Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Aplinka, miškai
Meškiniu česnaku prekiauti draudžiama
Pixabay.com nuotr.

Vilnius. Augalų rūšių, kuriomis draudžiama prekiauti, sąrašas papildytas meškiniais česnakais, visų rūšių pataisinių ir gegužraibinių šeimų augalais bei kitomis saugotinomis augalų rūšimis.  

Šiuos augalus ir  jų dalis draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti, jeigu jie nuskinti, nupjauti, išrauti, surinkti ar kitaip paimti iš gamtos jų natūralaus paplitimo vietose Lietuvos  teritorijoje, praneša Aplinkos ministerija.

Administracinių nusižengimų kodeksas nesilaikantiems nustatyto draudimo asmenims numato baudą nuo 10 iki 30 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims baudą  nuo 70  iki 140  eurų.

Bioversija m7 2024 11 19

Prekybą meškiniais česnakais siūloma uždrausti įvertinus informaciją, kad juos žmonės pradėjo rinkti dideliais kiekiais ir pardavinėti. Gamtos tyrimų centro Botanikos instituto Floros ir geobotanikos laboratorijos vadovas dr. Valerijus Rašomavičius pažymi, kad intensyvus meškinių česnakų naudojimas kelia grėsmę rūšies apsaugos būklei, nes masiškai pjaunant meškinių česnakų lapus kartu su žiedynstiebiu  augalas praranda galimybę sukaupti kitų metų vegetacijai pradėti reikalingų maisto medžiagų. Tai ypač kenkia negausioms jų populiacijoms.

Šie pakeitimai  nustatyti Prekybos laukiniais gyvūnais, augalais ir grybais taisyklėse  ir Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąraše.

Iki šiol Apribotų ar draudžiamų rinkti bei prekiauti laukinių augalų ir grybų sąraše buvo nustatyta, kad draudžiama skinti ir prekiauti visų rūšių vandens lelijų ir šilagėlių žiedais bei išrauti, iškasti su šaknimis ar kitais naikinti paprastąjį burbulį, miškinę leliją, pavasarinę raktažolę, lieknąją plukę ir didžiažiedę rusmenę.

Dabar sąrašas papildytas ir meškiniais česnakais, visų rūšių gegužraibinių šeimos ir pataisinių šeimos augalais (išskyrus, kai pataisų, neįrašytų į Saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą, sporinės varputės renkamos ir naudojamos kaip vaistinė žaliava). Juos draudžiama parduoti, transportuoti ar laikyti norint parduoti, siūlyti parduoti.

Nors šis draudimas taikomas tik natūraliose buveinėse augantiems augalams, jų žiedams, sėkloms bei kitoms dalims, tačiau Aplinkos ministerija prašo saugoti šalies vietines augalų rūšis ir gėlių darželiuose ar ant palangių sodinti tik teisėtai užaugintus, padaugintus ir parduotus augalus.

Aplinkos ministerijos teigimu, pasaulyje nelegali prekyba saugomais, dekoratyviais, tradicinėje medicinoje, kosmetikos ar kitose pramonės srityse naudojamais augalais ir gyvūnais pagal gaunamas pajamas užima trečią vietą po nelegalios prekybos ginklais ir narkotikais. 

Parengta: pagal AM inf.
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos