Vilnius. Seimas antradienį pritarė parlamentinio Aplinkos apsaugos komiteto pozicijai ir šiek tiek apribojo požeminio vandens naudojimą ūkininkams.
Per parą ūkininkams be leidimų ir mokesčio bus galima išgauti 100 kubų vandens iš vandenvietės, kurioje yra vienas arba keli gręžiniai. Jei 100 kubinių metrų bus viršyta, kiekvienas jų bus apmokestintas 3 centų mokesčiu. Aplinkos apsaugos komiteto posėdyje Aplinkos ministras Kęstutis Mažeika sakė, kad Iki šiol mokestis siekė 10 centų už kubą. „Yra apskaičiuota, kad 100 kubų vandens užtenka pagirdyti 500-600 karvių, taip pat pieno sistemų plovimui“, – sakė J. Mažeika.
Ministro teigimu, jeigu ūkininkams nemokamo vandens neužteks, jie galės jo gauti iš karjerų, taip pat rezervuaruose sukaupto lietaus vandens.
Praėjusią savaitę Seimas balsavo dėl vandens naudojimo tvarkos, tačiau kilo diskusijos dėl to, iš kur būtų sunaudojama 100 kubinių metrų vandens – vandenvietės ar vieno gręžinio. Šįryt Aplinkos apsaugos komitete vis dėlto nuspręsta tai apibrėžti kaip vandenvietę, kurioje yra vienas arba keli gręžiniai
Aplinkos ministerijos Taršos prevencijos politikos grupės specialistė Toma Leonova sakė, kad Europos Komisija dėl požeminio vandens apsaugos Lietuvai oficialių priekaištų kol kas neturi, tačiau ji pabrėžė, kad galimybė ūkininkams be jokių mokesčių sunaudoti po 100 kubų vandens per parą gali sukelti įtarimų.
„Esame labai slidžioje padėty dėl 100 kubų, bet kol kas niekas iš ES tuo oficialiai nesuabejojo, nes neatliktas patikrinimas. Tai nereiškia, kad viskas gerai. Tai reiškia, kad tam tikrą laikotarpį, iki patikrinimo, mes tokią normą turime“, – kalbėjo ji.
Teisingumo ministerijos atstovas Mykolas Ševelskis pranešė, kad EK šių metų pabaigoje įvertins, kaip Lietuva į savo teisę perkėlė direktyvos dėl taupaus vandens naudojimo nuostatas. „Formalių ar neformalių tyrimų prieš Lietuvą nėra pradėta“, – antradienį komitete akcentavo jis.
Pagal tas pačias Žemės gelmių įstatymo pataisas kiti asmenys be jokių leidimų galės sunaudoti iki 10 kubų vandens iš vienos vandenvietės su vienu ar keliais gręžiniais.
Už tokias Žemės gelmių įstatymo pataisas antradienį balsavo 72 Seimo nariai, prieš –3, o susilaikė 20. Pataisos įsigalios nuo 2020 metų liepos.
Tuo tarpu kitokį siūlymą turėjęs Aplinkos apsaugos komiteto narys liberalas Simonas Gentvilas paskelbė jau renkąs parlamentarų parašus, kad prezidentas Gitanas Nausėda pataisas vetuotų.
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)