Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 A1 Basf 2024 04 09 / 2024 04 19 m1
Agropolitika
Valstybė siūlo paramą veisliniams gyvuliams pirkti

Vilnius. Veislinių gyvūnų laikytojai kviečiami pasinaudoti valstybės parama, skirta grynaveisliams gyvūnams pirkti. Šia parama dalis augintojų 2020-aisiais nepasinaudojo dėl pandemijos sukeltų trikdžių.

Paraiškas dėl planuojamų įsigyti veislinių gyvūnų pirkimo dalinio kompensavimo nuo sausio 25 iki vasario 23 d. priima Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Ši parama teikiama siekiant pagerinti laikomų mėsinių veislių galvijų, avių ir ožkų bandų genetinę kokybę aukštos veislinės vertės gyvūnais ir gerinti žemės ūkio produkcijos kokybę.

Priemonei įgyvendinti 2021 m. skirta 1,845 milijono eurų. Parama už įsigytus grynaveislius ūkinius gyvūnus bus mokama iš valstybės biudžeto lėšų, kompensuojant iki 30 proc. grynaveislių ūkinių gyvūnų pirkimo kainos, bet ne daugiau kaip: 1 300 Eur už grynaveislių mėsinių galvijų bulių reproduktorių ir 1 000 Eur už grynaveislių mėsinių galvijų telyčią; 200 Eur už grynaveislį aviną reproduktorių ir 65 Eur už grynaveislę avį; 100 Eur už grynaveislį ožį reproduktorių ir 65 Eur už grynaveislę ožką.

Bioversija 2024 04 15 m7

Šia parama daugiausia naudojasi mėsinių galvijų augintojai, tačiau ir jie dėl pandemijos pernai neišnaudojo visų šiai priemonei skirtų lėšų.

Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos (LMGAGA) prezidentas Vytautas Barkauskas teigė, kad augintojai jau nuo metų pradžios pradėjo klausinėti, ar bus parama veisliniams gyvuliams įsigyti. Perkantiems brangius galvijus užsienio aukcionuose ir auginimo stotyse ar ūkiuose, ši parama labai naudinga. 2021-aisiais per du šaukimus (pavasarinį ir rudeninį) valstybės parama, skirta grynaveisliams veisliniams gyvūnams pirkti bus net šiek tiek didesnė, nes praėjusiais metais dėl pandemijos suvaržymų nebuvo išnaudotos visos šiai priemonei skirtos lėšos.

„Labai tikimės, kad šiemet jau bus daugiau galimybių pirkti veislinių galvijų užsienyje. Manau, šiemet išnaudosime visus paramos pinigus, nes susidomėjimas didelis“, - kalbėjo LMGAGA prezidentas.

Veisliniai gyvuliai brangūs, tad bet kokia kompensacija, anot V. Barkausko, yra gerai, tai skatina gerinti bandas, nes veislininkystės srityje mėsinių galvijų augintojų dar laukia daug darbo.

Veislinių gyvulių Lietuvoje daugėja: 2021 m. sausio 1 d. registruoti 53 895 grynaveisliai galvijai, pernai tuo pačiu metu jų buvo 50 238, o 2019 m. – 45 502.  

Avių augintojų asociacijos direktorė (LAAA) Gintarė Kisielienė teigė, kad parama veisliniams gyvuliams įsigyti dalis ūkininkų domisi ir rengiasi ja pasinaudoti, tačiau sulėtėjusi avininkystės plėtra, kuriai didelę įtaką turi padažnėję vilkų išpuoliai, stabdo ir grynaveislių avių pirkimą. „Pastebiu, kad šia parama kasmet naudojasi vis mažiau avių augintojų. Įdomu, kiek bus norinčių šiemet“, - svarstė G. Kisielienė.

Sausio 1 d. Lietuvoje registruotos 139 824 avys ir tai gerokai mažiau negu 2020 (152 112) ir 2019 m. (163 133). Mažėja ir ūkių skaičius – kasmet maždaug po kelis šimtus ūkių atsisako avininkystės. Pasak G. Kisielienės, mažėjimas vyksta smulkiųjų sąskaita, tačiau nėra žinių, kad iš sektoriaus trauktųsi stambesni ūkiai.

„Juntamos tendencijos, kad didėja stambesni ūkiai. Veisliniuose ūkiuose iš anksto rezervuojami avinukai ir avytės. Tad augintojai gerina bandas ir parama veisliniams gyvuliams įsigyti jiems tikrai bus naudinga, nors, mūsų vertinimu, kompensacija iki 200 Eur, atsižvelgiant į dideles reproduktorių kainas, yra per maža“, - sakė LAAA vadovė.

Parama – tik aukščiausios veislinės vertės ūkiniams gyvūnams

VMVT primena, kad norintys įsigyti grynaveislių ūkinių gyvūnų ir gauti dalinį kompensavimą, paraiškas ir kitus dokumentus gali teikti iki 2021 m. vasario 23 d. VMVT teritoriniams departamentams. Pareiškėjai gali būti tik aktyvūs fiziniai ar juridiniai asmenys – žemės ūkio valdos valdytojai, laikantys mėsinių galvijų, avių ir ožkų bandas bei siekiantys pagerinti jų genetinę kokybę.

Pažymima, jog trūkstant lėšų iš dalies kompensuoti išlaidas už įsigyjamus grynaveislius gyvūnus, pirmumas teikiamas pareiškėjams, kurių ūkiniai gyvūnai jau dalyvauja pripažintų veislininkystės institucijų selekcinėse programose ar kuriose buliai vertinami pagal palikuonių penėjimosi ir mėsines savybes, ar kuriems dar nebuvo skirta pagalba pagal šią priemonę. Perkami grynaveisliai ūkiniai gyvūnai turi būti suženklinti.

Įsigyjami grynaveisliai mėsiniai galvijai privalo būti įrašyti į atitinkamą mėsinių veislių galvijų kilmės knygą. Buliai turi būti įrašyti į ne žemesnį kaip kilmės knygos A poskyrį (iš kitų šalių įvežti buliai – į aukščiausios kilmės skyrių). Telyčios turi būti nesiveršiavusios ir įrašytos į ne žemesnį kaip B poskyrį (iš kitų šalių įvežtos telyčios – į pagrindinį kilmės knygos skyrių).

Grynaveislės avys turi būti iki pirmosios vados. Ir avys, ir avinai turi būti įvertinti ne žemesne kaip I klase (perkamos iš kitų šalių grynaveislės avys ir avinai turi būti įvertinti tik aukščiausia klase, avinai turi atitikti pirmąją ir antrąją Skrepi rezistentiškumo grupę).

Grynaveislės ožkos turi būti iki pirmosios vados. Ožkos ir ožiai turi būti įvertinti ne žemesne kaip elito klase (perkamos iš kitų šalių grynaveislės ožkos ir ožiai – tik aukščiausia klase).

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Ko tikitės iš šiųmečio pasėlių deklaravimo?
  Visos apklausos