Vilnius. Paprastinami reikalavimai smulkiesiems maisto produktų gamintojams. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) praneša numačiusi aiškesnius ir lengviau įgyvendinamus reikalavimus gamybos patalpoms bei pildomiems savikontrolės žurnalams.
Tikimasi, kad tai palengvins nedideliais kiekiais mėsos, pieno ar žuvies produkciją gaminančių ir tiesiogiai vartotojams parduodančių smulkiųjų ūkininkų ar žemės ūkio įmonių veiklą.
Gruodžio pabaigoje patvirtinti paprastesni reikalavimai patalpų statybai, išplanavimui ir įrenginiams, taikomi vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų bei tiekiamų pieno, žuvų, mėsos produktų gamintojams.
Reikalavimuose numatoma, kad nebereikės atskirų patalpų gyvūniniam maistui saugoti, sūdyti, ar prieskoniams, maisto priedams ir kitoms žaliavoms laikyti ir tvarkyti. Gyvūninio maisto žaliavos galės būti saugomos ir sūdomos šaldytuve, o prieskoniai, maisto priedai ir kitos medžiagos galės būti laikomos spintose ir tvarkomos tam tikslui skirtose gamybos patalpų vietose. Panaikintas reikalavimas įrengti atskirus įėjimus žaliavoms ir gatavai produkcijai priimti ar išvežti.
Darbuotojų persirengimo patalpose nereikės įrengti atskiro dušo ir tualeto, jeigu bus sudarytos sąlygos naudotis netoli gamybos patalpų esančiais dušu ir tualetu.
Gaminių rūkyklos galės būti įrengtos lauke (nebūtinai gamybos patalpose), jei bus užtikrinta, kad vežimo iš gamybos patalpų į lauko rūkyklas ir rūkymo metu produktai bus apsaugoti nuo taršos ir atmosferos poveikio (pvz. produktai į rūkyklas vežami supakuoti, uždengti ar pan.).
Būtent iki šiol galiojusius reikalavimus daugelis galimų gamintojų įvardydavo kaip vieną didžiausių barjerų pasiryžtant imtis tokios veiklos. Šiuo metu skaičiuojama, kad šalyje mažais kiekiais tvarko maistą ir tiesiogiai vartotojams parduoda apie pusė tūkstančio smulkiųjų ūkininkų ar žemės ūkio įmonių.
„Nuolat auga susidomėjimas galimybe steigti mažąsias maisto tvarkymo įmones, kurti šeimų verslą, gaminti tradicinius maisto produktus, todėl turime reaguoti į vartotojų poreikius ir smulkiųjų verslininkų lūkesčius. Manau, kad jei ūkininkas ar kitas žmogus, planuojantis pradėti verslą, aiškiai suvokia, kam vieno ar kito reikalavimo reikia, kodėl toks reikalavimas keliamas ir kaip jį išpildyti, tuomet ir naujos veiklos pradžia yra daug lengvesnė", - sako VMVT direktorius Darius Remeika.
Mažais kiekiais tvarkančiais maistą laikomi subjektai, per savaitę gaminantys ir tiekiantys vietinei rinkai ne daugiau kaip 500 kg mėsos gaminių ir 200 kg mėsos pusgaminių, taip pat per vieną kalendorinę dieną išdarinėjantys, perdirbantys ne daugiau kaip 150 kg žuvininkystės produktų, ar ne daugiau kaip iš 1 000 kg žalio pieno per dieną savo ūkyje gaminantys pieno gaminius.
Vietinei rinkai mažais kiekiais gaminamų ir tiekiamų gyvūninio maisto produktų veterinarijos reikalavimų įgyvendinimo rekomendacijos yra patvirtintos ir paskelbtos VMVT tinklapyje.
VMVT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)