Briuselis. ES valstybės narės pritarė Europos Komisijos pasiūlymui skirti 50 mln. eurų paramą Airijos mėsinių gyvulių ūkiams, kuriuos neigiamai paveikė būsimas Jungtinės Karalystės pasitraukimas iš ES. Dar 50 mln. eurų ūkininkams skiria šalies Vyriausybė.
Dėl jautienos supirkimo kainų kritimo ir 11-19 proc. sumažėjusios maržos Airijos ūkininkai patytė daugiau kaip 100 mln. eurų nuostolių.
Anot ES žemės ūkio komisaro Filo Hogano (Phil Hogan), valstybių narių pritarimas reiškia pripažinimą, kad Airijos jautienos gamintojai patiria ypatingų sunkumų dėl didelio kainų kritimo ir rinkos neapibrėžtumo. ES ir Airijos vyriausybės bendra finansinė parama apsaugos trapų, bet būtiną žemės ūkio sektorių. Be to, bus suteikta tiesioginė parama nukentėjusiems ūkininkams ir užtikrintas ilgalaikis Airijos jautienos sektoriaus gyvybingumas.
Pagal preliminarų susitarimą, Airijos Vyriausybė turi skirti nukentėjusiems ūkininkams tokią pat sumą, kokią skiria Europos Komisija.
Kai Europos Komisija paskelbs oficialų sprendimą skirti paramą, Airijos valdžios institucijos iki liepos pabaigos turės parengti pagalbos skyrimo kriterijus, kurie neleistų iškraipyti konkurencijos. Paramos skyrimo schema turėtų apimti naujų rinkų plėtrą, kokybės schemas ar aplinkos tvarumo skatinimą.
Airijos mėsinės galvijininkystės sektorius yra didelis ir labai priklauso nuo eksporto. Iš pagamintų 6 jautienos tonų 5 tonos eksportuojamos, o beveik 50 proc. šio eksporto keliauja į Jungtinę Karalystę. Netikrumas dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo iš ES padarinių daro spaudimą kainoms, o tai dar labiau pablogina jautienos gamintojų padėtį Airijoje.
Tai, kad vienkartinė 50 mln. eurų parama Airijai skiriama atsižvelgiant ir į galimas „Brexito“ pasekmes, sulaukė reakcijos Olandijoje ir Danijoje.
Danijos žemės ūkio ir maisto tarybos vadovas Martinas Merildas (Martin Merrild) ir Olandijos ūkininkų asociacijos pirmininkas Markas Kalonas (Marc Calon) kritikuoja paramos skyrimą vien Airijos galvijų augintojams. Jų teigimu, kitų valstybių narių jautienos gamintojai taip pat patiria sunkumų dėl „Brexit“ neapibrėžtumo. Pavyzdžiui, Vokietijoje buliukų kainos yra mažiausios per pastaruosius trejus metus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Europos Taryba patvirtino patobulintas apsaugos nuo augalų kenkėjų taisykles
2024-11-18 -
EP nusprendė metams atidėti draudimą alinti miškus
2024-11-14 -
ES žemės ūkio ministrai sutarė dėl BŽŪP po 2027-ųjų
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)