Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Seimas spręs dėl pieno supirkėjų kainų viešinimo

Vilnius. Seimui siūloma nustatyti tvarką, kaip bus viešinamos žalio pieno supirkėjų siūlomos kainos. Taip siekiama sustiprinti parduodančių pieną perdirbti ūkininkų derybines galias ir didinti pieno rinkos skaidrumą.    

Seimas ketvirtadienį 127 balsais už po pateikimo priėmė svarstyti tai numatančius Žemės ūkio, maisto ūkio ir kaimo plėtros įstatymo pakeitimus. Toliau pataisas Seimas svarstys birželio 22-ąją, gavęs komitetų išvadas.  

Pataisomis siūloma Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centrą įpareigoti iš pieno supirkėjų kas mėnesį rinkti ir skelbti informaciją apie vidutines kainas pagal kiekvieną pieno pirkėją, jas išskiriant pagal pieno pristatymo būdą.  

Bioversija 2024 07 09 m7

Pakeitimus pristatęs Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Andrius Palionis sako, kad žemdirbiai galės palyginti pieno supirkimo kainas.   

„Žemės ūkio ministerija galėtų kas mėnesį skelbti vidutines pieno kainas, kad pieną gaminantys ūkio subjektai, turintys mažesnes derybines galias, galėtų pasilyginti pieno supirkimo kainas“, – teigė jis.  

A. Palionis pabrėžė, kad kainos dabar irgi yra skelbiamos, bet pieno perdirbėjai Žemės ūkio ministeriją skundžia teismams. „Ar yra pagrindas viešinti tas vidutines supirkimo kainas ir pagrindinis teismo argumentas, kad tai yra įtvirtinta žemės ūkio ministro įsakyme, o ne įstatyme“, – aiškino jis.  

„Įsivaizduokite, esate pieno gamintojas, turite savo regione pieno perdirbėją ar kooperatyvą, jums pasiūlo x kainą ir jūs negalite palyginti – kokią kainą gautumėte kitame regione. Čia galėtumėte pasižiūrėti pagal savo ūkio specifiką, pagal pieno pridavimo būdą ir kiekį, kokią kainą galėtumėte gauti pas kitą supirkėją“, – pridūrė parlamentaras.

Tuo tarpu konservatorius Edmundas Pupinis abejoja, ar didesnis viešumas duos laukiamos naudos. „Ar tikrai (viešumas – BNS) padės tiek, kiek tikimės, nes yra daug faktorių pieno kainose: kiekis, atstumas. Kaip atstumo faktorius paveiks tą važinėjantį pieno supirkimą vienų pieno įmonių į kitą. Iš tikrųjų turbūt dėl konkurencinės kovos tarp bendrovių, kurios taiko specifinę kainą, galbūt ir didesnę, atvažiuodamos į kitą teritoriją pas stambius pieno tiekėjus“, – svarstė E. Pupinis. 

„Ar tai kažkaip paveiks visą sistemą? Galbūt tikrai neapsimokės važiuoti per visą Lietuvą, o paprasčiausiai kainos bus aukštesnės ir neliks konkurencijos? Tai gali būti ir blogiau netgi“, – pridūrė jis. 

BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos