Vilnius. Seimas nusiteikęs pradėti tyrimą dėl situacijos žemės ūkyje 1991-2016 metais. Parlamentarai antradienį po pateikimo pritarė tokį tyrimą numatančio nutarimo projektui.
„Už“ balsavo 51, „prieš“ – 11, o „susilaikė“ 18 parlamentarų.
Toliau tyrimo klausimą Seimas svarstys lapkričio 20 dieną, parlamentarams dar reikia apsispręsti, kas jį atliktų – Kaimo reikalų komitetas ar speciali komisija. Išvadą Seimui teiks Kaimo reikalų komitetas. Parlamentaras Ramūnas Karbauskis sako, kad tai turi vis dėlto daryti komisija, o ne komitetas.
Nutarimo projektą pristatydamas Seimo narys Bronius Markauskas tikino, kad dabar yra „pats laikas atlikti tokį tyrimą, nes (...) yra daug neatsakytų klausimų“. „Geriau vėliau negu niekada“, – tvirtino B. Markauskas.
Jis pabrėžė, kad Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą žemės ūkyje „buvo panaudota“ 30 mlrd. eurų, bet situacija nedžiugina. „Manome, kad tos investicijos tiek iš nacionalinio biudžeto, tie iš ES, ne visada buvo tikslingai panaudojamos“, – aiškino B. Markauskas.
Tuo tarpu Mykolas Majauskas priekaištavo, kad „valdantieji“ neplanuoja tirti savo elgesio, kada nepritarė tiesioginių išmokų „lubų“ nustatymui ir žemės mokesčio lengvatų naikinimui, susiaurinę susijusių asmenų, galinčių įsigyti dirbamą žemę, sąrašą, praplėtė galimybę daugiau žemės įsigyti žemvaldžiams.
Tyrimo organizatoriai siūlo analizuoti, kaip vyko žemės perkėlimas ir žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo reguliavimas. Taip pat norima įvertinti Europos Sąjungos fondų paramos žemės ūkio sektoriui skirstymo skaidrumą per 25 nepriklausomybės metus iki „valstiečiams“ ateinant į valdžią.
Turėtų būti tiriami ir trąšų, žemės ūkyje auginamų augalų sėklų rinkos reguliavimo pokyčiai, žemės ūkio mokslo ir inovacijų politika.
Seimo valdantieji pavasarį jau atmetė opozicijos siūlymą atlikti parlamentinį tyrimą dėl žemės ūkio reikalų – opozicija tuomet kėlė klausimus dėl dirbamos žemės įsigijimų, į Lietuvą iš trečiųjų šalių įvežamų trąšų. Ši tyrimo iniciatyva kilo po pranešimų apie valstiečių lyderiui Ramūnui Karbauskiui priklausančio „Agrokoncerno“ veiklą ir naudojimąsi politiko šeimos narių oficialiai valdoma žeme.
Grupė Seimo narių iš opozicijos savarankiškai jau nagrinėja koncentracijos žemės ūkyje problemas – apklausė pirmuosius liudytojus, o tyrimą planuoja baigti iki metų pabaigos. Visuomeniniais pagrindais dirbančios laikinosios darbo grupės vadovas yra konservatorius Jurgis Razma.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)