Basf 2024 04 09 A1 Basf 2024 04 09 m1
BŽŪP
EK raginama ir kitąmet švelninti BŽŪP reikalavimus
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Briuselis. „Copa-Cogeca“ dėl drastiškų klimato sąlygų ragina Europos Komisiją lanksčiai įgyvendinti bendrąją žemės ūkio politiką ir kitąmet taip pat taikyti nuo jos taisyklių nukrypti leidžiančias nuostatas, kad ūkininkams būtų užtikrinta galimybė gauti paramą.

Anot „Copa-Cogeca“, daugelis ūkininkų negalės padengti gamybos išlaidų, todėl skubiai ragina imtis veiksmų, kad šiemet jie susidorotų su šia sudėtinga padėtimi ir būsimomis pasekmėmis 2024 metais. Be to, anot organizacijos, mažesnį grūdų produkcijos kiekį daugelyje regionų lydės ir prasta grūdų kokybė.

Taigi Europos ūkininkai susiduria su dviguba nesėkme – ne tik mažesne produkcija, bet ir labai didelėmis sąnaudomis, žemomis būsimomis supirkimo kainomis. Be kita ko, 2023 m. derliui naudotos trąšos pirktos pernai, kai kainos buvo labai aukštos.

Bioversija m7 2024 03 29

Kaip teigiama organizacijos pranešime, jau gegužės pradžioje buvo aišku, kad kai kurios valstybės narės, pavyzdžiui, Ispanija, Portugalija ar Šiaurės Italija, patirs didelių nuostolių (iki 50 proc.).

Tačiau tuo metu dėl pagerėjusių oro sąlygų Šiaurės ir Rytų Europoje „Copa-Cogeca“ vis dar prognozavo, kad bendra ES grūdų produkcija išliks stabili. Deja, nuo to laiko padėtis gerokai pablogėjo – gegužę ir birželį visą ES vėl užklupo sausros, kai kuriuose regionuose iš viso nebuvo kritulių.

„Dabar tikimės didžiulio produkcijos sumažėjimo, ypač javų, ne tik Ispanijoje, Portugalijoje ar Italijoje (iki 60 proc. mažiau nei 2022 m.), bet ir visoje ES (palyginti su gegužės prognoze, Rumunijoje – 20 proc., Suomijoje – 30 proc., Lenkijoje – 14 proc., Lietuvoje – 35 proc. mažiau).

„Copa-Cogeca“ teigimu, pagal dabartines prognozes, numatomas kone prasčiausias javų derlius (256 mln. t) nuo 2007 m. – 10 proc. mažesnis už pastarųjų 5 metų vidurkį.

***

Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija išsiuntė kreipimąsi ES žemės ūkio komisarui Januszʼui Wojciechowskiʼiui (Janušui Voicechovskiui), prašydama pratęsti išimtis dėl GAAB 7 (atsėliavimo) ir GAAB 8 (4 proc. ariamosios žemės atidėjimo negamybiniams plotams) reikalavimų bent 2024 metams.

Parengta: pagal „Copa Cogeca“ pranešimą
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos