NŽT akiratyje – daugiau nei 500 ha turintys savininkai
2019-07-10

Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komitetas pritarė tam, kad Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) būtų suteikti įgaliojimai tikrinti jau sudarytus žemės įsigijimo sandorius.

Tokią galimybę numato šiuo metu svarstomos Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisos.

Įstatymo pataisos sudarys galimybes NŽT tikrinti sandorį ne tik kai kreipiamasi dėl žemės įsigijimo, bet leis peržiūrėti ir sudarytus anksčiau. „Mes žiūrėsime tą pilkąją zoną, kai įstatymas nebeleido turėti daugiau negu 500 ha, bet žemė buvo įsigyjama“, – komitete teigė žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jo teigimu, taip didinama NŽT 500 ha kontrolė, suteikiant jai papildomų įgaliojimų. Žemės ūkio viceministro Evaldo Gusto teigimu, tokių sandorių nėra ypatingai daug.

Svarstant pataisas Seimo narys Juozas Baublys išsakė siūlymą tikrinti visus sandorius, sudarytus tam tikru metu. „Gal geriau nustatyti tam tikrą terminą ir pavesti patikrinti visus asmenis, kurie tuomet įsigijo? Atsakyti į klausimus ir baigti tą raganų medžioklę“, - siūlė J. Baublys.

Ministro G. Surplio teigimu, veikimo mechanizmas turėtų būti nustatytas poįstatyminiais aktais, o šia pataisa sudaroma galimybė NŽT gauti reikiamą informaciją ir dokumentus.

NŽT galėtų reikalauti iš valstybės ar savivaldybių institucijų ar įmonių, fizinių asmenų bei užsienio organizacijų pateikti dokumentus ir informaciją. Nustačius pažeidimą, per daug žemės turintis asmuo perteklinę žemę turėtų parduoti valstybei už jos įsigijimo kainą arba vidutinę rinkos vertę. Kitu atveju NŽT teiktų ieškinį teismui.

Teigiama, kad nuo 2018 metų, kai įsigaliojo draudimas pirkti daugiau nei 500 ha žemės, iš 9 tūkst. sandorių rasti 55 atvejai, kai žemės turima daugiau. 500 ha ribojimas netaikomas, jeigu žemės įsigyja gyvulininkyste užsiimantis ūkininkas ar įmonė.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas Seimo nariams priminė, kad LŪS jau yra pateikusi kreipimąsi prokuratūrai dėl žemės įsigijimo, tačiau veiksmų kol kas nesulaukta. „Ką padarys NŽT, jei prokuratūra nieko nedaro?“, - retoriškai klausė J. Talmantas.

Jam žemės ūkio ministras atsakė, kad būtent šios pataisos suteiks galimybes pačiai Nacionalinei žemės tarnybai pradėti tyrimą ir tik prireikus kreiptis į prokurorus. Viceministras E. Gustas akcentavo, kad žemės sandorių kontrolė yra ne tik NŽT teisė, bet ir pareiga.

Pataisoms pritarus Kaimo reikalų komitetui, jo išvadą svarstys Seimas.

MŪ, BNS inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(14)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

 • ūkininkas

  Tai tik vėl mokesčių mokėtojų inigais nieko nedarom.Visi žino ,kad karalius nuogas bet negalim pasakyti.Juokeliai

 • Xx

  Su padovanojimu tikrai raip veikia. Mus taip sudirbo prieš 3metus.Ir kreiptis dabar? Manau viskas jau.

 • Kodėl

  leidžiama zeme supirkineti apienant įstatymus.Pvzd. 10arų žemės padovanojama visai svetimam asmeniui.Sandoriui įvykus tas asmuo tampa bendrasavininku ir kaimynam ar šiaip pirmumo teise turintiems ūkininkams pranešimų apie parduodamą žemę teikti nereikia.Kodėl?

 • 100ha

  Vsio uže ukradieno do nas. Kam tie ribojimai dabar kai viskas įvyko labai senai prieš įstatymo įsigaliojimą kas gali paneigti,kad taip nereikėjo padaryt. Kas tie vadinami gyvulininkystės ūkiai kuriems taip reikia privilegijų juk karvei užtenka 0,5ha kas gali paneigti,kad taip nedirbama karbauskiniams juščiniams,žeimeliniams ar kito migloto pradinio kapitalo kriminalkei kuriems priklauso didelė dalis Lietuvos, o būrai valdo likusius trupinius.

 • Na

  Visiškai pritariu ,,kaime,, komentaruose. Ir dar ,norint nusipirkti technikos be paramos,kuri kada nors pasibaigs,tie ,500 ha nėra daug. O jei dar gamta,visi ES reikalavimai ,labai mažos tiesioginės išmokos susideda į krūvą ,pažangaus ūkininkavimo nematyti. O naujovės tiek technologijose,tiek technikos ,eko reikalavimai pareikalaus didelių investicijų. Ką tik buvo straipsnis dėl kooperatyvų,net ir jų šalininkai pripažįsta,kad ūkių didėjimas neišvengiamas. Jungiasi bankai, įmonės,tie patys kooperatyvai jungiasi prie perdirbimo įmonių. Ir gal laikas baigti ūkininkus skirstyti pagal ha kiekį,tam yra pajamos. O pagal gaunamas pajamas daugelis 500 ha Dzūkijos ūkių bus tik mažų įmonių statuse, geresnių žemių ir su gyvulininkyste - gal šiek tiek geriau. Gyvas pas mus principas- visiems vienodai ir po lygiai,ne duok dieve kas nors geriau gyvens.

 • Kaime

  seip jau musu valdzia pasistenge, kad kaimuos ir miesteliuos liktu kuo maziau zmoniu. Dabar jau turim ka turim Naisiu mokykla is 10 metes taps tik 8 mete dar po metu kitu manau kad jos isvis neliks.Dalis jaunu seimu persikels gyventi kitur nes vaikus i mokykla nepriveziosi. ir tokiu kaimu per lietuva tikrai daug kur mokyklos uzdaromos ir seimos priverstos keltis i didesnius miestelius ar miestus

 • naujas

  oi kiek vel pavyduoliu lenda... vienas dalykas tai apsurdiskas skaičius. kuo kaltas normalus ukininkas kuris 25 m. investavo i savo ūki plėtė, skolindamisis pirko tas žemes, kol kiti naujus traktorius, pasiekė šia riba ir dabar jam siulo pirkt nuomojama zeme ir jis negali, nes kazkas sugalvojo ribojima. taip tada ir prasideda ieskojimai kaip apeiti tai... kodėl verslui neriboja kiek jis gali tureti parduotuviu? Maxima valdo virs 50 proc mazmenines prekybos ir visiem gerai... kitas dalykas buve visoki kolkozu pirmininkai, kurie graziai prasisuko su pajininkais ir praktiskai dykai igijo didelius zemes plotus (taip pat sukosi ir miestuose su imoniu privatizavimais kiti) o esme sito istatymo turejo būti neleisti nekilnojama turta paversti kilnojamu t.y. zeme paverčiant imones akcija, o jas gali supirkineti kiek nori. Ir dabar vis dar palikta yra sita skylė, per kulia lenda visi musu stambieji UAB koncernai, auga , VŽF ir t.t. juk turintis asmuo imonėje iki 20 proc akcijų nera susijes asmuo. tai reiskia kad tarkim penki asmenys kurdami imones gali supirkti KIEK NORI žemes. viena imone supirko 500 ha steigia nauja vel 500 ha ir taip jie neturi jokio susietumo. Stančikas kaip ir siūle mažinti iki 10 proc. bet nepraejo...

 • a

  NE 5000, O 500 HA.

 • Kilimandžaras

  60000 eur per metus ūkiui paramos suma turi būti limitas.

 • a

  IR KITAS REIKALAS KOOPERACIJA ,KURIOS NEI STAMBIAM ŪKIUI ,NEI PERDIRBĖJUI , OTO LABIAU PARDAVĖJUI NERIEKIA..JEI PONAI VALSTIEČIAI ''LVŽS'' Į RIMTUS DALYKUS NEKREIPSIT DĖMESIO JŪSŲ ŠANSAI ATEINANČIUOSE RINKIMUOSE PRASTI

 • a

  Taip ir išmokas kas virš 60000 t. eur . sumažint ir investicines nukreipt į smulkius ir vidutinius ūkius. JEI TO PONAI SEIMO NARIAI NEPADARYSIT TAI IŠ LIETUVOS KAIMO LIKS TUŠTUMA.

 • a

  NEKREIPT dėmesio į 2018 m. , kas virš 5000 ha parduot valst . pirkimo kaina. VIETOJ SUPER DVARŲ ATSIRAS ŪKIAI. JUK VISI MATOM ,KAD KAIMAS TUŠTĖJA. O BUVUSIEMS KOLŪKIAMS AR DVARAMS REIKALINGI TIK SAMDOMI DARBUOTOJAI . O KAI JŲ NEBELIKS TAI IR DVARAI ŽLUGS.

 • O

  O kaip akcinės bendrovės ir susieti fiziniai asmenys? Šiaip Ministras būtų šaunuolis, jei išeidamas už išdavystę Karabasovui tokią "dovanėlę" įteiktų. Priedo dar išmokas ūkiui reikia apriboti bent iki 60000 eurų, kaip yra likusioje ES.

 • ak

  MAN atrodo iš viso šito reikalo bus šnipštas.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai