Vilnius. Trečiadienį su premjere Ingrida Šimonyte susitikę Lietuvos žemės ūkio tarybos atstovai diskutavo ne vien apie sektoriaus problemas, bet ir pareiškė nepasitikį žemės ūkio ministru Kęstučiu Navicku.
Lietuvos žemės ūkio tarybos (LŽŪT) pareiškimas dėl nepasitikėjimo ministru išsiųstas ir šalies Prezidentui bei Seimo Pirmininkei.
Žemdirbių rašte pabrėžiama, kad „sprendimas išreikšti nepasitikėjimą brendo seniai“ ir tai nėra spontaniškas veiksmas - sulaukta raginimų tai padaryti iš ūkininkų, žemės ūkio įmonių vadovų, specialistų, maisto pramonės atstovų. LŽŪT teigimu, pasigirsta ir raginimų protestuoti prieš ministerijos vadovybės politiką.
„Dėl artimesnių, geriau asmeniškai suprantamų temų traukos, ministro sprendimai balansuoja ties privačių interesų riba, o delsimas imtis neatidėliotinų veiksmų kelia grėsmę svarbių žemės ūkio sektorių egzistavimui“, - teigiama pareiškime.
Rašte kritikuojama ministro kompetencija, nemažai pastabų tenka ir naujam bendravimo su socialiniais partneriais stiliui, KPP Stebėsenos komiteto darbui.
Išsakyta abejonių dėl priimtų sprendimų, susijusių su BŽŪP strateginiais planais, prisitaikymu prie klimato kaitos, žaliuoju kursu ir Bioįvairovės išsaugojimo bei „Nuo lauko iki stalo“ strategijomis. Atkreipiamas dėmesys į spręstinas mokslo, specialistų rengimo, žemdirbių konsultavimo problemas.
„Iškyla pavojus, kad Lietuvos gyventojų nebesugebėsime aprūpinti saugiu ir įperkamu maistu“, - taip su žaliuoju kursu susijusius sprendimus ar jų nebuvimą komentuoja LŽŪT.
„Kitų ES valstybių narių patirtis liudija, jog pasitinkant keliamus naujus iššūkius, žemės ūkio ministerijoms ir jų specialistams yra būtina mokslo įstaigų bei žemės ūkio praktikų pagalba, tačiau dabartinė Žemės ūkio ministerijos vadovybė nuo pirmųjų darbo dienų kūrė iki šiol nebūdingas ir dirbtines kliūtis bendradarbiavimui su mokslo ir žemdirbių bendruomene“, - teigiama LŽŪT pareiškime.
Pasak susitikime dalyvavusio LŽŪT nario, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidento Petro Puskunigio, nors kai kas mėgina įteigti, kad keliamos problemos aktualios vien stambiems ūkiams, vis dėlto tai aktualu visiems žemdirbiams, juolab, kad ir LŽŪT vienija įvairias organizacijas.
„Taryba labai susirūpinusi. Konkrečios strategijos nebuvimas, iš to išplaukiančios problemos, plius prisideda globalios, kurių Lietuva irgi nevaldo – tragiška padėtis su kiauliena, be galo traukiasi pieno sektorius...“, - opius taškus vardijo P. Puskunigis.
Susitikimą su premjere P. Puskunigis apibūdino taip: „Įvyko dalykiškas pokalbis. Paprašė ministro, kad truputį daugiau su mumis bendrautų, kad dviejų savaičių bėgyje būtų kontaktas ir išsiaiškintos įvardytos pozicijos“.
Žemės ūkio ministras K. Navickas po susitikimo su premjere ir LŽŪT nariais dalyvavo iš anksto suplanuotoje spaudos konferencijoje dėl pereinamojo laikotarpio investicinės paramos. Joje jis trumpai komentavo susitikimą Vyriausybės rūmuose ir jam išreikštą nepasitikėjimą.
„Tai vertinu kaip nuomonę. Kitas dalykas, tai vertinu kaip šio sektoriaus susierzinimo išraišką dėl pokyčių, kurie įvyko“, - teigė žemės ūkio ministras. Anot jo, rašte yra „ir melagingos informacijos, ir kaltinimas dėl nuo Adomo ir Ievos padarytų klaidų“.
Vis dėlto, anot K. Navicko, pagrindinė žemdirbių nepasitenkinimo priežastis – pasikeitęs bendravimas. „Buvo laikai, kai socialiniai lobistai turėjo nuolatinius leidimus ateiti į ministeriją ir ateidavo į ministro kabinetą prieš jam pasirodant. Tai, aišku, šita praktika keičiasi. Kitas dalykas, pasikeitė lobizmo įstatymas ir privaloma deklaruoti susitikimus, turinį. Juos tai beprotiškai erzina, nes buvo pripratę, kad galima daryti poveikį be jokio skaidrumo“, - teigė K. Navickas.
Pasak jo, nepasitenkinimą galimai kelia ir pokyčiai ministerijai pavaldžiose įmonėse, kitoks bendradarbiavimas su mokslo įstaigomis. „Buvo tradicijos, kad yra ministerijos globojamos mokslo institucijos, joms visada turi būti tyrimai, o turinys nelabai nulemia. Mes pakeitėme, kad turinys eina prieš instituciją, ir tas įvedė nemažai susierzinimo – tą galiu pripažinti“, - žurnalistams kalbėjo žemės ūkio ministras.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)