numatyta teisė sudaryti tik žmonių gydymui skirtų antibiotikų sąrašą. Žmonėms skirtus vaistus veterinarijoje bus galima naudoti tik kraštutiniais atvejais.
Šiuo teisės aktu taip pat siekiama spręsti tam tikrų veterinarių vaistų trūkumą, ypač mažesnėse rinkose, taip pat skatinti inovacijas ir naujų medikamentų kūrimą Europoje. Jis leis sumažinti administracinę naštą, supaprastinti licencijų išdavimo tvarką, pratęsti vaistų duomenų, tyrimų ir bandymų apsaugos laikotarpius, taip pat pailginti pradinį medikamentų rinkodaros leidimą.
EP nutarė sugriežtinti pirminį Europos Komisijos pasiūlymą ir uždrausti veterinarinių antibiotikų bei kitų receptinių veterinarinių produktų prekybą internetu, nes ji kelia didelį pavojų visuomenės sveikatai.
Kasmet dėl bakterijų atsparumo antibiotikams Europoje miršta apie 25 tūkst. žmonių, o ši problema ES sveikatos sistemai kasmet kainuoja apie 1,5 mlrd. eurų. Viena iš pagrindinių bakterijų atsparumo priežasčių yra neatsakingas antibiotikų vartojimas žemės ūkyje ir medikamentų patekimas į žmonių maistą.
EP pranešėja Fransuaza Grostet (Françoise Grossetête, Europos liaudies partija, Prancūzija) pažymėjo: „Vaistų naudojimas veterinarijoje daro tiesioginę įtaką mūsų aplinkai, mitybai ir sveikatai. Pasaulio sveikatos organizacija nuolat kartoja, kad turime susirūpinti, nes atsparumas antibiotikams kasmet gali nužudyti daugiau žmonių nei vėžys. Tyrimai rodo, kad veterinarijoje antibiotikų naudojama du kartus daugiau nei žmonėms. Šis reglamentas leis pakeisti padėtį.“
Už tokį EP sprendimą balsavo 583 EP nariai, prieš buvo 16, o susilaikė 20. Šis teisės aktas jau suderintas su ES Taryba, kuri turėtų galutinai jį priimti iki metų pabaigos.
Ketvirtadienį europarlamentarai priėmė ir dar vieną rezoliuciją dėl antibiotikų naudojimo broilerių auginimo pramonėje (409 už, 19 prieš, 2 susilaikė), kurioje reiškia susirūpinimą dėl pernelyg dažno antimikrobinių veterinarinių vaistų naudojimo. Savo ruožtu jie piktinasi, kad tik du trečdaliai ES valstybių laikosi galiojančių ES taisyklių dėl gyvūnų laikymo tankio, taip pat ragina sugriežtinti iš trečiųjų šalių įvežamos paukštienos kontrolę.
EP, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Bendroji žemės ūkio politika kenkia ES kraštovaizdžiui?
2024-11-22 -
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)