Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Akcizų įstatymo pataisas Seimas svarstys skubos tvarka
Asociatyvi Freepik nuotr.

Vilnius. Seimas priėmė svarstyti Akcizų įstatymo pataisas, kuriomis siūloma siūloma buitiniams vartotojams ir verslui sumažinti suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizą nuo 304,1 iki 41 Eur/t.

Taip pat pakeitimais siūloma atšaukti ribojimus dėl lengvatinio dyzelino – 60 Eur už 1 000 l akcizu apmokestinamą kurą siekiama vėl leisti naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose bei kitose transporto priemonėse.

Už šiuos teisės akto pakeitimus balsavo 113 Seimo narių, susilaikė 1 parlamentaras. Bendru sutarimu šias Vyriausybės inicijuotas pataisas Seimas sutiko svarstyti skubos tvarka, jas numatoma priimti sesijos pabaigoje ketvirtadienį.

Bioversija 2024 07 09 m7

Vyriausybė pripažino, kad šių metų sausį įsigaliojęs gazolių naudojimas tik žemės ūkio technikoje iš esmės apribojo galimybes žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams naudotis gazolių kvotomis, o gerokai keltas SND akcizas pernelyg staigiai padidino veiklos kaštus verslui ir išlaidas dujas naudojantiems gyventojams.

Premjerė žada kompensacijas

Seimui pradėjus svarstyti Akcizų įstatymo pataisas dėl suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizo grąžinimo, premjerė Ingrida Šimonytė teigė, kad Vyriausybė neplanavo siūlyti nulinio tarifo.

Pasak premjerės, nulinis tarifas neatitiktų nei žaliojo kurso, nei anglies dioksido emisijų mažinimo tikslų.

Tačiau, anot jos, vartotojams, kurie sausį–vasarį mokėjo padidintą SND akcizą, jis būtų kompensuojamas 2025-aisiais pusei metų atidedant anglies dioksido dedamąją.   

Premjerė teigė, kad SND akcizo tarifai, taikomi kitose Europos Sąjungos valstybėse, siekia nuo 13 iki 60 eurų.

„Yra kelios valstybės, galbūt keturios, kurios taiko nulinį tarifą, yra kokios keturios valstybės, kurios taiko tokį aukštą tarifą, kaip šiuo metu taikomas Lietuvoje. Didysis rėžis yra maždaug tarp 13 ir 60 eurų“, – kalbėjo ji.   

I. Šimonytės manymu, pasiūlytas 41 Eur/t akcizas yra gana „logiška mediana“, atsižvelgiant į kitų valstybių taikomus tarifus. 

Tiesa, per savo posėdį Kaimo reikalų komitetas pirmadienį pritarė Seimo narės Laimos Nagienėssiūlymui SND akcizą sumažinti iki 13,94 Eur/t, tačiau toks siūlymas nebuvo svarstytas.

Ministras: kompromisas dėl SND akcizo tenkina paukščių ir gyvulių augintojus

Anot žemės ūkio ministro Kęstučio Navicko, Vyriausybės siūlymas SND akcizą sumažinti iki 41 Eur už toną priimtinas paukščių ir gyvulių augintojams.

Anot Kęstučio Navicko, žemdirbių toks akcizas negąsdino, nes dujos dabar atpigo, be to, siūloma 2025 metais pusmečiui atidėti išmetamo anglies dioksido dedamosios mokėjimą.

O štai aplinkos ministras Simonas Gentvilas sakė, kad nereikėtų kompensuoti sausį–vasarį jau sumokėto akcizo, nes šios dujos žemės ūkyje naudojamos daugiausia grūdams džiovinti, o žiemą jos tam nenaudojamos.

K. Navicko teigimu, daugiausia šių dujų žiemą sunaudojama paukštynams ir fermoms šildyti.  

„Pagrindinis, intensyviausias naudojamas – žiemos laikotarpiu, nes paukštynus ir kiaulių fermas reikia šildyti“, – sakė K. Navickas.

Šaltinis: BNS
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos