Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Kaimo reikalų komitetas siūlo SND akcizą mažinti iki 13,94 euro Papildyta
Asociatyvi Freepik (ededchechine) nuotr.

Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komitetas pirmadienį pritarė Seimo narės Laimos Nagienės ir grupės kitų parlamentarų siūlymui suskystintųjų naftos dujų (SND) akcizą sumažinti beveik 22 kartus – nuo 304,1 iki 13,94 Eur/t. Palyginti su Vyriausybės siūlomu variantu, jis mažėtų beveik 3 kartus.    

„Siūlymas yra pritarti Laimos Nagienės ir kitų Seimo narių Akcizų įstatymo straipsnių (...) pakeitimo projektui“, – per komiteto posėdį sakė jo pirmininkas Viktoras Pranckietis. 

Siūlymui pritarė šeši parlamentarai, vienas susilaikė.

Bioversija 2024 07 09 m7

L. Nagienė teigė, kad dabartinis tarifas yra nekonkurencingas, palyginti su kitomis šalimis. Ji pabrėžė, kad Lietuvoje yra apie 30 rajonų ir miestų, kurie neturi galimybės naudoti gamtinių dujų (pvz., Skuodas, Ignalina, Zarasai, Kaunas, Marijampolė, Mažeikiai).  

 „Mes tampame kaip šalis nekonkurencinga. Latvijoje, Čekijoje, Vengrijoje akcizo tarifas suskystintosioms dujoms yra nulis, o Lenkijoje – 3,14 Eur, Estijoje – 55 Eur, Vokietijoje – 27,55 Eur, Slovėnijoje – 73,07 euro“, – lygino L. Nagienė ir teigė nesuvokianti, kodėl Lietuvoje tarifas taip išsiskiria.

Anot jos, minimalus apmokestinamasis dydis suskystintosioms dujoms yra 0 Eur tiek verslui, tiek ne, o gamtinių dujų – verslui 0,15, ne verslui – 0,3 Eur už toną.

„Pas mus išeina atvirkščiai – suskystintųjų dujų akcizo tarifą pakeliame iki 304 Eur, o gamtinėms dujoms paliekame tą patį lengvatinį tarifą“, – kalbėjo Seimo narė.

Ji taip pat teigė nesuprantanti, kodėl nuo kitų metų įsigaliosianti CO2 dedamoji yra tokia didelė. Esą naftos dujos yra kur kas kaloringesnės. Ji siūlė mažinti dedamąją iki 20,6 Eur (dabar numatyta apie 36 eurus). 

Finansų viceministrė Rūta Bilkštytė kalbėjo, kad Vyriausybė siūlo 41 Eur SND tarifą, kuris yra vidutinis, palyginti su kitomis Europos Sąjungos šalimis, be to, ji pabrėžė, kad SND – taršus produktas. 

Jos duomenimis, šildymui skirtoms naftos dujoms Švedijoje taikomas 498 eurų už toną tarifas, Danijoje – 467 eurų, Nyderlanduose – 344 eurų, Rumunijoje – 155, Airijoje – 145 eurų, Slovėnijoje – 73 eurų, Prancūzijoje – 67 eurų, Estijoje – 55 eurų, Portugalijoje – 54 eurų, Vokietijoje – 60 eurų, Austrijoje – 43 eurų tarifai.

„Mūsų siūlomas tarifas ir nustatytas – tam tikra mediana, kuri būtų taršai apmokestinti, bet ne pats mažiausias, ir be abejo, ne pats didžiausias“, – sakė viceministrė. 

Parlamentarams pirmadienį bus pateiktos Akcizų įstatymo pataisos, kuriomis Vyriausybė siūlo SND akcizą, taikomą namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui, sumažinti nuo 304,1 iki 41 Eur/t.

„Labai gražiai įvardijote kitų šalių tarifus, bet dabar, priklausomai nuo to, koks sprendimas bus priimtas, jei Laimos Nagienės, tai 2030 m. tarifas su CO2 dedamąją sieks 197 Eur/t, o jei Vyriausybės – 224 Eur/t.

Tai tokiu atveju mes tikrai nebūsime penketuke tarp mažiausiai mokančių, greičiausiai būsime penketuke ar dešimtuke tarp daugiausia mokančių“, – sureagavo Lietuvos paukštininkystės asociacijos direktorius Gytis Kauzonas.

Šaltinis: BNS, manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos