Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Sveiki veršeliai – bandos ateitis

Apie 12 proc. veršelių pasaulyje nugaišta pirmaisiais gyvenimo metais. Dauguma jų – per pirmas tris savaites. Dažniausios gaišimo priežastys yra naujagimių viduriavimas ir pneumonija. Galvijų augintojai ir farmacijos kompanijos ieško veiksmingiausių sprendimų, kaip užtikrinti šių ligų prevenciją ir sumažinti jauniklių mirštamumą.

„Dopharma Baltic“ organizuotame seminare „Veršelių virškinimo trakto ligos ir jų sprendimo būdai“ buvo aptarti efektyviausi būdai, užtikrinantys gerą veršelių priežiūrą ir sumažinantys jauniklių sergamumą bei mirštamumą. Seminarą vedė veterinarijos gydytoja, „Dopharma“ techninės pagalbos specialistė dr. Chris Cornelis iš Belgijos. Gydytoja jau daugiau nei 20 metų konsultuoja bei sprendžia veršelių ir galvijų augintojų problemas. Specialistė seminaro dalyvius supažindino ne tik su dažniausiomis veršelių virškinimo trakto ligomis, bet ir pristatė keletą unikalių produktų, kurie padeda veiksmingai spręsti šias problemas.

Seminare gegužės 19 dieną pristatytas girdomas krekenų koncentratas specifiniam imunitetui prieš naujagimių veršelių enteritą – „Locatim“. Šio preparato sudėtyje yra 2.8 log10/ml specifinių imunoglobulinų G prieš E.coli F5 (K99) adheziną. Specifinių antikūnų geriamasis tirpalas padeda užtikrinti tinkamą apsaugą veršeliams nuo viduriavimo. Taip pat tai puiki pagalbinė priemonė jauniklius girdant patelės krekenomis.

„Dopharma“ techninės pagalbos specialistė dr. Chris Cornelis

Veršelių gyvenimo kokybės ir produktyvumo gerinimas

Pieninių galvijų fermose kasmet pakeičiama apie 20–30 proc. bandos. Dauguma fermų šiam tikslui naudoja savo užaugintas jaunas pateles. Investuojant į veršelių sveikatą ir gerovę, gaunama didesnė pieno produkcija ir ilgesnė, produktyvesnė gyvenimo trukmė. Gera veršelio priežiūra sumažina sergamumą ir mirtingumą, teigiamai veikia nujunkytų veršelių maistinių medžiagų suvartojimą ir daro teigiamą poveikį pirmosios laktacijos pieno gamybai.

Tuo tarpu prasta veršelio gyvenimo pradžia yra reikšminga ir jam sulaukus vyresnio amžiaus. Viduriuojantys veršeliai turi 17 proc. didesnę tikimybę susirgti kvėpavimo takų ligomis, telyčios dažnai pasižymi mažesne pieno gamyba, o pieniniai galvijai turi 2,5 karto didesnę tikimybę būti išbrokuoti, jei pirmąjį gyvenimo mėnesį viduriavo. Tad ši veršelių liga ne tik yra dažniausia jų mirtingumo priežastis pasaulyje, bet ir sukelia kitų nuostolių gyvulininkystės atstovams – papildomų išlaidų gydymui, neigiamą poveikį reputacijai bei trukdo pasiekti išsikeltus auginimo tikslus.

Seminare ŽŪK „Baltas lašas“ gyvulininkystės padalinio vadovas Mindaugas Strazdas pasidalino savo profesine patirtimi, kovojant su naujagimių veršelių viduriavimu. Stipri jauniklių diarėja ūkyje prasidėjo šių metų pradžioje, sausio-vasario mėnesiais. Naujagimiai pradėdavo viduriuoti 20–30 valandų po gimimo, dažnu atveju net negavę pieno, tik krekenas.

Tuo metu viduriuodavo 100 proc. veršelių. Jų išmatos būdavo vandeningos, geltonos. Pasak M. Strazdo, veršeliai tiesiog nykdavo akyse. Jau kitą dieną po viduriavimo pradžios tapdavo apatiški, nustodavo gerti pieną, valgyti, nesikeldavo. Taikytas gydymas nebuvo veiksmingas, nugaišdavo 20-30 proc. jauniklių. Buvo išsiaiškinta, kad negalavimą sukėlė bakterija E.coli. Pradėjus taikyti vaistus, kurių veiklioji medžiaga yra paromomicinas, gydymas užtrukdavo maždaug 4–7 dienas. Mirštamumas nuo enterotoksikozės sumažėjo iki 5–6 proc., tačiau veršeliai ir toliau būdavo apatiški.

Atsiradus galimybei išbandyti naująjį vaistą „Locatim“, pastebėti akivaizdūs skirtumai. Viduriavimas ženkliai sumažėjo. Be to, pasireikšdavo vėliau – ne pirmosiomis paromis, o 5–7 gyvenimo dieną. Net ir viduriuojančių veršelių išmatos, naudojant „Locatim“, ne tokios vandeningos, kokios buvo šio vaisto nenaudojant. Jaunikliai nebėra apatiški, jie noriai keliasi ir geria, o viduriavimas išgydomas per dvi dienas. Gydymas ne tik trumpesnis, bet ir lengvesnis, reikalaujantis mažiau darbo jėgos.

Dažniausiai vaistas būdavo suduodamas naujagimiams dar prieš sugirdant krekenas, bet kai kuriais atvejais ir po to, tačiau ne vėliau nei per 12 val. nuo gimimo. „Pokyčiai rodo, kad „Locatim“ puikiai veikia. Šį vaistą gavę veršeliai netgi pasižymi geresne išvaizda ir svoriu. Dienos prieaugis lyginant veršelius, kuriems buvo suduotas šis preparatas ir kurie jo negavo, skiriasi 200 gramų. Išnaudojus visus „Locatim“ buteliukus ir naujagimiams nesudavus šio preparato, situacija grįžo į pradinę, vėl prasidėjo gaišimas. Todėl nusprendėme įsigyti „Locatim“ ir dabar šį vaistą suduodame visiems mūsų fermoje gimstantiems veršeliams“, – patirtimi dalijasi veterinaras M. Strazdas. Gydytojas tikisi, kad ūkyje patobulinus girdymo sistemą, viduriavimų skaičius dar labiau sumažės.

ŽŪK „Baltas lašas“ gyvulininkystės padalinio vadovas Mindaugas Strazdas

Vakcinacija nėra pakankama priemonė viduriavimo prevencijai

Siekiant užtikrinti efektyvią veršelių viduriavimo prevenciją, svarbu vakcinuoti nėščias telyčias, tinkamai suduoti kokybiškas krekenas. Vakcinacija nėra pakankama prevencinė priemonė. Itin didelį vaidmenį, norint suformuoti stiprų veršelių imunitetą, atlieka ir krekenų kokybė. Todėl geras krekenų valdymas yra gyvybiškai svarbus, ypač pirmosiomis veršelių gyvenimo dienomis.

Deja, specialistai pažymi, kad kasdieniame gyvenime ūkininkams dažnai nepavyksta tinkamai sugirdyti krekenų. Todėl net 20-40 proc. veršelių neturi pakankamai imunoglobulinų. Jų trūkti gali dėl nepakankamo krekenų kiekio arba dėl netinkamos kokybės. Taip pat dėl netinkamo krekenų sudavimo arba krekenų užteršimo (bakterijų skaičius šiltose krekenose gali padvigubėti kas 20 min.) gali atsirasti ir pasyvios absorbcijos sutrikimas. Kad susidarytų efektyvus pasyvus imunitetas, veršeliams itin svarbi IgG koncentracija krekenose.

Kiekvienos karvės krekenų IgG kiekis skiriasi. Jų kokybę nustatyti iš kiekio ir išvaizdos sudėtinga, todėl reikalingas krekenų kokybės matavimas refraktometru arba kolostrometru. IgG koncentracija turėtų būti ne mažesnė nei 50,0 g/l, o bakterijų skaičius nuo 100 tūkst. CFU/ml. Tinkamas kiekis yra 4–6 litrai geros kokybės krekenų, o Holšteinų veislės veršeliui +/- 3 ar 4 litrai geros kokybės krekenų. Krekenas rekomenduojama suduoti per pirmąsias 6 valandas nuo gimimo, o po to IgG absorbcijos efektyvumas mažėja.

Lengvas ir efektyvus sprendimas sveikesniems veršeliams

Siekiant apsaugoti veršelius nuo enterito „Dopharma“ siūlo sprendimą – girdomą preparatą „Locatim“. Produkto sudėtyje yra dideli antikūnų kiekiai, kurie padeda sumažinti gaišimus dėl enterotoksikozės, sukeltos E.coli F5 (K99) adhezinų pirmomis veršelių gyvenimo dienomis. Šis preparatas lengvai sugirdomas ir reikšmingai sumažina gaišimų kiekį. Be to, gali būti veiksmingai taikomas individualiam gydymui.

Girdomas krekenų koncentratas – „Locatim“

Registruotas veterinarinis vaistas padeda neutralizuoti toksinus ir apsaugo nuo patogenų adhezijos prie gleivinės. Vaisto pagrindą sudaro koncentruotas galvijų pieno serumas, gautas iš vakcinuotų (hiperimunizuotų) donorinių karvių. Jame yra daugiau nei 2.8 log10/ml specifinių imunoglobulinų G prieš E.coli F5 (K99) adheziną. Donorinės karvės karantinuojamos minimaliai 12 mėnesių, per kuriuos jos nuolat stebimos ir tiriamos. Preparato sudėtyje yra didelis kiekis imunoglobulinų ir garantuota didelė specifinių sterilių imunoglobulinų koncentracija. Šis vaistas yra sterilus ir be patogenų, tokių kaip: GVD, IBR, tuberkoliozė, bruceliozė, GSE ir paratuberkuliozė.

Vienas iš pagrindinių šio vaisto privalumų – garantuotas specifinių sterilių antikūnų pasisavinimas. Preparato efektyvumas nesusijęs su krekenų sugirdymu. Be to, šis vaistas gali būti kombinuojamas su vakcinacijomis. Sugirdžius vaistą veršeliui per pirmąsias 4 gyvenimo valandas, gaunamas dvigubas efektas – greitas lokalus veikimas (staigi žarnyno ląstelių apsauga) ir sisteminis (antikūnų rezorbcija į kraują, specifinių antikūnų koncentracijos užtikrinimas ir humoralinė apsauga).

Vakcinacijos alternatyva NVE profilaktikai

Kad padėtų išvengti bakterijų adhezijos ir jas nuslopintų, antikūniai turėtų būti žarnų gleivinėje prieš ten patenkant mikrobams. „Locatim“ yra girdomas pirmosiomis valandomis po gimimo, tad užtikrina tinkamą apsaugą naujagimiams prieš mikrobams patenkant į organizmą. Be to, tai yra vienintelis rinkoje registruotas vaistas, kurio sudėtyje yra specifinių imunoglobulinų G apsaugančių nuo naujagimių veršelių viduriavimo. Šis preparatas nėra antibiotikas ar vakcina, tad nereikalingos intervencijos, nereikia laikytis skiepijimo protokolo ar atlikti griežtų bandos stebėjimų. Vienintelis tokio tipo vaistas Lietuvoje skirtas naujagimiams veršeliams iki 12 val. amžiaus (išlauka – 0 dienų). Preparatą svarbu suduoti per pirmąsias 4 valandas nuo veršelio gimimo. Laikyti šaldytuve (2°C – 8°C).

Koncentruotų specifinių antikūnų skyrimas per burną pirmosiomis veršelių gyvenimo valandomis kartu su telyčios krekenomis yra sėkminga vakcinacijos alternatyva NVE profilaktikai. Produktas moduliuoja veršelių imunitetą ir veiksmingai apsaugo nuo naujagimių veršelių viduriavimo. Vietinė apsauga suteikiama nedelsiant, dar prieš suduodant krekenas. Vaisto veiksmingumą įrodo puikūs klinikiniai rezultatai. O sveiko veršelio augimas pirmosiomis gyvenimo savaitėmis stipriai lemia telyčios pieno gamybą: geriau išsivysto pieno liaukų audinys, geresnė funkcinių ląstelių proporcija.

Daugumoje Europos valstybių siūlomas platus vakcinų nuo naujagimių veršelių viduriavimo pasirinkimas. Tačiau vakcinacijos metu ne visuomet pilnai laikomasi protokolo, be to fermose krekenų sudavimo valdymas ne visada tinkamai užtikrinamas, dažnai pasitaiko krekenų užteršimo atvejų. Todėl net ir vakcinuojant veršelius, rekomenduojama naudoti „Locatim“. Taip užtikrinama papildoma apsauga. Šio vaisto sudėtyje yra kontroliuojama ir veiksminga specifinių sterilių antikūnų dozė nuo naujagimių viduriavimo. Renkantis produktus savo veršeliams svarbu prisiminti, kad sėkmė slypi pirmose gyvenimo valandose.

Daugiau informacijos: el. paštu: info@dopharma.lt; tel. +370 (6) 506 3302.

Užsakymo Nr. 10913
    Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
    Setupad-desktop-po tekstu

    (0)

    Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

    Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

    Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

    Apklausa
    Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
    Visos apklausos