Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
ŽŪM siūlo griežčiau riboti žemės įsigijimą
Asociatyvi Freepik (wirestock) nuotr.

Vilnius. Draudimui Lietuvoje įsigyti daugiau nei 500 ha dirbamos žemės vienam ūkiui ar su juo susijusiems asmenims praktiškai neveikiant, siūloma griežtinti tvarką. 

Žemės ūkio ministerija (ŽŪM) siūlo drausti įsigyti daugiau žemės, nei leidžiama dabar, sudarant iki 25 proc. įmonės akcijų ar iki 10 ha žemės valdančios įmonės perleidimo sandorį ir įsteigiant kelias įmones.

Tokius pirminius siūlymus keisti Civilinį Kodeksą ir Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymą penktadienį susitikime su Aplinkos ministerijos ir žemdirbių atstovais pristatė viceministras Donatas Dudutis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Aplinkos viceministrė Monika Juodvalkė sako, kad taip siekiama užkirsti kelią pertekliniam ūkių stambėjimui ir išsaugoti šeimos ūkius, kad jie turėtų galimybę įsigyti žemės. Ji sako, kad Ministerija palaikys ŽŪM siūlomą kryptį.

„Politiką šioje srityje formuoja Žemės ūkio ministerija ir mes palaikysime kryptį, kurią ji nubrėš, nes ji už tai atsakinga, kokie tie ūkiai Lietuvoje turi būti. Mes palaikysime tai, ką Žemės ūkio ministerija siūlys. (...) Pavasarį teiktas pasiūlymas dėl 500 ha ribojimo naikinimo, tai buvo kvietimas pradėti diskusiją“, – BNS sakė M. Juodvalkė. 

Kovą viceministrė teigė, kad ribojimui neveikiant Aplinkos ministerija siūlo apskritai jo atsisakyti. Tačiau vėliau ministras Simonas Gentvilas kalbėjo, kad ribojimas įsigyti daugiau nei 500 ha žemės išliks, tačiau stiprės kontrolė.

Tiesa, ir ŽŪM ministras Kęstutis Navickas yra svarstęs, kad galbūt reikėtų sumažinti arba iš viso atsisakyti ribojimo vienam ūkiui ar su juo susijusiems asmenims valdyti daugiau nei 500 ha žemės.

M. Juodvalkės teigimu, skirtingose Europos Sąjungos šalyse žemės ūkio paskirties žemės įsigijimas reguliuojamas skirtingai, priklausomai nuo to, kieno interesus – nuomininkų, savininkų, ūkininkų – labiau siekiama ginti. 

„Analizė rodo, kad Lietuva viena iš tų šalių, kuri apima įvairias priemones, tiek ūkininkų, tiek nuomininkų apsaugai skirtas priemones, yra labai mišrus priemonių rinkinys“, – sakė viceministrė.

Anot jos, Valstybės saugumo departamento AM prašymu konkrečių grėsmių nacionalinio saugumo požiūriu, susijusių su ūkių stambėjimu, nenurodė.  

Susitikime sutarta, kad Aplinkos ir Žemės ūkio ministerijos lauks ūkininkų organizacijų pastabų, o tada bus ieškoma galutinio sprendimo. Pasiūlymus žadama dar kartą aptarti gruodžio pradžioje.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
Visos apklausos