Akademija, Kauno r. Šiandien Lietuvos žemės ūkio tarybos išplėstiniame posėdyje ministrui Kęstučiui Navickui pareikšta daugybė priekaištų. Dialogas neįvyko. Žemdirbiai dar kartą patvirtino nepasitikį ministru.
Susitikimas su ministru inicijuotas po to, kai spalio 6 d. Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) atstovai, susitikę su premjere Ingrida Šimonyte, išreiškė susirūpinimą Žemės ūkio ministerijos vykdoma politika ir pareiškė nepasitikėjimą žemės ūkio ministru bei jo veikla.
Komentuodamas LŽŪT pareiškimą dėl nepasitikėjimo, Kęstutis Navickas tuomet atkirto, kad tai tiesiog žemdirbių susierzinimas dėl pasikeitusio ministerijos bendravimo ir įvykusių pokyčių.
Po minėto susitikimo Vyriausybės vadovė paprašė, kad ministras daugiau su žemdirbiais bendrautų ir per dvi savaites būtų išsiaiškintos ginčytinos pozicijos.
Ketvirtadienį į susitikimą su ministru Žemės ūkio akademijoje susirinko pilna aktų salė žemdirbių, dar per 500 posėdžio klausėsi per interneto transliaciją.
LŽŪT vadovas Jonas Vilionis priminė opiausias agrarinio sektoriaus problemas, sakydamas, kad situacija kritinė. Buvo perskaitytas ir Lietuvos darbdavių konfederacijos pareiškimas, kuriame taip pat išsakoma kritika dabartinei Žemės ūkio ministerijai.
Susitikimo pradžioje bandyta ieškoti dialogo. K. Navickas sutiko su nuostata, kad asociacijos turi spausti valdžią. Tačiau ministras pabrėžė, kad jis pirmiausia yra Vyriausybės narys ir turi vykdyti jos politiką. Esą, nebūtinai ministras turi vykdyti asociacijų siekius.
„Partneriai niekada nekalbėjo su ultimatumu, o būtent to sulaukiu nuo pirmos dienos, – į kritiką reagavo K. Navickas. – Turime du kelius. Vienas – perlipti per asmenines ir institucines ambicijas ir kalbėti apie turinį bei problemas. Kitas kelias – viešai drabstytis purvais ir laukti visuomenės palaikymo.“ Taip susitikimui prasidėjus kalbėjo ministras, ragino diskutuoti apie turinį ir žadėjo ieškoti tinkamų sprendimų.
Žemdirbiai gyvena nežinioje
Pasisakyti buvo užsirašę keliolika organizacijų atstovų. Vieni kalbėjo konkrečiai ir daugiau dalykinėmis temomis, kitų pasisakymai buvo kupini emocijų.
Kaip sakė Petras Puskunigis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidentas, Taryba, siekdama dialogo su žemės ūkio ministru, atliko darbą, kuris nėra labai mielas, bet šiuo metu būtinas.
„Gyvename nežinioje. Niekas ministro nekaltina dėl Europoje atpigusių kiaulių, brangsta visi ištekliai, pandemija daro savo įtaką... Tačiau žemdirbys yra vienas iš nedaugelio gamintojų, kuriam pasakoma kaina tiek jo pagamintos produkcijos, tiek perkamų produktų. Neturėjome su ministerija gero bendravimo, jautėme užsisklendimą“, – sakė P. Puskunigis.
Lietuvos grūdų augintojų asociacijos vadovas Aušrys Macijauskas kalbėjo apie žemdirbių laukiančius iššūkius įgyvendinant ES žaliąjį kursą. Pasak jo, Lietuvos žemės ūkis jau ir dabar yra pasiekęs iškeltus emisijų mažinimo tikslus, nes, palyginti su praeitimi, sektorius yra smarkiai susitraukęs. „Nepaisant to, laukia didžiuliai uždaviniai, kurių negalėsime įvykdyti, nes neturime tokių resursų, o parama numatoma neadekvati ambicijoms“, – sakė A. Macijauskas.
Vėliau kalbėdamas žemės ūkio ministras į šį A. Macijausko pasisakymą reagavo taip: „Suprantu jūsų tikslą užlenkti žaliąjį kursą, bet nebūtinai turime žengti su jumis koja kojon.“
Vėl iškilo pievų klausimas
Susitikime daug dėmesio skirta diskusijoms apie daugiamečių pievų išlaikymą. Ūkininkas iš Rokiškio r. Petras Šiaučiūnas teiravosi, kur dėti daugiamečių pievų ir ganyklų žolę, jeigu nėra gyvulių. Siūlė sprendimų, kaip būtų galima pakoreguoti daugiamečių pievų išlaikymo plotus, įtraukiant į jas apleistą valstybę žemę ir pan. „Liepdami atstatyti pievas, nepriversite atgaivinti ūkių, kurie buvo priversti bankrutuoti“, – sakė rokiškėnas.
Žemės ūkio ministras pripažino, kad klausimas dėl pievų išlaikymo aktualus ir nėra aiškaus atsakymo. Esą situaciją sunkina referencinių dydžių, kiek pievų turi būti nuo dirbamos žemės ploto, nustatymas Lietuvai stojant į ES.
Pasak K. Navicko, gyvuliai būtų sprendimas, nes būtų nuganomos tos pievos. Jis teigė, kad dabar yra nurodyta ministerijos darbuotojams ieškoti sprendimų dėl pievų, kad nebūtų iš ES sankcijų. Tačiau galiausiai ministras pripažino, kad dėl pievų šiandien aiškaus sprendimo neturi...
Kritikavo dėl nebendravimo
Žemdirbiai priekaištavo ministrui, kad ministerija vengia su jais bendrauti. Pasak Danutės Karalevičienės, Lietuvos nederlingų žemių naudotojų asociacijos vadovės, per 20 jos veiklos metų K. Navickas yra pirmas ministras, kuris atsisakė susitikti, nors buvo prašyta du kartus.
„Ministras visiškai atsisako bendrauti su mūsų ūkininkais. Ar šiandien Vyriausybė savo politika siekia sunaikinti šalies žemės ūkį? Mes turime pasiekti, kad ministerija dirbtų. Mes neprašome sau, prašome visos šalies ūkininkams“, – sakė D. Karalevičienė.
Žilvinas Augustinavičius iš Anykščių r. klausė, ar ministrui reikalingi visuomeniniai patarėjai, kuriuo yra ir jis, kadangi nuo pavasario posėdžio patarėjų nebuvo klausiama nuomonės jokiais klausimais.
Lietuvos augalų apsaugos asociacijos direktorė Zita Varanavičienė teigė, kad per pastaruosius 2 metus ministerija neatsakė nė į vieną šios asociacijos raštą.
„Per pastaruosius metus buvo bandyta nuslėpti nuo mūsų penkis rengiamus teisės aktus. Akto rengėjas atsako asmeniškai už tai, kad apie jį būtų informuoti suinteresuotieji asmenys. O daroma viskas, kad to projekto mes nepamatytume. Kitas dalykas – valstybės tarnautojų pozicija – ar tai žmogaus asmeninė, ar institucijos, ar Lietuvos pozicija. Liepos pradžioje Europos Komisija prašė Lietuvą pateikti poziciją dėl tausaus pesticidų naudojimo. Aš jos nežinau, kokia Lietuvos pozicija šiuo klausimu?“ – kalbėjo Z. Varanavičienė.
Nuo diskusijų pereita prie kaltinimų
Įsibėgėjant susitikimui emocijos aštrėjo... Kelmės r. ūkininkų organizacijos vadovas Martynas Puidokas kritikavo ministerijos sprendimus skirti paramą pelkėms, o ne ūkininkams: „Aplinkosauginių organizacijų kasta tampa išrinktaisiais, o žemdirbiškas organizacijas vadinate privilegijuotaisiais. Keistus ministerijos sprendimas bandote pateisinti gamtos gelbėjimu.“
M. Puidokas atkreipė dėmesį į ŽŪM viešąją komunikaciją, kai po žemdirbių pareikšto nepasitikėjimo ministru, kaip tyčia į viešumą pasipylė informacija apie ūkininkams dalijamus paramos milijonus. „Toks komunikavimas priešina kaimo ir miesto visuomenę. Žemdirbiai supranta, kad taip ministerija siekia nukreipti visuomenės dėmesį nuo problemų. Perlenkėte lazdą, mūsų kantrybė turi ribas. Gana iš mūsų tyčiotis“, – sakė ūkininkas, kurio kalbą palydėjo audringi plojimai atsistojus visai salei.
Aleksandras Stonkus iš Šakių r. suskaičiavo, kad K. Navickas yra 15-asis žemės ūkio ministras nuo nepriklausomybės ir vienintelis niekaip nesusijęs su žemės ūkiu. „Jūs, ministre, irgi tam tikra auka, nes valstybėje vyksta gryna profanacija, t. y. labai nepagarbus požiūris į valstybės valdymą. Galvoju, esate padorus žmogus, kuris neįvertino savo kompetencijų. Todėl, būdamas padorus, privalote atsistatydinti, nes ministerijos darbas primena balanos gadynę“, – sakė A. Stonkus.
Kupiškio r. ūkininkas Zigmas Aleksandravičius rėžė daugiau: „Manau, ministre, jūs labai vargstate, nes tikrai esate ne savo vietoje. Turėkite drąsos priimti sprendimus! Sakome dar kartą: ryžkitės tam žingsniui, nesuprantate kaimo žmogaus, nemokate su juo bendrauti... Neturime žemės ūkio ministro... Turime pelkių ministrą ir įeisite į žemės ūkio istoriją kaip pelkių ministras. Nesutiksime, jei visą kaimą norite suvaryti į pelkes. Laukiame jūsų sprendimų. Turėkite drąsos“, – kalbėjo Z. Aleksandravičius.
Reziumuodamas pasisakiusiųjų kalbas, Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Junknevičius klausė LŽŪT organizacijų narių, ar jie išgirdo ministro atsakymus į spalio 6 d. rašte išdėstytus žemdirbių klausimus. Atsakymas buvo neigiamas.
R. Juknevičius klausė susirinkusiųjų, ar šie palaiko poziciją dėl nepasitikėjimo žemės ūkio ministru. Pakilo beveik visų salėje esančiųjų rankos. Tik keli žemdirbiai susilaikė nuo balsavimo.
Po tokios renginio baigties žemės ūkio ministras pakilo išeiti. Paprašytas tarti baigiamąjį žodį, atsakė: „Dirbsime toliau, o kaip, pamatysime.“
Po renginio atsakydamas į žurnalistų klausimus ministras pasakė, jog atsistatydinti neketina.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)