Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 19 / 2024 04 24 m1
Agropolitika
Žemės ūkio strateginio plano dėlionė: pateikti ar delsti?

Vilnius. Žemės ūkio ministerija teigia, kad šios dienos – paskutinės, kai dar laukiama pastabų iš socialinių partnerių dėl Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros 2023-2027 m. strateginio plano. Žemdirbių atstovai ragina neskubėti ir svarstyti galimybę pateikti planą vėliau.

Trečiadienį parlamentiniame Kaimo reikalų komitete pristatydami strateginio plano projektą tiek žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas, tiek ŽŪM Europos Sąjungos reikalų ir paramos politikos departamento vadovė Jurgita Stakėnienė teigė, kad į Europos Komisijos elektroninę sistemą dokumentas įkeliamas dalimis ir nuolat atnaujinamas.

„Kai sukris ir rodikliai, ir pinigai, dokumentas susijungs iš skirtingų į vieną. Tai techninis dalykas. Nors mes pateikiame dokumentą gruodžio 31 d., tačiau EK derins jį visą pirmą pusmetį ir, jei bus kažkokių klaidų ar neatitikimų, galėsime juos aptarinėti, o vėliau dokumentą tvirtinti“, - kalbėjo K. Navickas, aiškindamas, kodėl tiek politikai, tiek socialiniai partneriai mato sudėtingą kelių šimtų puslapių dokumentą pusiau anglų, pusiau lietuvių kalbomis.

Bioversija 2024 04 15 m7

Ministras priminė, kad Briuselis planus tvirtins tada, kai turės visų šalių narių planus ir galės įvertinti jų atitikimą BŽŪP. Lietuva iki Kalėdų laukia pastabų ir pasiūlymų iš socialinių partnerių, vertins gautas pastabas, o galutinius sprendimus ketinama pristatyti kitą savaitę.

Pasak J. Stakėnienės, išankstinį plano vertinimą numatoma pateikti iki 2022-ųjų kovo, o iki balandžio turėtų paaiškėti ir poveikio aplinkai vertinimas.

Posėdyje kalbėję politikai ir socialiniai partneriai vis dėlto ragino neskubėti, atidžiau paieškoti kompromisinių sprendimų, gerai pasverti galimą strateginio plano poveikį visam šalies žemės ūkiui ir atskiroms jo šakoms, galiausiai – plane numatyti tik bendras kryptis, o viską vėliau reguliuoti nacionaliniais teisės aktais.

Ne iš vieno žemdirbių atstovo skambėjo raginimas nebūti Lietuvai ta, kuri dažniausiai pavyzdinga ir pirma, juolab kad kai kurie teigė girdintys, esą kitos šalys neketina savų planų EK pristatyti gruodžio 31 dienos.

Vis dėlto ministras teigė, kad kitų terminų nėra. „Esminių pakeitimų nebus, pakeitimai atsiras tik tuo atveju, jei EK pasakys, kad turime taisyti ir tada turėsime grįžti į formatą su socialiniais ir politiniais partneriais. O paskutinėje ES Ministrų taryboje kalbėta, kad kitų terminų, deja, neturime. Visoms šalims yra vienas terminas – gruodžio 31-oji“, - teigė ministras.

J. Stakėnienė teigė nežinanti, ar visos šalys ketina tai padaryti ir kokios sankcijos būtų taikomos, jei planai nebūtų pateikti. Anot jos, skirtingos šalys turi skirtingas tvarkas, yra skirtingose rengimo stadijose. Pavyzdžiui, naujoji Vokietijos valdžia nori atidžiai peržiūrėti visą planą. „EK neduoda mums signalų, kad mes galėtume nepateikti. (...) jei dokumentas bus nepilnas, neatskleista viskas, kaip turėtų būti, bus pastabos ir teks jį taisyti“, - kalbėjo J. Stakėnienė. Jos teigimu, kyla grėsmė, kad nepateikus plano laiku, nebus tinkamai apskaičiuoti tiesioginių išmokų dydžiai ir dėl to galima netekti dalies lėšų.

Žemdirbių atstovai tiek ministrui, tiek jo komandai priminė, kad susitikime su Lietuvos žemės ūkio tarybos delegacija ES Žemės ūkio komisaras Janusz`as Wojciechowskis (Janušas Voicechovskis) esą teigęs, kad planas turi priimtinas ūkininkams, kad jie dalyvautų bei nepatirtų nuostolių.

„Buvo pasakyta, kad daugelis šalių dar per pirmą ketvirtį nepateiks to plano, tad nėra jokio strioko. Jei mūsų pastabos, kurias teikėme, bus neįtrauktos, mes apskųsime planą ir, manau, į mus bus atsižvelgta“, - emocingai kalbėjo Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis. 

Neskubėti ragino ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Raimundas Juknevičius, teigdamas, kad net ir dabar socialiniai partneriai dar negali vertinti plano visa apimtimi, tad vienaip ar kitaip gresia nusižengti reglamentui.

„Reiktų pateikti planą Komisijai ne gruodžio 31 d., o vėliau. Vienu atveju, pažeisime reglamentą dėl pateikimo, bet kitu atveju vis tiek labai didelė rizika, kad pažeisime tą patį reglamentą, nes socialiniai ekonominiai partneriai negalėjo įgyventi savo teisės prisidėti prie strateginio plano rengimo“, - kalbėjo R. Juknevičius.

Kai kurie kalbėjusieji teigė, kad vis dėlto nemažai padaryta, pasiekta sutarimų. Seimo narys Andrius Vyšniauskas kelis kartus ragino baigti diskusijas ir kalbas, teigdamas, jog „planas yra geras“, siūlė teikti jį EK vertinimui ir imtis kitų svarbių darbų. Galiausiai parlamentaro Jono Gudausko siūlymu nuspręsta dėl pateikimo termino Seimo Kaimo reikalų komiteto nariams dar padiskutuoti rytoj su žemės ūkio ministru.

Autorius: Asta Laukaitienė
    Gudinas -  23 06 14 + MU 2024

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kokio senumo traktorių turite ūkyje?
    Visos apklausos