Vilnius. Šiais metais Valstybinė augalininkystės tarnyba įregistravo 41 naują augalų apsaugos produktą - iš jų 2 augalų apsaugos produktus, kurie gali būti naudojami ir ekologiniuose ūkiuose bei tiek pat jau naudojimui paruoštų augalų apsaugos produktų neprofesionaliajam naudojimui. Kai kurių produktų registracija panaikinta.
Mūsų šalyje galima naudoti tik Lietuvoje registruotus augalų apsaugos produktus. Šiuo metu šalyje registruota 381 augalų apsaugos produktas profesionaliajam naudojimui, 33 - neprofesionaliajam naudojimui.
Registracija atnaujinta 15 augalų apsaugos produktų. Šis skaičius auga, nes pateikiamos paraiškos naujiems augalų apsaugos produktams registruoti bei atnaujinti registruotų produktų registracijas. Nuo 2014 metų Lietuvoje įregistruoti 109 nauji augalų apsaugos produktai.
Augalų apsaugos produktų registravimą ir vertinimą atlieka 6 sričių 15 specialistų grupė, kuri vertina ir analizuoja augalų apsaugos produkto ir jame esančios veikliosios medžiagos tapatumą, fizikines ir chemines savybes, toksikologinius ir metabolizmo tyrimus, likučius augaluose, augaliniuose produktuose, ekotoksikologinius tyrimus, biologinį veiksmingumą. Taip pat atlieka rizikos vertinimą operatoriams, darbininkams, gyventojams, vartotojams bei paukščiams, žinduoliams, vandens organizmams, dirvos mikro ir makroorganizmams.
Jeigu gaunami patikimi, moksliškai patvirtinti duomenys apie tai, jog vienas bei kitas produktas ar veiklioji medžiaga gali būti žalinga, tokio produkto registracija yra naikinama. Pavyzdžiui, 2016 metais panaikinta 17 glifosato turinčių augalų apsaugos produktų registracija, kai buvo nustatyta, kad riebieji aminai yra kenksmingi žmogaus sveikatai ir neturi būti naudojamai augalų apsaugos produktų sudėtyje.
Dėl galimo gruntinio vandens teršimo, ilgalaikės rizikos paukščiams, žinduoliams ir vandens organizmams buvo panaikinta 3 herbicidų, sudėtyje turinčių izoproturono veikliosios medžiagos, registracija. Dėl pavojaus žmonių sveikatai neleista naudoti fungicido „Menara". Šiemet dėl poveikio žmonių sveikatai ir aplinkai panaikinta dar 5 augalų apsaugos produktų registracija, 1 augalų apsaugos produktas neregistruotas.
Ar naudojami augalų apsaugos produktai gali pakenkti augalų sveikatai ir tuo pačiu augalus, augalinius produktus valgančiam žmogui? Atsakymas - ne, jeigu ūkininkai ar sodininkai tinkamai naudos augalų apsaugos produktus. Labai svarbu, kad nustatytų reikalavimų būtų giežtai laikomasi, tuomet užaugintos daržovės ir vaisiai nekels grėsmės nei žmonių sveikatai, nei gyvūnams, nei augalams.
VAT, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)