Pastaruoju metu augalininkystės ūkiuose daugiausia auginami rapsai ir javai, o užaugintas grūdų kiekis viršija vidaus poreikius, todėl pagal eksportuojamų grūdų apimtis patenkame į pirmąjį ES dešimtuką. Iš grūdų ir rapsų sėklų gaminami kokybiški pašarai ir lesalai padeda vietos gyvulininkystei.
Baltijos šalyse užauginti našų ir aukštos kokybės derlių yra sunkiau nei ES vakaruose ir pietinėje dalyje esančiose šalyse, nes ten palankesnės klimato sąlygos brangesniems kultūriniams augalams auginti. Be to, ten dirvožemiai geresni ir aukštesnio sukultūrinimo lygio.
ES žalinimo ir augalų įvairovės programos mūsų žemdirbiams padeda sutelkti dėmesį į dirvožemio tvarumo išlaikymą ir kad didėtų organinių medžiagų balansas dirvožemyje. Dirvožemio humusingumą po derliaus nuėmimo gerina daug likusių augalinių liekanų, pavyzdžiui, rapsų, pupų ir kitų augalų.
Neariminis žemės dirbimas mažiau ardo humusą, jo daugiau kaupiasi dirvožemio paviršiuje, kas ypač svarbu lengvos mechaninės sudėties dirvose. Planuojant ateitį, daugiausia dėmesio reikia skirti dirvožemio savybėms ir gebėjimui taikyti tinkamas agrotechnines priemones. Iš visų agrotechninių veiksnių didžiausią pelną duoda optimaliai parinktos tręšimo normos.
Rudeniniam augalų tręšimui ypač svarbus fosforas. Augalų formavimosi pradžioje prieinamo fosforo dirvožemyje dažnai trūksta ne tik dėl jo mažo judrumo, bet ir dėl pasisavinimą ribojančių veiksnių: dirvožemio kilmės, temperatūros, pH, organinių medžiagų, drėgmės kiekio. Dėl mažo tirpumo kai kurios formos trąšose dažnai jis tampa limituojančiu veiksniu.
Žieminių rapsų ir žieminių kviečių NPK tręšimo normos, siekiant išauginti didelį derlių, yra pakankamai aukštos, todėl ypač svarbu teisingas trąšų formų ir normų pasirinkimas ir jų panaudojimo laikas. Žieminių rapsų auginimo ekonominį efektyvumą didina aukšta priešsėlinė žieminių ir vasarinių miglinių javų vertė. Pasėtų po rapsų žieminių kviečių derlingumas būna aukštesnis nei po kitų miglinių javų. Lietuvoje, vidutinio ir didelio našumo žemėse (42–50 balų), kai yra išauginamas 4,0–5,0 t/ha žieminių rapsų derlius, rekomenduojama metinė jų tręšimo norma N30-40 P70-90 K90-120 S30-40, tuomet pasiekiamas ne tik optimalus ekonominis tręšimo efektyvumas, bet ir rapsų žiemkentiškumas padidėja pakankamai ženkliai.
Per rudeninį priešsėjinį tręšimą paprastai išberiamos apskaičiuotos planuojamam derliui fosforo ir kalio trąšų normos ir 15–25 proc. apskaičiuotos azoto normos, atsižvelgiant į priešsėlio rūšį ir dirvų našumą, tačiau ne daugiau kaip 30–40 kg/ha. Žemdirbiams, kurie išberia mažesnes trąšų normas, primename, kad ateinantį pavasarį dėl fosforo ir kalio deficito augalai gali suformuoti mažiau žiedynų, o ankštarose ar varpose – sėklų. Jeigu žiemkenčiai sėjami lengvos mechaninės sudėties dirvožemyje, tuomet geresnį efektą duoda 10–25 proc. didesnės tręšimo normos.
Pagrindiniam rudeniniam augalų tręšimui UAB „PhosAgro Baltic“ rekomenduoja gerai žinomas granuliuotas kompleksines trąšas NPK(S)10-26-26(2), NPK(S) 8-20-30(2) ir naujos sudėties NPK(S) 9-22-29(2). „PhosAgro“ trąšose, skirtose rudeniniam tręšimui, azotas yra amonio formos, dėl to patręšus šiomis trąšomis intensyvėja šaknų augimas, ūkininkai nepatirs nuostolio dėl azoto išsiplovimo, jos puikiai tinka lokaliam augalų tręšimui.
Pereinantiesiems prie precizinės žemdirbystės, be gerai žinomo MAP12-52 (amofoso) ir DAP18-46 (diamofoso), rekomenduojame išbandyti itin aukšto efektyvumo skystas APP NP 11-37 trąšas. Jas galima naudoti bearimėje žemdirbystėje, išpurškiant ant dirvos paviršiaus ar susmulkintų šiaudų. Išpurkštas polifosfatų formos fosforas per penkis mėnesius dirvožemio horizontais vidutiniškai migruoja iki 15 cm, todėl NP 11-37 ypač tinka naudoti bearimėje žemdirbystėje.
Šios skystosios trąšos anksti sukuria optimalias sąlygas augalų šaknų sistemai vystytis, nes padeda augalams efektyviai pasisavinti azotą ir fosforą net esant nepalankioms sausros sąlygoms. Gamybinių bandymų rezultatai parodė, kad skystos trąšos yra efektyvesnės už kitas naudojamas fosforo trąšas, kai trūksta dirvoje drėgmės, o tai sukuria galimybę sumažinti jų tręšimo normą net iki 5–10 procentų.
Pasitelkę mokslo žinias ir ūkininkavimo patirtį galime užtikrinti, kad augalams nepritrūktų visų maisto elementų, būtų naudojamos aukštos kokybės, neužterštos sunkiaisiais metalais trąšos.
Dr. Virgilijus Paltanavičius
UAB „PhosAgro Baltic“ agrotechnologijų vadovas
Tel. +370 675 41 012
Užsakymo Nr. 10582
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)