Vilnius. Įsibėgėjus pasėlių deklaravimui žemės ūkio viceministras tikina, kad palaikomas tempas vejasi pernykštį, o politikai Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) atstovams jau kelia kitus klausimus – ar baigus deklaravimą bus pateisintos ūkininkų viltys dėl išmokų dydžių?
Viceministro Egidijaus Giedraičio teigimu, antradienį buvo 35,1 tūkst. patvirtintų paraiškų, deklaruotas plotas – 412 tūkst. ha, taip pat pradėta pildyti 11,3 tūkst. paraiškų su daugiau nei 1 mln. hektarų.
Jis skaičiavo, kad atotrūkis nuo praėjusių metų deklaravimo tempo mažėja, apie pusę ploto jau deklaruota arba tam ruošiamasi. Per parą patvirtinama apie 3 000 paraiškų, palaikomas ilgametis tempas“, – sakė jis.
Pasak viceministro, vidutinis vienos paraiškos plotas palaipsniui auga ir šiuo metu siekia 12 tūkst. hektarų. Vidutinis ūkis pagal deklaracijas iki šiol būdavo apie 17 hektarų.
Seimo narys Kęstutis Mažeika jau siūlė žvelgti į tai, kas bus pasibaigus deklaravimui. „Kaip jūs planuojate, kiek tų pinigų bus panaudota, išleista pagal deklaravimą? (...) Jeigu viską maksimaliai deklaruos, jei žmonės pasinaudos visomis esamomis ekoschemomis, ar nepritrūks suplanuoto krepšelio? Nes taikant visas priemones žmonės kaip ir turėtų gauti daugiau...“ – kalbėjo K. Mažeika.
Jam atsakydamas E. Giedraitis priminė, kad su ekoschemomis yra taip, kaip su susietąja parama, t. y. pinigai išdalijami pagal deklaruotus hektarus.
„Susitikimuose visada sakėme, kad skaičiai, kurie yra Strateginiame plane (bazinė išmoka, išmokos už veiklas ekoschemose), yra orientaciniai. Jeigu priemonės bus populiarios, tai pagal metodiką, jei mažėja pinigų iki 30 proc., perkeliama iš kitų ekoschemų, o jeigu dar labiau pritrūksta pinigų – ir iš tiesioginių išmokų“, – sakė viceministras.
Jis priminė, kad pagal Reglamentą 24 proc. išmokų voko privaloma skirti ekoschemoms, mažiau negalima, bet jei pritrūksta, galima padidinti procentą iš tiesioginių išmokų. Vis dėlto jis pabrėžė, kad reikia sulaukti deklaravimo pabaigos, kai bus aiškūs skaičiai.
Tai, kad viceministro žinia apie galimą perskirstymą pristigus lėšų neramina, teigė ir parlamentaras Juozas Baublys. Jis ragino, kad galimai mažėjant išmokoms būtų peržiūrimi ir įsipareigojimai.
„Ekoschemos kai kurios yra su 4 metų įsipareigojimais, tai tuomet leiskime iš jų išeiti, jei jau matome, kad negaus finansavimo. O dabar – keturiems metams, bet pasirodys, kad gaus minimaliai. (...) Didelis susirūpinimas, kai ūkininkai tikisi gauti vienas, o galimai gaus visai kitas išmokas, nei kalbėta ir planuota. Kažkas susirinks, kas įmanoma ir neįmanoma, o kiti liks ant ledo“, – kalbėjo J. Baublys, ragindamas apie tai galvoti iš anksto.
Vis dėlto E. Giedraitis priminė, kad I ramstyje numatyti pinigai gali sumažėti tik tuo atveju, jei ūkininkai nedalyvaus ekoschemose ir tuomet „nuplauks“ būtent tam privalomi skirti 24 proc.
„Bet jei bus populiarios priemonės, tai tuomet tolygiai mažės visiems, ūkininkus visada informavome apie tai. Ta metodika parengta, patvirtinta šių metų pradžioje. Susietoji parama daugelį metų šitaip skirtoma, turbūt visi prisimenate, kai pritrūko ekologiniams ūkiams. Vieną kartą taip nutiko, o visą laiką svyruoja iki kelių eurų, kažkaip ūkininkai iki šiol išgyveno. Tikiuosi, kad išgyvens ir ateityje“, – teigė E. Giedraitis.
K. Mažeika po tokio atsakymo ragino viceministrą kartu su ministru Vyriausybėje kelti klausimą, kad padidėjus iššūkiams, susijusiems su žaliuoju kursu, kaip motyvaciją ieškoti papildomų lėšų biudžete ar iš kitų priemonių, jei ūkininkai įgyvendins jiems keliamus reikalavimus.
„Bet nenuteikti iškart pesimistiškai sakant, kad nieko tokio, jei visi bus labai uolūs ir darniai įgyvendins žaliąjį kursą, tai perskirstysime, gausite visi vienodai kaip visada. Gal nereikėtų taip demotyvuoti žemdirbių, verčiau ieškoti papildomų finansavimo šaltinių“, – svarstė K. Mažeika.
Apie galimybę ŽŪM pasisamdyti analitiką, kuris pagal dabartinius deklaravimo rezultatus modeliuotų ir prognozuotų, kiek lėšų galėtų būti panaudota, ragino ir parlamentinio komiteto pirmininkas Viktoras Pranckietis. Anot jo, dabar atrodo taip, kad žmogus stengsis, darys ir už tai negaus išmokų, o lūkesčiai ir pajamos vis dėlto turėtų atitikti.
Prie deklaravimo aktualijų tradiciškai Kaimo reikalų komitetas ketina grįžti ir kituose posėdžiuose, taip pat nuolat palaikyti parlamentinę kontrolę.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Strateginio plano korekcijos palies ir GAAB, ir ekologines sistemas
2024-09-20 -
Keičiamos augalų apsaugos produktų naudojimo taisyklės
2024-09-20 -
Regionų politikai siūloma kurti naują ministeriją
2024-09-19
Skaitomiausios naujienos
-
Žemės ūkio bendruomenė neteko aktyvaus ūkininko
2024-08-26 -
Ministras stabdo ūkio veiklos žurnalų pildymą
2024-08-30 -
Melioracijos griovių šlaitai turi būti nušienauti iki rugsėjo pabaigos
2024-09-03
(0)