Vilnius. Aplinkos ministerija tvirtina, kad draudimo tręšti laukus mėšlu ir srutomis termino nukėlimas šį rudenį buvo paskutinis ir data nuo šiol bus nekintanti, socialiniai partneriai ir Seimo nariai sako, kad diskusijų, matyt, šiuo klausimu dar kils.
Trečiadienį nuotoliniame parlamentinio Kaimo reikalų komiteto posėdyje kalbėjęs žemės ūkio viceministras Paulius Lukševičius priminė, kad lapkričio pradžioje Žemės ūkio ministerija sulaukė Lietuvos ūkininkų sąjungos ir Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos raštų, kuriuose prašoma nukelti mėšlo tvarkymo terminą.
Dabar galiojanti tvarka numato, kad laukus tręšti mėšlu ar srutomis draudžiama nuo lapkričio 15 d. iki balandžio 1 d., nebent, atsižvelgiant į hidrometeorologines sąlygas, atskiru įsakymu yra nustatyta kitaip.
Viceministro teigimu, lapkričio 12 d. įsakymo projektas buvo parengtas, o lapkričio 15 d. pateiktas Aplinkos ministerijai pasirašyti. „Aplinkos ministerija nepasirašė, vyko derybos ministrų lygyje ir penktadienį (lapkričio 19 d., - red.) vakare užbaigėme klausimą pasirašydami bendrą įsakymą ir leisdami pratęsti terminą iki gruodžio 1 d.. Žemės ūkio ministerija reagavo į LŪS ir LŽŪBA signalizuotą gamybinį būtinumą“, - kalbėjo P. Lukševičius.
Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius Jonas Sviderskis, reaguodamas į šiemet susiklosčiusią situaciją, prašė ministerijų ir parlamentarų rasti tokį sprendimą, prie kurio nebereikėtų sugrįžti kasmet po du kartus – rudenį ir pavasarį. „Vis keiksnojame vieni kitus. Reiktų sėsti, padaryti ir numatyti galimybę Žemės ūkio ministerijai tai pratęsti, jei įvykdomos atitinkamos sąlygos. Elementarus klausimas, o taip ilgai sprendžiamas“, - kalbėjo J. Sviderskis.
Aiškumo ir stabilumo šiuo klausimu pasigedo ir parlamentaras Juozas Baublys, anot jo, reiktų rasti sprendimą, leidžiantį žemdirbiams dirbti racionaliau, nekenkiant gamtai ir laiku įterpti mėšlą.
Žemės ūkio viceministro teigimu, toks sprendimas gali būti rastas diskusijose su socialiniais partneriais, dirbančiais tiesioginėje gamyboje, atsižvelgiant į „tam tikras išlygas dėl temperatūrinių režimų ir kitų momentų“. Tokiu atveju įterpimas galėtų būti numatomas pagal tam tikras sąlygas iki atitinkamos datos. Vis dėlto, anot P. Lukševičiaus, tam dar reikia diskusijų, sutarimo, kokiais meteorologiniais duomenimis reikėtų remtis.
Ūkininkams pasigedus konkretumo dėl galimo datos nukėlimo, diskusijoje dalyvavusi aplinkos viceministrė Raminta Radavičienė konstatavo, kad apskritai rudeninis datos keitimas buvo paskutinis ir nuo šiol tai nebebus daroma. „Mes vėlavome su komunikacija ir nepriminėme apie esminį pokytį šiais metais, kad rudeninė data tampa nekintanti. Po ilgų diskusijų su akademikais, mokslininkais, su visomis rekomendacijomis atsakingai norime pasakyti, kad pratęsimo daugiau neketiname programuoti“, - apie užtrukusių diskusijų dėl šio rudens termino nukėlimo priežastis kalbėjo R. Radavičienė.
Anot jos, jau ir dabar galiojančiame ministrų įsakyme numatyta lapkričio 15 d. „yra su nuolaida“, nes kitų šalių praktika rodo, kad numatoma spalio pradžia ar vidurys, o lapkričio 1 d. – yra vėliausia. Tad jau ir taip Lietuva čia turi išimtį.
Pasak R. Radavičienės, šiemet nuspręsta dar pratęsti vien dėl to, kad nebuvo priminimo apie pasikeitusią tvarką ir ūkininkai turėjo ilgametę praktiką, kai ta data, atsižvelgus į orus, vis būdavo pakeičiama. „Bet tai tikrai paskutiniai metai. Pavasarinė data gali būti ankstinama, bet dėl neigiamo poveikio aplinkai, ypač esant tokiai blogėjančiai vandenų būklei, kaip yra dabar, rudens data nebus kaitaliojama iš Aplinkos ministerijos pusės“, - sakė R. Radavičienė.
Tokia Aplinkos ministerijos pozicija sulaukė nepasitenkinimo tiek iš parlamentarų, tiek iš socialinių partnerių. Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis teigė, kad diskusija dėl to Komitete dar tikrai bus tęsiama ir bus siekiama išsiaiškinti, kokioms sąlygoms esant yra galimybė tręšti mėšlu, o kada to negalima daryti. „Ne tai, kad mes būsime geri – leisime, mes būsime negeri – uždrausime. Nenorėčiau tokios retorikos nei naudoti, nei girdėti“, - Aplinkos ministerijos sprendimu piktinosi V. Pranckietis.
Tad tikėtina, kad jau daugiau kaip metus nuolat parlamentiniame Kaimo reikalų komitete vis pasirodantis mėšlo tvarkymo klausimas ir toliau iš darbotvarkės neišnyks, o šį rudenį laukus tręšti mėšlu ar srutomis dar leista iki gruodžio 1 d.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Plečiamas saugomų teritorijų tinklas
2024-11-21 -
Pasodintas pirmas eksperimentinis agromiškininkystės laukas
2024-11-15 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)