Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Padidėjo parama labai smulkiems ūkiams
Asociatyvi manoūkis.lt nuotr.

Vilnius. Labai smulkiems ūkiams iš Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 m. programos dar bus mokama iki 15 tūkst. Eur paramos. Tolesnis rėmimas numatytas Lietuvos 2023–2027 m. strateginiame plane.

Smulkiems ūkiams skirta 2014–2020 m. KPP priemonės ,,Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritis ,,Parama smulkiesiems ūkiams“, kuria siekiama efektyvesnio ūkininkavimo modernizuojant ūkius, užsiimant prekine gamyba bei konkuruojant rinkoje ir didinant smulkiųjų ūkių ekonominį gyvybingumą.

Pagal šią priemonę remiama žemės ūkio produktų gamyba, perdirbimas ir tiekimas rinkai. O į paramą gali pretenduoti tik fiziniai asmenys, užsiimantys žemės ūkio veikla. Parama teikiama pareiškėjui, kurio valdos ekonominis dydis yra ne mažesnis nei 4 000 Eur ir ne didesnis nei 7 999 Eur.

Bioversija 2024 04 26 m7

Parama mokama išmokos forma, kurios dydis – iki 15 tūkst. eurų.

Strateginio plano priemone ,,Labai smulkių ūkių plėtra“ toliau bus remiami smulkieji ūkininkai, skatinant gaminti aukštesnės pridėtinės vertės žemės ūkio produktus, orientuotis į rinką, daugiau dėmesio skiriant naujoms technologijoms, skaitmenizacijai. 

Pagal KPP priemonę, skirtą smulkiems ūkiams remti, 2023–2027 m. laikotarpiu paramos galės prašyti ne tik fiziniai asmenys, užsiimantys ūkine veikla, bet ir žemės ūkio veikla užsiimantys juridiniai asmenys, žemės ūkio kooperatyvai, superkantys ir realizuojantys tik  savo narių valdose užaugintus ir jų pagamintus produktus.

Dar viena naujovė – paramos galės kreiptis ir keli ūkio subjektai, įgyvendindami kolektyvines investicijas, tuomet didėtų teikiama parama.

Labai smulkiems ūkiams numatyta didesnė parama – iki 25 tūkst. eurų. Jeigu projektą įgyvendins 2 ūkio subjektai, parama sieks iki 50 tūkst., jei 3 – iki 75 tūkst., jeigu 4 ar daugiau ūkio subjektų – 100 tūkst. eurų.

Pakelta valdos ekonominio dydžio kartelė: kai paraišką teiks vienas žemės ūkio subjektas, valdos ekonominis dydis turės būti ne mažesnis kaip 8 000 Eur ir ne didesnis nei 16 tūkst. eurų. Kai paraišką kartu teiks keli ūkio subjektai, žemės ūkio valdos ekonominis dydis turės būti ne mažesnis kaip 4 000 Eur ir ne didesnis nei 16 tūkst. eurų.

Nauja ir tai, kad parama nebebus mokama išmokos forma, bus taikomas išlaidų kompensavimo būdas, kuomet paramos gavėjas patirs tinkamas finansuoti išlaidas ir teiks mokėjimą prašymą išlaidoms apmokėti. Paramos intensyvumas sieks iki 85 procentų.

Esminis pokytis dėl perskirstymo išmokos – anksčiau ji mokėta už pirmuosius 30 ha, dabar – už 50 hektarų. Ji bus diferencijuojama pagal tai, kiek ūkininkas turi hektarų.

Anksčiau perskirstymo išmoka už pirmuosius 30 ha gaudavo absoliučiai visi ūkiai, dabar ją gaus tik tie, kurie valdo ne daugiau kaip 500 hektarų. Tas pats taikoma ir vidutiniams ūkiams.

Parengta: pagal ŽŪM inf.
  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos