Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Per metus - tūkstančiai žemės naudojimo patikrinimų ir baudų

Vilnius. Pernai Lietuvoje buvo atlikta 12 tūkst. žemės naudojimo patikrinimų, rasta per 3,5 tūkst. pažeidimų ir paskirta beveik 105 tūkst. eurų baudų, praneša Nacionalinė žemės tarnyba.

NŽT, vykdydama vieną svarbiausių savo funkcijų – žemės naudojimo valstybinę kontrolę, informaciją apie atliktus patikrinimus ir nustatytus pažeidimus pirmą kartą pateikė išsamioje interaktyvioje ataskaitoje.

„Tikimės, kad ši iliustruotoji ataskaita padės žmonėms patiems patogiai pasitikrinti, ar jie nedaro pažeidimų, arba pažeidimus nedelsiant pašalinti. Jau ne kartą esame skelbę, kad nuolat stipriname žemės naudojimo valstybinę kontrolę, vis dėlto dar matome, kad žmonės dažnai linkę sumenkinti savo nusižengimus, – neva jeigu žemė yra valstybės, tai nieko tokio, jeigu aš joje pasavivaliausiu.

Bioversija 2024 07 09 m7

Stengiamės žmonėms išaiškinti, kad toks požiūris nepriimtinas ir jis nebus toleruojamas“, – sako NŽT direktorius Laimonas Čiakas.

Per 2020 metus NŽT atliko12 064 patikrinimus visoje Lietuvoje. Daugiausia patikrinimų atlikta Vilniaus miesto, Klaipėdos, Vilniaus, Ignalinos ir Visagino, Utenos, Rokiškio rajonų savivaldybių teritorijose.

Patikrinimų metu didžiausias dėmesys skirtas neteisėtam valstybinės ir privačios žemės užėmimo ir žemės apleidimo nustatymui bei išnuomotiems ar savivaldybėms perduotiems neatlygintinai naudotis kitos paskirties valstybiniams žemės sklypams.

NŽT duomenimis, buvo nustatyta 3523 žemės naudojimo tvarkos pažeidimai. Daugiausia nustatyta žemės naudojimo apleidimo 1727 atvejai, valstybinės ir privačios žemės užėmimo atvejų 1542.

Kiti pažeidimai - žemės naudojimas ne pagal nustatytą paskirtį ir naudojimo būdą (216 atvejų), riboženklių sunaikinimas arba sugadinimas (35 atvejai), taisyklių pažeidimai atliekant žemės kasimo darbus dėl derlingojo dirvožemio sluoksnio išsaugojimo (2 atvejai), dirvožemio apsaugos priemonių nevykdymas (1 atvejis).

Už nustatytus pažeidimus skirta 104 703 eurai baudų (administraciniais nurodymais nustatyta sumokėti 88 130 eurų baudų, o nutarimais administracinių nusižengimų bylose paskirta 16 573 eurai baudų).

Beje, nuo 2017-ųjų nustatytų žemės naudojimo tvarkos pažeidimų skaičius pradėjo tendencingai didėti: 2210 atvejų 2017 m. – iki 3976 atvejų 2019 m.

NŽT praneša, kad šiais metais žemės naudojimo kontrolės funkcijoms vykdyti planuoja pasitelkti geografinių informacinių sistemų (GIS) priemones.

Šiemet NŽT teritoriniai skyriai visoje Lietuvoje didžiausią dėmesį skirs trims pagrindinėms sritims. Tai – kitos paskirties žemės sklypų patikrai (bus tikrinami rizikingiausi žemės sklypai dėl savavališko valstybinės žemės užėmimo (naudojimo)).

Taip pat sodininkų bendrijų teritorijose esančių žemės sklypų ir atskirais žemės sklypais nesuformuotų žemės plotų patikrai (bus tikrinami rizikingiausi žemės sklypai dėl savavališko valstybinės žemės užėmimo); apleistų privačių ir valstybinės žemės sklypų (plotų) patikrai (pagal Apleistų žemių erdvinių duomenų rinkinio duomenis).

MŪ, NŽT inf.

  Gudinas - 23 06 14 + MU 2024

  (0)

  Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

  Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

  Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

  Apklausa
  Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
  Visos apklausos