Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
NŽT akiratyje – daugiau nei 500 ha turintys savininkai

Vilnius. Seimo Kaimo reikalų komitetas pritarė tam, kad Nacionalinei žemės tarnybai (NŽT) būtų suteikti įgaliojimai tikrinti jau sudarytus žemės įsigijimo sandorius.

Tokią galimybę numato šiuo metu svarstomos Žemės ūkio paskirties žemės įsigijimo įstatymo pataisos.

Įstatymo pataisos sudarys galimybes NŽT tikrinti sandorį ne tik kai kreipiamasi dėl žemės įsigijimo, bet leis peržiūrėti ir sudarytus anksčiau. „Mes žiūrėsime tą pilkąją zoną, kai įstatymas nebeleido turėti daugiau negu 500 ha, bet žemė buvo įsigyjama“, – komitete teigė žemės ūkio ministras Giedrius Surplys.

Bioversija 2024 07 09 m7

Jo teigimu, taip didinama NŽT 500 ha kontrolė, suteikiant jai papildomų įgaliojimų. Žemės ūkio viceministro Evaldo Gusto teigimu, tokių sandorių nėra ypatingai daug.

Svarstant pataisas Seimo narys Juozas Baublys išsakė siūlymą tikrinti visus sandorius, sudarytus tam tikru metu. „Gal geriau nustatyti tam tikrą terminą ir pavesti patikrinti visus asmenis, kurie tuomet įsigijo? Atsakyti į klausimus ir baigti tą raganų medžioklę“, - siūlė J. Baublys.

Ministro G. Surplio teigimu, veikimo mechanizmas turėtų būti nustatytas poįstatyminiais aktais, o šia pataisa sudaroma galimybė NŽT gauti reikiamą informaciją ir dokumentus.

NŽT galėtų reikalauti iš valstybės ar savivaldybių institucijų ar įmonių, fizinių asmenų bei užsienio organizacijų pateikti dokumentus ir informaciją. Nustačius pažeidimą, per daug žemės turintis asmuo perteklinę žemę turėtų parduoti valstybei už jos įsigijimo kainą arba vidutinę rinkos vertę. Kitu atveju NŽT teiktų ieškinį teismui.

Teigiama, kad nuo 2018 metų, kai įsigaliojo draudimas pirkti daugiau nei 500 ha žemės, iš 9 tūkst. sandorių rasti 55 atvejai, kai žemės turima daugiau. 500 ha ribojimas netaikomas, jeigu žemės įsigyja gyvulininkyste užsiimantis ūkininkas ar įmonė.

Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkas Jonas Talmantas Seimo nariams priminė, kad LŪS jau yra pateikusi kreipimąsi prokuratūrai dėl žemės įsigijimo, tačiau veiksmų kol kas nesulaukta. „Ką padarys NŽT, jei prokuratūra nieko nedaro?“, - retoriškai klausė J. Talmantas.

Jam žemės ūkio ministras atsakė, kad būtent šios pataisos suteiks galimybes pačiai Nacionalinei žemės tarnybai pradėti tyrimą ir tik prireikus kreiptis į prokurorus. Viceministras E. Gustas akcentavo, kad žemės sandorių kontrolė yra ne tik NŽT teisė, bet ir pareiga.

Pataisoms pritarus Kaimo reikalų komitetui, jo išvadą svarstys Seimas.

MŪ, BNS inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024
  Setupad-desktop-po tekstu

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos