Vilnius, rugpjūčio 5 d. Galutiniais duomenimis, paraiškas tiesioginėms išmokoms už pasėlius ir žemės ūkio naudmenas gauti pateikė 238,171 tūkst. žemdirbių, kurie deklaravo 2,569 mln. hektarų žemės.
Nacionalinė mokėjimo agentūra į kompiuterinę sistemą baigė suvesti visų tiesioginėms išmokoms gauti pateiktų paraiškų duomenis. NMA duomenimis, kaime deklaruotas žemės plotas apie 12 proc. viršija numatytą Europos Sąjungos paramos programoje.
Šiuo metu NMA Kontrolės departamento darbuotojai vykdo žemdirbių deklaruotų plotų tiesioginėms išmokoms gauti patikras. Iki spalio mėnesio ketinama atlikta apie 15 tūkst. tokių patikrų.
Patikrinus per 3 tūkst. pasėlius deklaravusių pareiškėjų žemės plotus, 15 proc. patikrintų atvejų rasti neatitikimai, dėl kurių pareiškėjai patirs nuostolių.
Vykdant žemdirbių deklaruotų plotų tiesioginėms išmokoms gauti patikras, randama ir tyčinių pažeidimų. Viena didžiausių problemų, iškylanti tikrintojams nuvykus į patikrą ūkyje - nepažymėtos deklaruotų laukų ribos. Tai būdinga pievų ir ganyklų plotams. Dažnai pareiškėjai, dalyvaujantys patikroje ir privalantys parodyti lauko ribas tikrintojui, negali tiksliai nurodyti deklaruoto lauko ribos.
Tokie atvejai pasitaiko apie 90 proc. tikrinamų ganyklų ir pievų. Būna ir taip, kad pareiškėjai negali rasti deklaruoto lauko. Visi deklaruojami plotai privalo būti sužymėti riboženkliais.
Dažnas atvejis, kai pareiškėjai deklaracijose neteisingai nurodo pasėlių kultūras. Laukas, kuriame auga kelios kultūros, deklaruojamas kaip vienos pasėlių kultūros.
Tiesioginių išmokų negali gauti ir asmuo, kuris neužsiima žemės ūkio veikla. NMA kontrolieriai ypatingą dėmesį skiria atvejams, kai du ar daugiau pareiškėjų deklaravo tą patį žemės ūkio naudmenų ar pasėlių plotą.
NMA paramą mokės tik pareiškėjui, kuris deklaruotame plote vykdo žemės ūkio veiklą. Neretai tarp nuomininko ir savininko kyla ginčai dėl teisės į išmoką, todėl rekomenduojama žemės savininko ir nuomininko santykius apibrėžti žemės nuomos sutartimi.
Lietuvos ūkininkai, šiemet deklaravę pasėlius, už juos turėtų gauti per 623 mln. litų tiesioginių išmokų. Pirmąsias tokias išmokas žemdirbiai pradės gauti šių metų gruodžio mėnesio pradžioje, o visa suma bus išmokėta kitais metais.
NMA, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Prognozės nedžiugina – prastos būklės tiltų tik daugės
2024-12-20 -
Seimas pritarė žemės įsigijimo ir susijusių asmenų sąvokos pakeitimams
2024-12-19 -
Kaimo reikalų komitetas: į paramą galės pretenduoti ir ūkininkų tėvai, vaikai, broliai
2024-12-18
Skaitomiausios naujienos
-
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04 -
Greitaeigis traktorius atstoja vilkiką
2024-12-09
(0)