Vilnius. Nepaisant gerokai sumažėjusio Ukrainos grūdų gabenimo per Lenkiją, šios šalies valdžios ir žemdirbių atstovai nežada, kad protestai šalyje greitai baigsis. Vis dėlto abi pusės bando ieškoti būdų, kaip išspręsti problemą, vienas jų – ukrainietiškus grūdus gabenti per Klaipėdos uostą.
Lenkijos Seimo atstovas sako, kad šalies ūkininkai toliau blokuos kelius protestuodami prieš Ukrainos grūdų ir kitų žemės ūkio produktų importą į Europos Sąjungą (ES).
„Atrodo, kad protestai greitai nesibaigs“, – penktadienį Vilniuje pareiškė Seimo Žemės ūkio ir kaimo plėtros komiteto pirmininkas Mirosławʼas Maliszewskiʼis (Miroslavas Mališevskis), dalyvaujantis trišaliame Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos parlamentarų bei žemdirbių atstovų susitikime, kur aptariamos grūdų iš Ukrainos importo į ES problemos.
Pasak jo, iš Ukrainos plūstant pigiai žemės ūkio produkcijai, padėtis Lenkijoje labai pablogėjo – ypač didelė konkurencija yra parduodant grūdus, rapsus, cukrų, saulėgrąžas, obuolių sultis, šaldytas avietes.
Lenkijos žemės ūkio viceministras Stefanʼas Krajewskiʼis (Stefanas Krajevkis) sako, kad lenkų ūkininkai protestuoja, nes dėlf užplūdusios produkcijos iš Ukrainos bloginama jų padėtis – jie turi uždirbti iš savo užaugintos produkcijos, reikia grąžinti paskolas, maitinti šeimas, mokėti dideles energijos kainas.
„Ūkininkų reikalavimai mums yra iššūkis“, – sakė viceministras.
Lenkijos grūdų augintojų asociacijos pirmininko pavaduotojas Grzegorzʼas Majewskiʼis (Gžegožas Majevskis) tvirtino, kad dalis lenkų ūkių atsidūrė ant bankroto ribos ir dabar „jau aiškiai reikia parodyti ir priversti kalbėtis, kad būtų rasti kompromisai“.
„Ant mūsų nekrenta bombos, bet mūsų ūkiai gali kristi nuo bankrotų. Gali atrodyti, kad mes per griežtai elgiamės, bet nematome kitos išeities. Mums rūpi išlaikyti mūsų ūkius“, – tvirtino jis.
Ūkininkas siūlo Lenkijai ir Ukrainai bendradarbiauti auginant sojas, kurias lenkai pirktų pašarams: „Lenkijai sojų reikia daug.“
G. Majewskiʼis taip pat siūlo Lenkijos valdžiai investuoti į jūrų uostus, kad per juos būtų galima išvežti daugiau grūdų.
Ukrainos agrarinės politikos ir maisto viceministras Vitaliyʼus Golovnya (Vitalijus Golovnia) lenkams siūlė savo perteklių gabenti per Lietuvos uostus.
Ukrainos žemės ūkio tarybos pirmininkas Andriiʼus Dykunʼas (Andrijus Dykunas) priminė, kad grūdus Ukraina eksportuoja ir jūra: „Mums neapsimoka tranzitas per Lenkiją.“
Pasak jo, dabar per Lenkijos sieną gabenami tik grūdai, įsigyti pagal senas sutartis.
Ukrainos Aukščiausiosios Rados Agrarinės ir žemės politikos komiteto sekretorius Ivanas Chaykivskyj (Ivanas Čaikivskis) pareiškė, kad Ukrainos ir Lenkijos sienos apkrova yra sumažėjusi, nes Ukraina produkciją veža kitomis kryptimis. Anot jo, Ukrainos ir Lenkijos siena neturi būti blokuojama.
„Labai daug praradome žemės ūkio sektoriuje, perdirbimą ir saugojimą, daug žemdirbių nukentėjo, kurie dabar nieko nebeturi, noriu, kad kolegos suprastų tai“, – kalbėjo jis.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Politikai sutaria – biurokratijos turi mažėti
2024-12-06 -
Kokių grėsmių lietuviai įžvelgia ES ir „Mercosur“ prekybos sutartyje
2024-12-05 -
Mažins finansinę naštą žemės ūkyje naudojamo transporto valdytojams
2024-12-04
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Pradedama mokėti likusi išmokų dalis
2024-12-02
(0)