Briuselis. Europos Parlamentas paragino Komisiją gelbėti ūkinius gyvūnus nuo laukinių plėšrūnų išpuolių ir peržiūrėti vilkų bei lokių apsaugos statusą.
Rezoliucijoje, priimtoje 306 nariams balsavus už, 225 – prieš ir 25 susilaikius, europarlamentarai nurodo, kad ES auga keleto itin saugomų stambiųjų mėsėdžių rūšių populiacija, bet, deja, tai nėra labai geras dalykas (Rezoliucijos tekstą rasite čia).
Europarlamentarai ypač susirūpinę dėl neigiamų vilkų išpuolių padarinių gyvuliams, tačiau jie taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad vilkai vis dažniau artėja prie sodybų ir puldinėja žmones.
„Stambių plėšrūnų išpuolių akivaizdoje ūkininkai jaučiasi beviltiški, nesuprasti ir bejėgiai“, – priduria europarlamentarai.
Jie taip pat pabrėžia, kaip svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp žmonių, gyvulių ir didelių mėsėdžių sambūvio, ypač kaimo vietovėse.
Geresnė stebėsena ir apsaugos statuso keitimas
Europarlamentarai nori, kad Komisija toliau vertintų ir stebėtų stambiųjų mėsėdžių populiaciją, jų išpuolių padarytą žalą ir remtų geresnį valstybių narių bendradarbiavimą, nes mėsėdžiai keliauja didelius atstumus, kirsdami ir valstybių ribas.
Kartu jie paragino Komisiją naudoti stebėsenos duomenis ir pakoreguoti rūšies apsaugos statusą, kai tik bus pasiekta pageidaujama populiacijos būklė.
Europarlamentarų nuomone, vilkų apsaugos rezultatai visos Europos mastu jau leidžia kalbėti apie statuso švelninimą. Kartu jie prašo Komisijos ir valstybių narių „moksliškai nustatyti geriausias įmanomas prevencines priemones išpuoliams sumažinti“.
Suvienodinti žalos atlyginimą
Pabrėždami, kad kompensacijos gyvulių augintojams užpuolimo atveju įvairiose šalyse skiriasi ir kad jiems ne visada visiškai kompensuojama patirta žala, europarlamentarai paragino Komisiją „apsvarstyti galimybę pakeisti savo žemės ūkio politikos gaires, kad būtų lengviau gauti valstybės kompensaciją už stambiųjų mėsėdžių padarytą žalą“.
Atsižvelgdamas į tai, kad avių ir ožkų sektoriai jau patiria ekonominių sunkumų, Parlamentas siūlo įteisinti kompleksinę kompensaciją už bet kokią stambių mėsėdžių padarytą žalą, įskaitant hibridinių veislių gyvūnus.
Be to, europarlamentarai prašė Komisijos nustatyti „ilgalaikes prevencinių priemonių finansavimo galimybes“ ir „tinkamą kompensaciją už nuostolius ir išlaidas, patirtas dėl stambių plėšrūnų išpuolių, taip pat ir švelninimo priemones“.
Remiantis Pasaulinės gamtos organizacijos duomenimis, per pastaruosius 10 metų vilkų skaičius labai išaugo. 2012 m. Europoje buvo 12 000 vilkų, Europos Sąjungoje 2022 m. šis skaičius gali siekti maždaug 19 tūkst., o geografinėje Europoje – apie 21,5 tūkst.
Europos Parlamento diskusijos vaizdo įrašą rasite čia.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Planuojama atlyginti už stumbrų, lūšių ir meškų padarytą žalą
2024-09-30 -
Patvirtintos apsaugos nuo potvynio priemonės
2024-09-26 -
Medžioklės egzaminai bus rengiami keturiuose šalies miestuose
2024-09-25
Skaitomiausios naujienos
-
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)