Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komiteto primininkas Viktoras Pranckietis posėdyje klausė žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, ar ministerija tikrai informavo Europos Komisiją dėl Lietuvos apsisprendimo taikyti tiesioginių išmokų lubas.
„Sprendimo nėra“, – toks buvo žemės ūkio ministro atsakymas. Tačiau jis pridūrė, kad po Mykolo Majausko siūlymo Seime ministerija kreipėsi konsultacijų į Europos Komisiją (EK), ar toks siūlymas neprieštarauja esamam reglamentui.
„Padarėme analizę ir konsultuojamės su EK, – turime tokią teisę, ja ir naudojamės, kiek, atsižvelgiant į pasiūlymą, kuris buvo pateiktas Seimui svarstyti ir kuriam Vyriausybė turi pateikti išvadą, ar tai prieštarauja ir, jei prieštarauja, kokia apimtimi tas susietumo kriterijus. Mes turime gauti iš EK oficialų atsakymą“, – komiteto posėdyje antradienį kalbėjo K. Navickas.
Seimas dar gegužę priėmė svarstyti 35-ių Seimo narių siūlymą iki 150 tūkst. eurų riboti tiesiogines išmokas stambiems ūkininkams. Jei sprendimas būtų priimtas, ribojimus pajustų maždaug 2 tūkst. ir daugiau ha valdančių ūkių savininkai.
Pasak ministro, jis nenori kirsti šakos, kuri kuria darbo vietas kaime, bet sprendimas dėl išmokų ribojimo bus priimtas po konsultacijų su premjere Ingrida Šimonyte ir jį delegavusia TS-LKD partija bei koalicijos partneriais. Tai bus politinis sprendimas.
Tačiau kai kurie žemdirbių atstovai sako, kad ministras jų negirdi. Griškabūdžio ŽŪB vadovas, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos (LŽŪBA) prezidentas Petras Puskunigis teigė, kad visos pastarųjų dienų žinios sukėlė įtampą žemdirbių bendruomenėje, ypač tarp tų, kurie vykdo intensyvią žemės ūkio veiklą – kai kurie jau stabdo planuotas investicijas.
„Mes net pokalbyje su premjere esame išdėstę visus prioritetus, premjerė pažadėjo, kad mūsų argumentai bus peržiūrėti visose institucijose, mūsų pateikti skaičiai buvo priimti teigiamai, pokalbis buvo dalykiškas. Dabar vėl girdime ką kita... Tačiau mes sutinkame su lubų įvedimu ir net jų mažinimu, bet išskaičiuojant darbo užmokestį ir susijusius mokesčius. Tai leistų mokėti kaimo žmogui teisingą ir orų atlyginimą. O darbo vietų bendrovės sukuria daug“, – kalbėjo LŽŪBA prezidentas.
Beje, Griškabūdžio ŽŪB, dirbanti apie 1 600 ha žemės, turinti modernų pieno ūkį ir gaminanti 30 t pieno per parą, įdarbinusi 93 darbuotojus, pernai sumokėjo 1 mln. 92 tūkst. Eur mokesčių. Tuo tarpu parama sudarė tik 370 tūkst. Eur.
Tai, kad, mažinant išmokų lubas reikėtų išskaičiuoti darbo užmokestį ir mokesčius, pritarė ir Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos vadovas Saulius Daniulis, jau anksčiau panašią nuomonę yra išsakiusi ir Lietuvos ūkininkų sąjunga. Tam iš esmės pritarė ir Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus, manantis, kad toks sprendimas paliestų tik industrinius ūkius, o svarbiausia būtų identifikuoti susijusius asmenis juridiniuose ūkiuose.
Išklausęs socialinių partnerių nuomonę, K. Navickas dar kartą pabrėžė, kad sprendimas nepriimtas. „Ir mes nieko neslepiame – Europos Komisijos klausėme, ar galime taikyti susietumo kriterijų, tai kas atėjo iš Seimo narių iniciatyvos. Jokio kito turinio tame rašte nėra. Koks bus mūsų siūlymas, sprendimas, atsispindės Vyriausybės išvadoje. Bet mes jus girdime ir į jūsų mintis atsižvelgsime“, – Seimo KRK posėdyje žemdirbių atstovams pažadėjo ministras K. Navickas.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Žemdirbiai: ar argumentus vėl reikės atvežti su traktoriais?
2024-11-06 -
Ūkių plėtrai paramos pakaks kas antram
2024-11-05 -
Dalį pelkėms numatytų lėšų siūloma skirti pieniniams buliams
2024-10-23
Skaitomiausios naujienos
-
Kyla grūdų supirkimo kainos
2024-10-18 -
Lenkiškų traktorių gamyklą įsigijo ukrainiečių valdomas verslas
2024-10-28 -
Žemdirbiai galės įsigyti dirbamos valstybinės žemės
2024-10-16
(0)