Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komitetas siūlo palikti didesnę akcizo lengvatą žemdirbių dyzelinui nei numatoma prezidento ir Vyriausybės projektuose. Komitetas atmetė jų siūlymus lengvatą apkarpyti daugiau.
Pristatydamas siūlymą prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius akcentavo, kad akcizo didinimas tėra bendro paketo, sudarančio prielaidas spartesniam pensijų didinimui, dalis. Jo teigimu, „pats sektorius nėra tikslinis ir priemonė gimsta analizuojant visą lengvatų paketą“, tad siūlymą 20 proc. sumažinti lengvatą reiktų traktuoti ne kaip mokesčių didinimą, o kaip lengvatų peržiūrą. Anot jo, didžiausia pajamų per akcizus netektis – lengvata žemdirbių dyzeliui, antroje vietoje lieka lengvata orlaiviams.
Išklausę siūlymo Seimo nariai ragino Prezidentūrą liautis priešinus dvi visuomenės grupes. „Visi esame už senjorus, bet čia yra dviejų socialinių grupių priešinimas. Ar esate paskaičiavę, kiek vienam senjorui per mėnesį tektų dėl šio akcizų mažinimo?“, - klausė parlamentarė Rasa Petrauskienė. Jai buvo atsakyta, kad vertintas viso paketo poveikis.
Seimo narys Juozas Baublys priminė, kad pastarieji metai buvo sunkūs žemės ūkiui, tad bet kokie papildomi apmokestinimai labiausiai atsilieps smulkiems žemdirbiams. Jis klausė, ar toks perskirstymas yra teisingas ir ar jis tikrai yra būtinas dabar?
Tuo, kad tokiu siūlymu Prezidentūra Seimo narius įspraudžia į situaciją, kai tenka pasirinkti vieną, piktinosi ir parlamentaras Algimantas Salamakinas. Jo teigimu, taip yra supriešinami skirtingi sluoksniai, tad reiktų ieškoti kitokių sprendimo būdų.
Tai, kad tikėjosi siūlymo spręsti problemas didinant gamybą, skatinant eksportą, o ne mažinant lengvatas, minėjo ir Seimo narys Alfredas Stasys Nausėda. „Atimti – čia jau praeitas etapas, ne tas variantas. Aš tam nepritarsiu“ , - kalbėjo jis.
Kazys Starkevičius taip pat pasisakė prieš, teigdamas, kad toks siūlymas nėra geras. Galiausiai, reiktų atkreipti dėmesį ir į tai, kad net ir išėjęs į pensiją ūkininkas toliau moka visus mokesčius.
Prezidento patarėjas Vaidas Augustinavičius Kaimo reikalų komiteto nariams teigė, kad siūlymas mažinti akcizą žemdirbių dyzelinui - sudėtinė bendro paketo dalis
Nepalankus siūlymui buvo Petras Čimbaras, primindamas, kad būtent žemės ūkis 2018 m. krizės metu buvo laikomas šalies gelbėtoju. „Trumpalaikis poveikis. Visi žinome - Lietuva sensta. Ir tie pinigai, kur padidiname, supriešina visuomenę, efekto negauname. Visuomenė sensta, jaunimas išvažiuoja“, - ilgalaikės strategijos pasigedo P. Čimbaras. Jis teigė, kad tokiais sprendimais „lendama į patį jautriausią sektorių“, kuris ir taip nesugeba konkuruoti su likusia Europa.
V. Augustinavičius kartojo, kad mokesčių didinimas nėra tikslas, o priemonė, kuria bandoma sparčiau nei numatyta didinti pensijas. „Jei būtų kiti finansavimo šaltiniai – galėtų būti kiti diskutuojami. Svarbiausia – pasiekti patį tikslą, kad sparčiau didėtų pensijos ir mažėtų skurdas“ , - teigė prezidento patarėjas.
Į tai, kad padidinus mokesčius kils problemų su piniginių srautų sureguliavimu tiems, kurie gauna ES paramą, vykdo projektus ir turi įsipareigojimus bankams, dėmesį atkreipė Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas. „Kitas dalykas – iš vienos kišenės paimsit ir į kitą įdėsit. Beveik 60 proc. ūkininkų yra pensininkai“, - sakė LŪS pirmininkas.
Kad vertėjo į tai atsižvelgti, kalbėjo ir Kaimo reikalų komiteto pirmininkas Andrejus Stančikas. Jis priminė, kad jau ir taip Lietuvos žemdirbiai neturi vienodų konkurencinių sąlygų su kitais ES šalių ūkininkais.
„Jei mūsų ūkininkai turėtų 100 procentų vidurkio (ES išmokų, - red.), tai jie galėtų tos lengvatos atsisakyti visiškai. Mes negalime lyginti prancūzų akcizų su Lietuvos“, - kalbėjo ir žemės ūkio ministras Andrius Palionis, siūlydamas grįžti prie projekto esmės ir ieškoti variantų, kaip ir aviai likti sveikai, ir vilkui sočiam.
Galiausiai Komiteto nariai, atmetę Prezidento siūlymą, pritarė žemės ūkio ministro Andriaus Palionio ir dar kelių parlamentarų siūlymui akcizą didinti keturiais eurais – nuo 56 iki 60 eurų už 1 tūkst. litrų. Pasak A. Palionio, jis didėtų 7,2 proc., arba „tiek pat, kiek didėtų standartinis akcizų tarifas“.
Posėdyje atmestas ir Finansų ministerijos siūlymas naikinti lengvatą šildymui skirtiems gazoliams (buitiniam krosnių kurui).
MŪ, BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)