Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Ministerija turi atakuoti Briuselį dėl sausros padarinių
Pixabay.com nuotr.

Vilnius. Parlamentinis Kaimo reikalų komitetas ragina Žemės ūkio ministeriją (ŽŪM) skubiai kreiptis į Briuselį dėl galimų sausros padarinių sušvelninimo.

Vakar vykusiame Komiteto posėdyje žemdirbiai pasakojo apie pragaištingą situaciją apsirūpinant pašarais, kurią lėmė užsitęsusi sausra.

Kėdainių rajono Labūnavos žemės ūkio bendrovės vadovas Simonas Greičius kvietė ŽŪM vadovus atvykti ir patiems įsitikinti situacijos grėsmingumu.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Patys matote, kokio lygio sausra. Iš pirmos žolės šiemet vietoj 50 proc. gavome 23 proc. Antros žolės nematyti, lieka trečios žolės klausimas. Mūsų ūkis didelis mišrus. Žemės geros. 80 ha derlingos (70 balų našumo) žemės skirta sideraliniams augalams. Tai gal tuos sideralinius, kurie tinka pašarams, ir galėtume jiems naudoti. Gal rudeniop, kai jie labiau užaugs, nes tam daug kas naudojo dobilus, vikius ir panašiai“, – išeitį siūlė S. Greičius.

Jis pabrėžė, kad ypatingomis sąlygomis turi būti priimami lankstūs sprendimai.

Jam pritarė Raseinių rajono ūkininkas, LŽŪBA viceprezidentas Alfredas Bardauskas. „Yra laukų, kurie užsėti avižų-vikių ir kitokiais mišiniais. Privalome kreiptis į Europos Komisiją ir išaiškinti situaciją dėl sausros,  kitu atveju būsime veidmainiai. Ar geriau pjauti nesubrendusius žieminius kviečius ir dėti juos į silosą, kad išsaugotume galvijus, ar dabar nupjauti negamybinius pasėlius, kurie šiais mišiniais užsėti“, – svarstė A. Bardauskas.

Jis pridūrė, kad draudžiančioms reglamentų nuostatoms turi būti taikomos išimtys, kai kalbama apie gamtos stichijas. „Nežiūrėkime, kas buvo. Atakuokime. Ir tai turime daryti labai greitai“, – kalbėjo A. Bardauskas, ragindamas ŽŪM skubiau kreiptis į Europos Komisiją.

Pasak žemės ūkio viceministro Egidijaus Giedraičio, ŽŪM mato, kad sausra, trūksta pašarų: „Deja, Europos Komisijos atsakymas Vengrijai supančiojo rankas, nieko negalime pakeisti.“

Parlamentaras Kęstutis Mažeika ragino ŽŪM veikti atkakliau. „Nors eurokomisaras ministrui atsakymo nedavė, bet sausros argumentą galima panaudoti, kad padėtume gyvulininkams, kuriems reikia žolės ir šieno. Bandykite lįsti pro šią adatos skylutę, kad mūsų žemdirbiai galėtų apsirūpinti pašarais ir išvengtų sankcijų“, – sakė K. Mažeika.

Komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis prisiminė, kad tokia sausra paskutinį kartą buvo 1993-iaisiais, kai nuo balandžio 17 ir liepos 11 d. neiškrito nė lašo lietaus. „Gyvulininkystės ūkių padėtis dabar ypač sudėtinga. Tuoj nebus kuo šerti gyvulių“, – sakė jis.

Todėl Žemės ūkio ministerija paraginta skubiai kreiptis į Briuselį, kad mūsų žemdirbiai spėtų apsirūpinti pašarais.

Priminsime, kad gegužės pabaigoje Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacija kreipėsi į Žemės ūkio ministeriją su prašymu kuo skubiau priimti sprendimus dėl BŽŪP Strateginio plano priemonių lankstumo ir išimčių (pvz., leisti naudoti pašarų ruošimui kultūras, deklaruotas kaip žaliasis pūdymas ir kt.).

Šaltinis: manoūkis.lt inf
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos