Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Aplinka, miškai
Europarlamentarai imasi vilkų reikalo

Briuselis. Europos Parlamentas paragino Komisiją gelbėti ūkinius gyvūnus nuo laukinių plėšrūnų išpuolių ir peržiūrėti vilkų bei lokių apsaugos statusą.

Rezoliucijoje, priimtoje 306 nariams balsavus už, 225 – prieš ir 25 susilaikius, europarlamentarai nurodo, kad ES auga keleto itin saugomų stambiųjų mėsėdžių rūšių populiacija, bet, deja, tai nėra labai geras dalykas (Rezoliucijos tekstą rasite čia).

Europarlamentarai ypač susirūpinę dėl neigiamų vilkų išpuolių padarinių gyvuliams, tačiau jie taip pat atkreipia dėmesį į tai, kad vilkai vis dažniau artėja prie sodybų ir puldinėja žmones.

Bioversija 2024 04 26 m7

„Stambių plėšrūnų išpuolių akivaizdoje ūkininkai jaučiasi beviltiški, nesuprasti ir bejėgiai“, – priduria europarlamentarai.

Jie taip pat pabrėžia, kaip svarbu rasti tinkamą pusiausvyrą tarp žmonių, gyvulių ir didelių mėsėdžių sambūvio, ypač kaimo vietovėse.

Geresnė stebėsena ir apsaugos statuso keitimas

Europarlamentarai nori, kad Komisija toliau vertintų ir stebėtų stambiųjų mėsėdžių populiaciją, jų išpuolių padarytą žalą ir remtų geresnį valstybių narių bendradarbiavimą, nes mėsėdžiai keliauja didelius atstumus, kirsdami ir valstybių ribas.

Kartu jie paragino Komisiją naudoti stebėsenos duomenis ir pakoreguoti rūšies apsaugos statusą, kai tik bus pasiekta pageidaujama populiacijos būklė.

Europarlamentarų nuomone, vilkų apsaugos rezultatai visos Europos mastu jau leidžia kalbėti apie statuso švelninimą. Kartu jie prašo Komisijos ir valstybių narių „moksliškai nustatyti geriausias įmanomas prevencines priemones išpuoliams sumažinti“.

Suvienodinti žalos atlyginimą

Pabrėždami, kad kompensacijos gyvulių augintojams užpuolimo atveju įvairiose šalyse skiriasi ir kad jiems ne visada visiškai kompensuojama patirta žala, europarlamentarai paragino Komisiją „apsvarstyti galimybę pakeisti savo žemės ūkio politikos gaires, kad būtų lengviau gauti valstybės kompensaciją už stambiųjų mėsėdžių padarytą žalą“.

Atsižvelgdamas į tai, kad avių ir ožkų sektoriai jau patiria ekonominių sunkumų, Parlamentas siūlo įteisinti kompleksinę kompensaciją už bet kokią stambių mėsėdžių padarytą žalą, įskaitant hibridinių veislių gyvūnus.

Be to, europarlamentarai prašė Komisijos nustatyti „ilgalaikes prevencinių priemonių finansavimo galimybes“ ir „tinkamą kompensaciją už nuostolius ir išlaidas, patirtas dėl stambių plėšrūnų išpuolių, taip pat ir švelninimo priemones“.

Remiantis Pasaulinės gamtos organizacijos duomenimis, per pastaruosius 10 metų vilkų skaičius labai išaugo. 2012 m. Europoje buvo 12 000 vilkų, Europos Sąjungoje 2022 m. šis skaičius gali siekti maždaug 19 tūkst., o geografinėje Europoje – apie 21,5 tūkst.

Europos Parlamento diskusijos vaizdo įrašą rasite čia.

Šaltinis: manoūkis.lt inf
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
Visos apklausos