Vilnius. Artėjantys rinkimai į Seimą verčia politikus vis daugiau kalbėti visuomenei aktualiomis temomis. Viena tokių – žemės ūkis, europinė parama ir jos skirstymas, mokesčiai, melioracija.
Pirmadienį Žemės ūkio rūmų organizuotą diskusiją „Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros politika“ moderavęs Aistis Zabarauskas pasiūlė partijų atstovams trumpai pristatyti savo žemės ūkio viziją bei vėliau paprašė konkrečių atsakymų itin aktualiomis temomis. Viena iš jų – tiesioginių išmokų ribojimas ir pozicija dėl pirmųjų hektarų rėmimo.
Diskusijos dalyvių buvo klausta, už kokią ribojamą sumą jie pasisako: 60 000 Eur, 100 000 Eur ar reikėtų neriboti? Taip pat buvo prašoma pateikti atstovaujamos partijos poziciją dėl pirmųjų hektarų išmokų schemos: pirmųjų ha išmokos schemai nepritariate, pritariate išmokai už pirmuosius 30 ha, pritariate išmokai už pirmuosius 50 ha.
Pateikiame diskusijoje dalyvavusių politikų nuomones:
Darbo partija, Mindaugas Kuklierius:
Iš principo galėtume pritarti 50 ha ir 100 000 eurų luboms – griežtos pozicijos šituo klausimu partija neturi, tačiau asmeniškai aš manyčiau, kad šitų lubų uždėjimas problemos tikrai nespręstų. Apie ką dabar kalbame? Gali būti pavyzdys 50 ha ūkis: stambus, jei jis turės 50 ha šiltnamių, bet jei jis turės grūdų ūkį, bus labai smulkus. Tai čia būtų daugiau logikos pasižiūrėti į uždirbamas pajamas ir per tai riboti išmokas.
Kartų solidarumo sąjunga – santalka Lietuvai, Dalius Serafinas ir Marijus Čekavičius:
60 000 Eur. Nuo 100 ha – 50 proc. mažinamos tiesioginės išmokos, nuo 200 ha – 0. O kas turi iki 10 ha, penkis kartus padidinta, iki 30 ha – du kartus padidinta. Taip turi būti. Jokių ten lubų 60 000. Ar taip, ar taip tie didieji ūkininkai suvalgė 80 proc. visos paramos, inovacijoms skirtos, technikai, fermoms… mes padarėme ne konkurencingą ūkį, o socialiai atskirtą ūkį.
Krikščionių sąjunga, Zigmas Medingis:
Pirmiausiai džiugina ta idėja, kad kalbame apie lubų uždėjimą tiesioginei paramai ir pirmųjų hektarų rėmimą. Šią akimirką galėčiau pasakyti, kad viršutinės lubos galėtų būti 60 000. Bet toliau reiktų diskutuoti su mokslininkais, kurie turėtų įvertinti visas ekonomines sąlygas, kurios užtikrintų gyvybingiausią ūkį. Kai kalbame apie pirmųjų hektarų rėmimą, vėlgi logika sako, kad galėtų būti 50 ha. Bet vėlgi reiktų kalbėti su mokslo žmonėmis, kurie įvertintų ekonomiškai.
Laisvės partija, Mindaugas Tarnauskas:
Riboti iki 60 000. Kadangi savo rinkiminėje programoje šio konkretaus punkto neturime, galiu išreikšti tik savo asmeninį požiūrį, kuris būtų pritariant būtent 30 ha.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Viktoras Pranckietis:
Pirmiausiai turėtume prie ko nors prisirišti. Mes dabar kalbama apie kažkokį ore pakabintą skaičių – 100 000 ar 60 000. Mes turime įstatymą, kuris dabar sako, kad iki 500 ha turi teisę žmogus turėti žemės, tai gal turime tada ir turėti pareigą pakalbėti apie tai, kad jei leidžiame tiek turėti žemės, tai tiek atitinkamai tada ir turėtų būti išmokų išmokama. Ne apie sumos ribojimą kalbėkime, o apie gamybos ribojimą.
Kitas dalykas, mes visada čia kalbame ir labai blogai norime kalbėti apie tuos, kurie turi daugiau žemės, bet turėkime galvoje, kad reikia kalbėti ir apie socialinę atskirtį, kada jų darbuotojai nebetektų darbo, atlyginimo ir būtų paleisti iš tų ūkių. Irgi reikėtų tą aspektą matyti labai aiškiai, su konkrečiu pagrindu. Todėl vėl grįšiu prie to paties – mes nepriešinsime tarpusavyje dėl išmokų žemdirbių, o kalbėsimės pagrįstai, kodėl ir kiek kam turėtų būti išmokama.
Lietuvos socialdemokratų darbo partija, Vytautas Kamblevičius:
Palaikome nuomonę, kad turėtų būti 100 000. Ir kitas klausimas dėl hektarų, tai būtų 50 ha dėl to, kad tada daugiau paremtume visi ir smulkųjį verslą.
Lietuvos socialdemokratų partiją, Raminta Jakelaitienė:
Mes turime labai aiškių ir konkrečių įsipareigojimų savo programiniuose nuostatuose, kaip minėjau iš pradžių, kad juos rengėme kartu su mokslo bendruomenės atstovais. Didelę dalį ekonominio pagrindimo teikė Lietuvos agrarinės ekonomikos institutas. Todėl lubos yra būtinos. Ar 60, ar 100 tūkstančių – čia toną jau uždavė ES institucijos.
Priminsiu, kad pirminis EK pasiūlymas buvo būtent 60 000, mes, socialdemokratai ir liekame prie šitų lubų. Ir mūsų europarlamentarai tą palaiko. Taip pat norėčiau pastebėti, kad kalbant apie pirmuosius hektarus mes pasisakome už juos. Ir būtinai jų neskiriant stambiesiems ūkiams, kadangi pati dvasia išsikreipia, nes pirmosios išmokos už šiuos hektarus yra skirtos būtent paremti smulkiam ir vidutiniam ūkiui
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, Andriejus Stančikas:
Kas liečia viršutinių lubų įvedimą, ir partijoje kuriant programą buvo diskutuojama, prieštaravimų nebuvo, tačiau kokia ta riba turėtų būti, tai tikrai, ką ir gerbiamas Pranckietis sakė, turi būti kažkoks pagrindimas. Tai šitoje vietoje mes ir sakome, kad žemdirbių savivalda ir turi sudėlioti tas žaidimo taisykles.
Dėl pirmųjų hektarų - 30 ar 50. Diskutuojant dėl mūsų programos, šioje vietoje kažkokio konkretumo nebuvo. Iš principo vėl peradresuojama žemdirbių savivaldai, tačiau mano asmenine nuomone, vis dėlto 50 ha yra arčiau ir ne tik smulkaus ūkio rėmimas, bet ir vidutinio. Ko šiandien mes Lietuvoje pradeda trūkti, mes einam link stambių korporacijų.
Nacionalinis susivienijimas, Arūnas Svitojus:
Lubos turi būti. Mes kartais apgaudinėjame žmones sakydami, kad pradėsime laipsniškai mažinti nuo 60 000, nuo 100 000 yra kietos lubos. Pasakėme 100 000, vadinasi – 100 000.
Be abejo pirmieji hektarai taip pat turi įeiti – yra labai didelis paskatinimas tiek jaunoms šeimoms, tiek kitoms. 50 ha net ir daugiau gali būti - 70 ha. Jeigu sutarėme, kad šeima, žemės ūkis vystysis, vadinasi, tą turime ir daryti. Neapgaudinėti žmonių, neimprovizuoti gražiais žodžiais.
Partija „Lietuva visų“ Algimantas Belzus:
Jei užduodate tokius klausimus, tai 60 000 ir tą ribą būtų galima mažinti. Dabar yra iki 30 ha, aš palaikyčiau iki 30 ha išmokas.
Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratų partija, Edmundas Pupinis:
Ribojimui – 100 000. Dėl trisdešimties hektarų – iš jų atiminėti nereikia, tačiau turi gauti tas, kuris dirba, o ne mulčiuoja.
Žemės ūkio rūmų organizuotoje diskusijoje „Lietuvos žemės ūkio ir kaimo plėtros politika“ pozicijas išsakė Mindaugas Kuklierius (Darbo partija), Dalius Serafinas keitęsis su Marijumi Čekavičiumi (Kartų solidarumo sąjungos – Santalka Lietuvai), Zigmas Medingis (Krikščionių sąjunga), Mindaugas Tarnauskas (Laisvės partija), Viktoras Pranckietis (Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis), Vytautas Kamblevičius (Lietuvos socialdemokratų darbo partija), Raminta Jakelaitienė (Lietuvos socialdemokratų partija), Andriejus Stančikas (Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga), Arūnas Svitojus (Nacionalinio susivienijimas), Algimantas Belzus (partija „Lietuva – visų“) ir Kazys Starkevičius keitęsis su Edmundu Pupiniu (Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionių demokratų partija).
Diskusiją organizatorių teigimu, išreikšti savo poziciją buvo kviesti visų rinkimuose dalyvaujančių partijų atstovai.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Siūloma keisti sankcijų metodiką
2024-10-09 -
Vyriausybė ruošia sklypus gynybos pramonei
2024-10-09 -
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08
Skaitomiausios naujienos
-
Kada ir kokios išmokos bus mokamos
2024-10-08 -
Tiesioginių išmokų avansai – spalio viduryje
2024-10-01 -
Iki laukų su technika – tik pažeidžiant Kelių eismo taisykles?
2024-09-17
(0)