Vilnius. Išnaudojusi visas diplomatines priemones Lietuva gali imtis atsakomųjų veiksmų dėl Lenkijos sprendimo uždrausti kiaulienos ir kiaulių importą iš didžiosios Lietuvos dalies, sako premjeras Saulius Skvernelis.
„Tie veiksmai, kurių kaimyninė valstybė imasi, prieštarauja Europos teisei. Galiausiai, mes nesame gavę argumentuotų atsakymų, kodėl tokių veiksmų buvo imtasi. Dėl to dar visos diplomatinės priemonės nėra išnaudotos ir mes bet kokiu atveju išnaudosime. Jeigu ne, tai Lietuva taip pat turės imtis tam tikrų priemonių“, – LRT radijui sakė S. Skvernelis.
Gruodžio viduryje Lenkija uždraudė iš didžiosios Lietuvos dalies importuoti kiaulieną ir kiaules, kurios auginamos antroje afrikinio kiaulių maro zonoje – ten, kur yra kritusių nuo maro šernų. Į šią zoną patenka šiaurės rytų, vidurio ir dalis pietų Lietuvos teritorijos.
„Bet kokiu atveju galiu pasakyti, kad iš taip vadinamos antros afrikinio kiaulių maro zonos yra taikomos priemonės, kurios absoliučiai pripažintos ir Europos Komisijos, tai yra saugi produkcija ir riboti tokiu atveju laisvą prekių judėjimą tikrai nematau jokio pagrindo“, – sakė premjeras.
Pasak S. Skvernelio, šį klausimą jis ketina artimiausiomis dienomis aptarti ir su Lenkijos premjeru. Lietuvos ministras pirmininkas leido suprasti, kad Lenkijai nėra naudinga imtis tokių vienašališkų sprendimų.
„Balansas, jeigu kalbėtume, apie kiaulienos eksportą-importą, tai yra ne Lenkijos naudai, nes daugiau importuojama iš Lenkijos kiaulienos, negu eksportuojama iš Lietuvos“, – aiškino S. Skvernelis.
Žemės ūkio ministras Giedrius Surplys praėjusią savaitę BNS teigė, kad nepavykus diplomatiškai susitarti su Lenkija, Lietuva ketina imtis atsakomųjų veiksmų.
Savo ruožtu Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Darius Remeika BNS teigė, kad uždraudusi lietuviškų kiaulių ir kiaulienos importą, Lenkija tikriausiai saugo savo rinką. Pasak jo, tokį žingsnį Lenkija žengė po to, kai jos ūkininkai surengė demonstracijas dėl mažų kiaulių supirkimo kainų.
Anot jo, argumentų, kodėl Lietuvai nebeleidžiama eksportuoti kiaulių ir skerdenų, Lenkija oficialiai nėra pateikusi.
Pagal ES reikalavimus, šalys gali prekiauti kiaulėmis ir jų skerdenomis iš antrųjų maro zonų, susiderinusios su tos šalies veterinarijos tarnyba bei pateikusios dokumentus, kad mėsa yra saugi ir kokybiška.
BNS inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)