Basf 2024 04 24 A1 Basf 2024 04 24 m1
Agropolitika
Ministras: neįpūsime ūkininkams noro kooperuotis

Kauno r. Pieno gamintojams yra sudarytos geros sąlygos kooperuotis, tačiau jie vis tiek delsia rinktis šį veiklos būdą. Tuo Kaune vykusiame Pieno gamintojų asociacijos posėdyje stebėjosi Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas. Ūkininkai pripažįsta, kad jiems trūksta vienybės, o tuo naudojasi pieno perdirbėjai.

Žemės ūkio kooperatyve „Pienas LT" vykusiame posėdyje dalyvavęs ministras  nesutiko su viešumoje pasigirstančiais priekaištais, kad ministerija nieko nedaro dėl pienininkų. „Laukiame Pieno ūkio strategijos užbaigimo. Jeigu nieko nedarysime, gali atsitikti taip, kad tapsime tik pieno žaliavos eksportuotoja", - svarstė ministras.

Galimi sukrėtimai sektoriuje

Bioversija 2024 04 26 m7

B. Markauskas pastebėjo, kad pieno sektorius ūkininkams darosi nepatrauklus. „Smulkių ūkių mažėja, stambūs ūkininkai stambėja. Gali atsitikti taip, kad sektorius patirs didelių sukrėtimų: jei neliks konkurencijos, niekas jums ir nemokės daugiau už pieną", - perspėjo ministras.

Ministras B.Markauskas ir Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas J.Vilionis diskutavo pieno ūkiams aktualiais klausimais

ŽŪM vadovas sakė, kad jam lieka paslaptis pieno ūkio situacija Lenkijoje. „Neseniai ten lankiausi, mačiau pakelėse statomas naujas fermas. Nežinau, kaip tai paaiškinti, gal Lenkijoje  yra paslėpta kokia parama?", - svarstė ministras.

Ministras stebėjosi, kad pieno gamintojai nesijungia į kooperatyvus. „Šiai veiklai yra prioritetas. Jei žinote, kaip dar galima paskatinti šį procesą - sakykite. Bet juk jie (ūkininkai, - red. past.) ne varlė, neįpūsi kaip oro su šiaudeliu per užpakalį. Bet gal tikrai reikia prievartos, nemokėti išmokų, jei ūkininkai nenori kooperuotis?", - retoriškai klausė B. Markauskas.

Kooperatyvai pagerintų derybų sąlygas

Jis priminė, kad kooperatyvas galėtų pretenduoti į 4 mln. eurų paramą. „Kooperatyvų kūrimo tikslas - derybinės galios stiprinimas. Šioje srityje stinga lyderių. Su smulkiais ūkininkais viskas aišku: jei niekas per kaimus nevažiuos, su jais čerkos neišgers - nieko nebus. Kooperuotis galimybių yra, juk turime 460 ūkių, kuriuose pagamina po toną pieno per parą."

Posėdžio dalyviai apžiūrėjo „Pienas LT" gamyklą

Jį stebina pieno perdirbėjų elgesys. „Atrodo, kad nėra didesnės svajonės kaip vienas kitam pakenkti. Žinoma, gamintojai irgi turi turėti ribas fantazijai. Niekada nesakysite, kad kaina yra teisinga. Duok, Dieve, kad ta kaina visada būtų tokia, kaip dabar", - sakė B.Markauskas.

Lietuvos pieno gamintojų asociacijos vadovas Jonas Vilionis pripažino, kad pieno gamintojai nėra vieningi. „Mus perdirbėjai suskaldė. Mes patys turime savo pieną valdyti. Turime būti vieningi, kitaip mus po vieną kaip tą šluotą sulaužys. Kooperacija, vienas kito palaikymas - tai svarbu", - J. Vilionis.

Dėl kompensacijų - daug klaustukų

Ministras B.Markauskas kalbėjo ir šių dienų pagrindine tema. Jis priminė, kad dėl liūčių ūkininkų patirti nuostoliai, pirminiais duomenimis, siekė 40 mln. eurų, tačiau tikrąją ūkininkų patirtą žalą sunku įvertinti.

„Dar nežinia dėl lėšų nuostoliams padengti. Žinome, kad Prezidentė Dalia Grybauskaitė Taline  gavo Europos Komisijos pirmininko Žano Klodo Junkerio (Jean-Claud Juncker) patikinimą, kad parama bus, tačiau pirmosios derybos su Europos Komisija neatrodo labai viltingos. Akivaizdu, kad reikės nuostolius labiau pateisinti", - sakė B. Markauskas.

MŪ inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kaip vertinate dabartinę ūkio finansinę padėtį?
  Visos apklausos