Vilnius. Vyriausybė šiandien pristatė pakoreguotą mokesčių sistemos pertvarkos planą. Premjeras Saulius Skvernelis sako, kad siūlymai dar nėra galutiniai, nes turės būti paremti įstatymais, o dėl jų rudens sesijos metu turės nuspręsti Seimas.
Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, po viešų konsultacijų dalis vasaros pradžioje paskelbtų mokesčių sistemos pertvarkos siūlymų keičiasi, tačiau esminiai - išlieka.
Anksčiau buvo siūlyta visas žemės ūkio veiklą vykdančių asmenų pajamas apmokestinti bendra tvarka. Šiandien pristatytas siūlymas į bendrą apmokestinimo sistemą įtraukti PVM registracijos ribą (45 tūkst. eurų) viršijančius žemės ūkio veiklą vykdančius gyventojus. Taip pat - ir žemės ūkio veiklą vykdančias įmones, išskyrus kooperatyvus. Perėjimui į bendrą sistemą ketinama skirti 2 metų laikotarpį.
Žemdirbiams svarbu ir tai, kad žemės įsigijimo ir melioracijos išlaidas planuojama leisti įtraukti į leidžiamuosius atskaitymus.
Pakeista pozicija ir dėl neapmokestinamo pajamų dydžio (NPD). Dabar siūloma didinti NPD iki 380 eurų ir papildomai įvesti 380 eurų neapmokestinamąjį dydį darbuotojo 3 proc. pensijų socialinio draudimo įmokoms. Uždirbantys minimalią mėnesio algą (MMA) nemokėtų nei gyventojų pajamų mokesčio (GMP), nei SODROS įmokos.
Planuojama didinti ne tik pagrindinį NPD, bet ir NPD neįgaliesiems: turintiems 30-55 % darbingumą- iki 390 eurų, 0-25 % - iki 450 eurų.
Atsisakyta ketinimų iš verslo liudijimų veiklos sąrašo išbraukti tam tikras veiklas (pvz. statybų ar autoremonto). Numatoma palikti dabar galiojantį verslo liudijimų veiklos sąrašą, tačiau žadama nuo 45 tūkst. eurų iki 20 tūkst. eurų sumažinti apyvartos ribą, kurią peržengus nebus galima mokėti fiksuoto pajamų mokesčio, įsigyjant verslo liudijimą. Tuo pačiu savivaldybėms būtų paliekama galimybė pačios sumažinti minimalų verslo liudijimo dydį.
Tai pat Vyriausybė siūlo keturis kartus mažinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą kompensuojamiems receptiniams vaistams - nuo dabar taikomo 21 proc. iki 5 proc. Planuojama, kad šiuo metu galiojantis 9 proc. PVM tarifas knygoms, periodiniams leidiniams bei keleivių vežimui mažės iki 5 proc.
Apgyvendinimo paslaugoms ir centralizuotai tiekiamam šildymui bei karštam vandeniui nuo Naujųjų siūloma taikyti 15 proc. PVM tarifą.
Lietuvoje galioję du lengvatiniai - 5 ir 9 proc. - PVM tarifai bus keičiami į 5 ir 15 proc. „Peržiūrėjome PVM tarifus ir, įvertinę visas alternatyvas, priėmėme kompleksinį sprendimą. Taigi, turime gerų žinių gyventojams, besinaudojantiems viešuoju transportu, perkantiems receptinius vaistus ir skaitantiesiems, ypač regionuose", - sako finansų ministras Vilius Šapoka.
Pasak finansų ministro V. Šapokos, PVM lengvata keleivių vežimui tikimasi gerinti susisiekimą viešuoju transportu, mažinti miestų užterštumą ir spręsti kamščių problemas. Ypač tai aktualu didmiesčių gyventojams: pavyzdžiui, vien Vilniuje viešuoju transportu pasinaudoja šimtai tūkstančių žmonių - per metus suskaičiuojama daugiau nei 192 mln. vnt. kelionių. Tuo metu, svaresnė lengvata knygoms ir periodiniams leidiniams itin aktuali regionų gyventojams, kur spauda yra vienas svarbiausių naujienų kanalų.
Jei rudenį Seimas pritars, mokesčių sistemos pakeitimai įsigalios nuo 2018-ųjų sausio 1 dienos.
Premjeras - prieš PVM mažinimą maisto produktams
Vakar socialdemokratams pasiūlius ateityje įvesti lengvatinį PVM pagrindiniams maisto produktams, premjeras S. Skvernelis šįryt Žinių radijui sakė tam nepritariantis. Jo teigimu, kainos dėl to nemažėtų.
„Tai tikrai nebūtų reali kova su kainų augimu, nes praktiškai kalbant apie maisto produktų kainas, tai PVM mažinimas, deja, taip rodo, kad lieka pardavėjui ir vartotoją labai retai pasiekia. Manau, pagrindinis dalykas, ką ir parodė situacija, konkurencijos didinimas šioje srityje ir naujų stambių prekybos tinklų atėjimas į šalį parodė, kad tai tikrai yra veiksmingas poveikis, kalbant apie kainų mažinimą", - kalbėjo S. Skvernelis.
Anot jo, Konkurencijos taryba stebi rinką, ar tarp prekybos tinklų nėra susitarimų dėl kainų. Premjero nuomone, tokius susitarimus būtų sudėtinga nuslėpti rinkoje.
Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnas Andrius Palionis trečiadienį teigė, kad socialdemokratai siūlo mažinti PVM tarifą pagrindiniams maisto produktams - duonai, pieno produktams, daržovėms. Anot jo, tai būtų galima daryti ne nuo 2018 metų, o nuo vėlesnių metų. Jis tikino, kad reiktų ne tik didinti gyventojų pajamas, bet ir stabilizuoti kainas.
Prezidentė apie numatomus mokesčių pokyčius
„Mokesčių sistemos tobulinimas prasmingas bus tik tuomet, jeigu užtikrins socialiai teisingesnę ir ekonomikos augimui patrauklesnę mokestinę aplinką. Visą mokesčių sistemos pertvarką vertinsime tada, kai atskiri pasiūlymai suguls į konkretų įstatymų pataisų paketą. Svarbiausia, kad būtų užtikrintas balansas tarp deklaruojamų tikslų ir šalies finansinių galimybių. Kol kas matome, kad pasiūlymų pakete išlieka šildymo kainų didinimas gyventojams ir 40 mln. eurų SODROS „lubų" dovana tiems, kurie labai gerai uždirba", - Vyriausybės sprendimus pakomentavo Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Finmin, BNS, MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)