Basf A1 2024 07 01 Basf m1 2024 07 01
Agropolitika
Europos Komisija: vilkų išpuoliai kelia realią grėsmę
shutterstock.com nuotr.

Briuselis. Vilkai kai kuriuose Europos regionuose tapo realia grėsme gyvuliams ir žmonėms, pirmadienį pareiškė Europos Komisijos pirmininkė Ursula von der Leyen.

Ji pridūrė, kad EK pradėjo konsultacijas dėl vilkų populiacijos Europoje ir jas užbaigusi neatmeta galimybės pakeisti vilkų apsaugos statusą Europos Sąjungoje.

„Vilkų būrių koncentracija tam tikruose Europos regionuose tapo realia grėsme gyvuliams ir žmonėms. Raginu vietos ir nacionalinės valdžios institucijas prireikus imtis veiksmų. Iš tiesų dabartiniai ES teisės aktai jau leidžia jos tai daryti“, – pareiškė U. von der Leyen.

Bioversija 2024 07 09 m7

Vilkų populiacija Europoje

EK teigimu, vilkų sugrįžimas į ES regionus, kuriuose jų ilgą laiką nebuvo, kartas nuo karto sukelia konfliktus su vietos ūkininkų ir medžiotojų bendruomenėmis, ypač ten, kur nėra plačiai įgyvendinamos žvėrių išpuolių užkardymo priemonės.

Europos Komisija pirmadienį pakvietė vietos bendruomenes, mokslininkus ir visas suinteresuotas šalis iki 2023 metų rugsėjo 22 d. pateikti naujausius duomenis apie vilkų populiaciją.

Galimybė pakeisti vilkų apsaugos statusą

Remdamasi surinktais duomenimis, EK turi apsispręsti dėl „pasiūlymo pakeisti vilkų apsaugos statusą ES“ ir „atnaujinti teisinę bazę taip, kad prireikus ji būtų lankstesnė, atsižvelgiant į šios rūšies evoliuciją“.

Tačiau Briuselyje vykusioje konferencijoje Komisija neatsakė, ar peržiūra reikš didesnes medžioklės galimybes. „Mes nenorime nieko iš anksto spręsti“, – sakė EK atstovas Adalbert‘as Jahnz‘as.

Pagal Buveinių direktyvą dauguma vilkų populiacijų Europoje yra griežtai saugomos taikant leistinas nukrypti nuostatas. Ši sistema įgyvendina tarptautinės Berno konvencijos dėl Europos laukinės gamtos ir natūralių buveinių apsaugos reikalavimus.

Pagal Buveinių direktyvą valstybės narės tam tikromis sąlygomis gali nukrypti nuo griežto apsaugos režimo draudimų, pvz., gindamos socialinius ir ekonominius interesus.

Pernai Europos Komisijos vadovei priklausančioje valdoje, Žemutinėje Saksonijoje, vilkas papjovė Ursula‘os von der Leyen mylimą ponį Dolly. EK vadovė augina arklius ir ponius, yra aistringa jodinėtoja.

Žiniasklaida po įvykio pranešė, kad Ursula von der Leyen paskelbė karą vilkams, nurodžiusi nuodugniai ištirti šių gyvūnų keliamą grėsmę Europos Sąjungoje.

Pernai lapkritį Europos Parlamentas paragino Komisiją gelbėti ūkinius gyvūnus nuo laukinių plėšrūnų išpuolių ir peržiūrėti vilkų bei lokių apsaugos statusą.

Europarlamentarų nuomone, vilkų apsaugos rezultatai Europos mastu leidžia kalbėti apie jų apsaugos statuso švelninimą.

Remiantis Pasaulinės gamtos organizacijos duomenimis, per pastaruosius 10 metų vilkų skaičius labai išaugo. 2012 m. Europoje buvo 12 000 vilkų, o 2022 m. jų skaičius geografinėje Europoje tikėtina siekė apie 21,5 tūkstančio.

Šaltinis: manoūkis.lt inf.
Gudinas -  23 06 14 + MU 2024
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kas dar, be uždarbio, skatina ūkininkauti?
Visos apklausos