Briuselis. Ketvirtadienį Europos Sąjungai nepriėmus sprendimo pratęsti glifosato naudojimo licencijos, pasaulio žiniasklaidoje komentuojamos šio proceso galimos pasekmės. Kaip tik balsavimo dieną didžiausia glifosato gamintoja „Monsanto" paskelbė naujo tyrimo rezultatus, kuriais siekiama įrodyti, kad šis herbicidas neturi ryšio su vėžiu. Žaliųjų organizacijos jau skelbia pergalę prieš glifosatą.
Lietuva, kaip ir dar 13 šalių, balsavo už tokį pasiūlymą, bet to neužteko sprendimui priimti. Tokiems sprendimams reikia kvalifikuotos balsų daugumos. Kai kurios šalys turėjo skirtingą poziciją dėl termino, kuriam laikui reikia pratęsti glifosato naudojimą. Diskusijoje buvo minimi ir 3, ir 7 bei 10 metų laikotarpiai. Nepavykus susitarti, šis klausimas bus svarstomas Apeliaciniame komitete.
„Gaila, kad, vėl nepavykus priimti sprendimo, didėja neapibrėžtumas žemdirbiams. Matėm, jog kai kurios šalys tokios kaip Lenkija, Bulgarija, Rumunija, Portugalija susilaikė dėl 5 metų pasiūlymo, palaikydamos ilgesnį registravimo terminą. Apmaudu, kad sprendimo priėmimas taip užsitęsė, nes ilgalaikės perspektyvos yra labai svarbus veiksnys planuojant žemės ūkio veiklą", - pranešime spaudai sako Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemė sūkio ministerijos direktorius Sergejus Fedotovas.
Neužteko pritariančiųjų balsų
Augalų apsaugos produktai, kurių veiklioji medžiaga yra glifosatas, naudojami žemės ūkyje, miškų ūkyje ir ne žemės ūkio paskirties plotuose piktžolėms naikinti. Lietuvoje registruoti 27 tokie augalų apsaugos produktai. EK sprendimu glifosatas yra patvirtintas ES tik iki šių metų gruodžio 15 dienos. Planuojama, kad Apeliacinio komiteto posėdis vyks lapkričio pabaigoje.
Žiniasklaida pateikia informaciją, kaip balsavo ES šalių atstovai. Euractiv.com pranešė, kad 14 valstijų palaikė Europos Komisijos pasiūlymą: Čekija, Danija, Estija, Airija, Ispanija, Suomija, Jungtinė Karalystės, Švedija, Slovėnija, Slovakija, Nyderlandai, Vengrija, Latvija ir Lietuva.
Prieš balsavo Belgija, Prancūzija, Graikija, Kroatija, Italija, Kipras, Liuksemburgas, Malta ir Austrija. Susilaikė Bulgarija, Vokietija, Lenkija, Portugalija ir Rumunija.
„Greenpeace“ aktyvistai prie Europos Parlamento ragino uždrausti glifosatą. „Greenpeace" nuotrauka
Tai reiškia, kad nesusidarė kvalifikuotos daugumos. Kvalifikuotos daugumos taisyklė turi patenkinti dvi sąlygas: UŽ turi balsuoti 55 proc., (arba 72 proc. jei pasiūlymą pateikia ne Europos Komisija ar Europos Sąjungos vyriausiasis įgaliotinis), t. y. ne mažiau kaip 16 Tarybos narių, atstovaujančių ne mažiau kaip 65 proc. ES gyventojų (arba dvidešimt viena, jei pasiūlymas pateiktas ne EK ar ES vyriausiojo įgaliotinio iniciatyva).
Euractiv.com teigia, kad Europos Komisija gali bandyti dar kartą bandyti pratęsti glifosato licenciją. Portalas taip pat cituoja neįvardijamą šaltinį, kad „Monsanto" jau rengiasi paduoti į teismą Europos Komisiją, jei glifosatas bus uždraustas.
BBC praneša, kad „Europa susiskaldė dėl pagrindinio piktžolių naikintojo glifosato". Akcentuojama, kad tik pusė iš 28 valstijų narę palaikė Europos Komisijos pasiūlymą atnaujinti glifosato licenciją 5 metams. Euronews.com pranešė, kad „Greenpeace" judėjimas balsavimą jau įvardino kaip pergalę.
Smūgiai ir Amerikoje
Dienraštis „New York Times" straipsnyje „Nuo Briuselio iki Arkanzaso, sunki „Monsanto" savaitė" rašo, kad ES balsavimas dėl glifosato vyko praėjus kelioms valandoms po to, kai Arkanzaso valstija paskelbė apie ketinimą apriboti kito „Monsanto" sukurto herbicido (dikambos) naudojimą nuo 2018 metų.
Dienraštis pažymi, kad ES balsavimo metu, remiantis įvairių Europos Sąjungos valstybių narių gyventojų skaičiumi, beveik 37 proc. pritarė cheminės medžiagos naudojimo licencijos atnaujinimui, šiek tiek daugiau nei 32 proc. balsavo prieš, o beveik 31 proc. susilaikė.
„Monsanto" pavyzdiniai laukai, kurie paruošti sojoms auginti. „Monsanto“ nuotrauka
„New York Times" praneša, kad „Monsanto" ir kitų glifosato gamintojų grupės pareiškime ES sprendimas vadinamas „diskriminaciniu ir nepriimtinu".
Dienraštis primena, kad glifosato naudojimas išaugo, kai „Monsanto" sukūrė genetiškai modifikuotas kultūras, kurios buvo atsparios šiai cheminei medžiagai. Taip pat pateikiama informacija, kad per pastaruosius du dešimtmečius glifosato likučiai žmogaus šlapime išaugo 500 proc. Tai parodė šiemet Kalifornijos universiteto tyrimas, kurio rezultatai paskelbti spalį.
Leidinys pažymi, kad Europoje politiniai sentimentai yra prieš JAV kompaniją „Monsanto", kuri tapo visos agrochemijos pramonės veidu, nors šią įmonę perka Vokietijos chemijos gigantė „Bayer".
Naujas tyrimas: ryšio su vėžiu nėra
Kaip rašo „Newsweek", JAV Nacionaliniame vėžio institute atliktas tyrimas parodė, kad „Roundup" veiklioji medžiaga nesukelia vėžio. Mokslininkai šį kartą tyrė daugiau kaip 50 000 žmonių, kurie naudojo pesticidus, norėdami pamatyti, ar tie, kurie naudojo „Roundup", susirgo kokia nors vėžio forma. Rezultatai buvo paskelbti ketvirtadienį Nacionalinio vėžio instituto žurnale.
Ūkininkai, kaip teigiama išvadose, paprastai pasižymiu mažesniu mirtingumo rodikliu nei vidutiniškai amerikiečiai iš dalies dėl to, kad jų darbas reikalauja daugiau aktyvumo. Tačiau ūkininkai dažniau serga tam tikromis vėžio rūšimis. Ūkininkai, ūkių darbuotojai ir šeimos nariai patiria tokių medžiagų kaip pesticidai, variklių išmetamosios dujos, tirpikliai, dulkės, gyvūnų virusai, trąšos, kuras ir specifiniai mikrobai įtaką, o tai gali būti susiję su sergamumu vėžiu.
Tačiau mokslininkai nerado jokios sąsajos tarp glifosato, t.y. „Roundup" veikliosios medžiagos, ir daugumos vėžio formų. Tik „kai kurie įrodymai" rodė ryšį tarp šios cheminės medžiagos ir vieno konkretaus tipo vėžio, t.y., ūminės mieloidinės leukemijos. Tačiau, anot tyrėjo, šis ryšys nėra statistiškai reikšmingas.
„Monsanto" viceprezidentas Scotttas Partridge'as naujienų agentūrai „Reuters" sakė, kad šis tyrimas „parodo, jog tikroje aplinkoje glifosatas nesukelia vėžio" .
„Newsweek" pažymi, kad šis tyrimas visų neįtikins, nes jis prieštarauja kitų tyrimų rezultatams. Primenama, kad 2015 metais Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra glifosatą įvardijo kaip galimą vėžio sukėlėją. Leidinys primena, kad Kalifornijos valstija šių metų birželį glifosatą jau įtraukė į karcinogenų sąrašą. „Monsanto" padavė Kaliforniją į teismą, procesas tebevyksta.
„Newsweek" rašo, kad pastarasis tyrimas „Monsanto" gali padėti JAV teismuose. Jau daugiau kaip 2000 žmonių padavė šią bendrovę, kaltindami, kad ši žinojo apie glifosato poveikį, bet tai nuslėpė.
MŪ inf.
Taip pat šia tema skaitykite
-
Baltijos šalys aptarė tiesioginių išmokų suvienodinimo klausimą
2024-11-22 -
ES komisaras: esate aktyviausios ūkininkų organizacijos
2024-11-21 -
Vyriausybė skyrė dar 40 mln. eurų žemės ūkiui
2024-11-20
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)