Kaunas. Žemės ūkio rūmai nesutinka, kad ateinančių metų biudžete žemės ūkio sektoriaus finansavimas būtų mažinamas beveik dešimtadaliu. Priešingai, ŽŪR reikalauja daugiau lėšų melioracijai, investicijoms į žemės ūkio valdas.
Valstybės 2019 m. biudžeto projekte visai žemės ūkio sričiai numatoma skirti 9 proc. mažiau lėšų negu 2018 m., t. y. 8,5 proc. sumažintos Europos Sąjungos lėšos, 12,5 proc. sumažintos bendrojo finansavimo ir valstybės biudžeto lėšos.
Į ŽŪR atvykusi Žemės ūkio ministerijos Finansų skyriaus vedėja Regina Mininienė aiškino, kad biudžeto mažėjimas yra sąlyginis ir nulemtas labai paprastų priežasčių. Visų pirma, dėl priimto sprendimo išmokėti šiemet avansines išmokas ūkininkaujantiems mažiau palankiose ūkininkauti vietovėse išlaidos šiems ūkiams kitų metų biudžete mažėja.
Antra, daugiau lėšų išmokėta tiesioginėms išmokoms, todėl kitų metų biudžete šių lėšų numatoma mažiau. Trečia, dalies bendrojo finansavimo lėšų (apie 27 mln. eurų) mokėjimas vyks 2020–2022 metais, todėl jos suplanuotos „į ateitį“, o ne kitų metų biudžete.
Dar lėšų mažėja dėl „pokyčių krepšelio“, t. y. Vyriausybės sprendimo mažinti ministerijų ir jų valdymo sričių išlaidas. Žemės ūkio finansavimas dėl to mažėja 1,648 mln. eurų. Apie 2 mln. eurų už Registrų centro teikiamas paslaugas perkelta į šio centro biudžetą.
R. Mininienė ragino žemdirbius nesigąsdinti, nes šie skaičiai esą nelemia jokių kardinalių pokyčių, be to, tai viso labo tik projektas, kuris dar svarstomas parlamentiniuose komitetuose.
ŽŪR Tarybos posėdyje dalyvavęs žemės ūkio viceministras Venantas Griciūnas patvirtino, kad apie galutinį biudžeto projekto variantą kalbėti anksti, nes dar nėra galutinai žinoma, kiek galiausiai lėšų pavyko Lietuvai išsiderėti Briuselyje, todėl ES pinigų dalis žemės ūkio biudžeto struktūroje gali keistis. „Panikuoti nėra reikalo“, – ramino V. Griciūnas.
Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus stebėjosi, kad kylant ekonomikai mažinamos išlaidos žemės ūkiui. Jis pavadino situaciją žiauria.
Žemės ūkio rūmų vicepirmininkas Algis Baravykas pastebėjo, kad traukiantis gamybai traukiasi biudžetas, o kalbos apie gamybos skatinimą lieka kalbomis. „Ministerija mus ragina diskutuoti. Bet ar ji mus palaiko? Diskusijos turi būti palankios gamintojams“, – kalbėjo A. Baravykas. Jis užsiminė, kad gal vertėtų surengti protesto akciją ne Briuselyje, o Vilniuje, tada valdžia geriau girdėtų žemdirbių balsą. Viceministras V. Griciūnas patikino, kad ministerija palaiko gamintojus.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)