Žieminių javų purškimas herbicidais rudenį tapo jau ne pasirinkimu, o būtinybe, mat vienaskilčių piktžolių populiacijos pasėliuose vis didėja.
Užduoties žemdirbiams nepalengvina ir tai, kad kasmet auga ir piktžolių atsparumas herbicidams. Tad ką daryti, kad pasėliai būtų apsaugoti ir atneštų norimą derlių?
Išplitus tokioms žalingoms piktžolėms, kaip dirvinės smilguolės, vienmetės miglės, daržinės žliūgės, veronikos, kibieji lipikai ir kt., anot ekspertų, praktikoje įprastų herbicidų mišinių iš 2 veikliųjų medžiagų šiandien jau neužtenka, tad žemdirbiams siūlomi nauji sprendimai.
„Žemės ūkio sektoriuje dirbu daugiau nei 20 metų ir, turiu pripažinti, tokios situacijos javų laukuose dar nesu patyrusi“, – sako „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė.
Anot mokslų daktarės, dėl ūkininkų taikomų technologijų ir mažėjančio žemės dirbimo intensyvumo didėja vienaskilčių ir dviskilčių piktžolių populiacijos. Taip pat ir jų atsparumas herbicidams. Atsparesnės tapo dirvinės smilguolės, daržinės žliūgės, rugiagėlės. Gausėja vienamečių miglių, veronikų, kibiųjų lipikų, dirvinių našlaičių ir kitų piktžolių populiacijos.
„Siekiant išspręsti šią problemą, praėjusį rudenį pirmą kartą istorijoje piktžolių herbicidus ruošėme ne kaip įprasta iš 2, o net iš 4 veikliųjų medžiagų: flufenaceto, diflufenikano, haloksifenmetilo ir prosulfokarbo. Ir visa tai atlikome laikydamiesi griežtai reglamentuojamų herbicidų normų“, – dalijasi Gabrielė.
Anot „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovės dr. Gabrielės Pšibišauskienės, siekiant išspręsti piktžolių gausėjimo ir atsparumo herbicidams problemą, juos pernai „Linas Agro“ ruošė net iš 4 veikliųjų medžiagų
Per metus trukusius mokslinius tyrimus išaiškinti paveikiausi herbicidai
Siekiant atrasti veiksmingiausias priemones piktžolių suvaldymui, 2022–2023 m. Labūnavos ŽŪB laukuose, esančiuose Kėdainių r. AB „Linas Agro“ įrengtoje „Grūdo kelio“ platformoje, atlikti išsamūs herbicidų bandymai.
Nustatyta, kad efektyviausiai daugelį rudeninių javų piktžolių kontroliavo mišinys, sudarytas iš dviejų herbicidų produktų, turinčių 4 veikliąsias medžiagas – ELIPRIS + BOXER.
„Žinoma, labai svarbu ir savalaikis jų panaudojimas. Kuo piktžolės didesnės, tuo herbicidų efektyvumas mažesnis, tokiu atveju reikia naudoti didesnes jų normas. Ir atvirkščiai – jei purškimus atliksite laiku, jums pakaks minimalios herbicidų normos.
Nupurškus žieminius kviečius ELIPRIS (0,25 l/ha) + BOXER (1,0 l/ha) mišiniu BBCH 00-11 javų tarpsniuose, puikiai sukontroliuojamos rugiagėlės, daržinės žliūgės, notrelės, dirvinės smilguolės, veronikos, našlaitės, trikertės žvaginės, dirvinės čiužutės, aguonos birulės ir kitos piktžolės.
Padidinus BOXER normą iki 1,5 l/hair purškiant BBCH 00-10 tarpsniuose, galima efektyviau sukontroliuoti vienmetes migles ir kitas paminėtas piktžoles, jei jų populiacijos purškiamame lauke yra gausesnės“, – pataria AB „Linas Agro“ agrotechnologijų plėtros vadovė dr. Gabrielė Pšibišauskienė.
Anot mokslų daktarės, šis herbicidų mišinys itin tinkamas žieminių kviečių apsaugai. Tam, kad būtų pasiektas 95,5–99 proc. efektyvumas prieš daugelį žalingų piktžolių, užtenka tik vieno purškimo. Toks veikliųjų medžiagų derinys ne tik rentabilus, bet ir tausoja aplinką. Būtent dėl šios priežasties prosulfokarbas (BOXER) taip plačiai naudojamas Švedijoje ir Danijoje.
ELIPRIS + BOXER herbicidų mišinys pasižymi pakankamai ilgu dirviniu ir kontaktiniu poveikiu – naikina ir sudygusias, ir vėliau dygstančias piktžoles. Geriausia jį naudoti ankstyvuosiuose – BBCH 10-11 – augimo tarpsniuose. Tuomet oro sąlygos dažniausiai būna palankios purškimui, o piktžolės – jautriausios“, – sako „Linas Agro“ produkto ekspertas Petras Kiseliovas.
Ekspertas džiaugiasi, kad produktas jau išbandytas praktiškai ir iš ūkininkų sulaukė daugybės teigiamų atsiliepimų.
Dėl ELIPRIS + BOXER herbicidų mišinių įsigijimo kviečiame kreiptis į AB „Linas Agro“ regioninius agronomus
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)