Vilnius. Iš Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) bus skiriama daugiau lėšų savivaldybių perimtų valstybinių kelių priežiūrai. Be to, lėšos rajonų keliams bus paskirstytos pagal nuolatinių gyventojų skaičių ir kelių ilgį.
Seimas antradienį priėmė tokias prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas Kelių bei Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo įstatymo pataisas: 88 Seimo nariai balsavo už, prieš buvo trys, o aštuoni susilaikė.
Seimo narė Rita Tamašunienė tvirtino, kad bus naudinga, jog dalis valstybinių kelių virs vietinės reikšmės keliais, jos teigimu, savivaldybės geba greičiau susitvarkyti su problematiškomis atkarpomis.
Tačiau parlamentarė pabrėžė, kad valstybinių kelių perėmimas ir vertimas jų rajoniniais turi būti savanoriškas, o ne priverstinis, kaip numato pataisos.
Biudžeto ir finansų komiteto narys Valius Ąžuolas mano, kad pataisos priimamos per skubiai ir sukels chaosą valstybinių ir rajoninių kelių sankirtose, nes dalis kelio, pavyzdžiui, bus valoma, o kita liks nenuvalyta.
„Nesvarbu, ar 100, ar 500 metrų ruožai bus savivaldybės pakrašty. Bus ženklas „Gyvenamoji vieta“, kelio gabalas bus įgrūstas savivaldybei. Nesvarbi bus to kelio būklė, kaip jis atrodo, koks jo intensyvumas“, – kalbėjo V. Ąžuolas.
Dešimtadaliu padidinus vietinės reikšmės keliams skiriamo KPPP biudžeto dalį – nuo 33 proc. iki 43 proc., visoms savivaldybėms per dvejus metus papildomai teks apie 54 mln. eurų.
Pataisos, be kita ko, savivaldybėms duoda daugiau laiko – iki 2027 metų – įregistruoti savo kelius. Iki šiol buvo numatyta, kad tai turėjo būti padaryta iki 2025-ųjų.
Prezidentas tikisi, kad savivaldybėms perimant valstybinės reikšmės rajoninius kelius miestų ir miestelių teritorijose palengvės šaligatvių, viešojo transporto stotelių įrengimas, dėl pasikeitusio kelių statuso atpigs jų rekonstrukcijos kaštai, bus galima atlikti daugiau tvarkybos projektų.
Vyriausybė savo išvadoje atkreipė dėmesį, kad įgyvendinant tokias pataisas būtinas dukart didesnis tvarus kelių finansavimas nei skiriamas iki šiol.
Prezidento vyriausiais patarėjas aplinkos ir infrastruktūros klausimais Ramūnas Dilba sako, kad savivalda 2026 metais galėtų perimti apie 800 km valstybinių kelių.
Dabar Lietuvoje yra 21 tūkst. km valstybinės reikšmės ir beveik 15 tūkst. rajoninių kelių.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Spręs, ar plėsti prijaukintų laukinių gyvūnų ar paukščių sąrašą
2025-01-14 -
Kiek mažės ES parama nesilaikant socialinės paramos sąlygų?
2025-01-09 -
Gali būti pratęstas KPP projektų įgyvendinimas
2025-01-07
Skaitomiausios naujienos
-
Lengvinami tiesioginių išmokų reikalavimai: daugiau lankstumo dėl GAAB
2025-01-03 -
Žemės ūkio paskirties žemės rinka: sandorių mažėja, kainos kyla
2024-12-16 -
Registrų centras skelbia didžiausius žemės valdytojus
2025-01-08
(0)