Basf A1 2024 11 19 Basf m1 2024 11 19
Verslo informacija
Nauji sprendimai pirmajam javų purškimui

Žemdirbiai, rodos, pripratę prie kasmetinių iššūkių – naujų kenkėjų, virusinių ligų, piktžolių rezistentiškumo. Bet šalia to nevalia pamiršti ir grybinių ligų plitimo.

Ar pastaraisiais metais grybinių ligų plitimo tendencijos kito?

Deja, javų laukuose grybinių ligų plitimo tendencijos išlieka tos pačios. Ir ne vien Lietuvoje. Labai naudinga žinoti, kas vyksta kaimyninėse šalyse, tačiau Lietuvos laukuose žieminių kviečių ligų plitimo tendencijos skiriasi nuo jūrinio klimato šalių.

Kompanija „Bayer“ nuo 2013 m. vykdo ligų monitoringą Lietuvos ir Latvijos GEP sertifikatus turinčiuose institutuose ir bandymų stotyse. Pagrindinės lapų ligos yra kviečių dryžligė ir lapų septoriozė. Iš sukauptų duomenų matome, kad javuose lapų ligos pradeda plisti labai anksti.

Apibendrinus monitoringo rezultatus, pastebėta, kad dryžligė (1079 atvejai 197 bandymuose) yra beveik tris kartus dažniau pasitaikanti žieminių kviečių liga nei septoriozė (426 atvejai 197 bandymuose). Tai galima paaiškinti ligų sukėlėjų biologija. Abi ligos plinta tvyrant panašiai temperatūrai, kai yra drėgmės, tačiau latentinis periodas gerokai skiriasi. Latentinis periodas – tai laiko tarpas nuo patogeno patekimo į augalą iki kol matomi ligos požymiai plika akimi.

Remiantis įvairias šaltiniais, kviečių dryžligės latentinis periodas yra apie 3–7 paros, o lapų septoriozės gali užsitęsti net iki 28 parų. Dalis ūkininkų pradeda naudoti fungicidus pastebėję ant augalų ligų simptomus. Tai žalinga praktika, nes geriausio efektyvumo pasiekiama juos naudojant profilaktiškai. Išryškėjus ligos požymiams patogenai jau būna įsitvirtinę į augalo audinius ir atlikę savo žalingą darbą.

Dryžligės pažeistas augalo lapas

Lapų septoriozės pažeistas augalas

Gana dažni atvejai, kai dryžligė, prieš pradedant skleistis vėliaviniam lapui, jau būna pažeidusi apie 5 proc. lapų ploto. Iš apačios į viršų kylanti liga yra sunkiau suvaldoma, ir net stiprūs fungicidai, panaudoti vėliavinio lapo tarpsniu, dažnu atveju nebegali duoti geriausio rezultato. Norint kuo ilgiau išsaugoti žalius viršutinius lapus, reikia pasirūpinti gera apatinių lapų apsauga ir taip užkirsti kelią ligai plisti nuo pat augimo sezono pradžios.

Plintant naujiems kenkėjams ir ligoms, įmonės kasmet pateikia rinkai naujų sprendimų. Kokius naujus sprendimus siūlo „Bayer“?

Albinas BLAŽYS, „Bayer“ Lietuvos padalinio agronomas-konsultantas:

Kompanija turi sukūrusi daugybę inovatyvių produktų, padedančių spręsti pasėlių auginimo problemas. Augintojams gerai žinomus ir populiarius produktus Falcon Forte, Input, Input Triple ir kt. plačiai naudoja Lietuvos ūkininkai. Falcon Forte – tai vienas ilgiausiai rinkoje esančių įmonės „Bayer“ sprendimų ūkininkams, skirtas ankstyvai lapų apsaugai nuo grybinių ligų. Nepaisant ilgo gyvavimo, produktas iki šių dienų išlaiko puikų kainos ir efektyvumo santykį.

„Bayer“ nuolat investuoja į produktų kūrimą ir plėtrą. Kompanija pristato vis naujų efektyvių sprendimų grybinių ligų, kenkėjų ir piktžolių kontrolei. Pernai Lietuvos rinką pasiekė du nauji produktai skirti grybinių ligų kontrolei – Delaro Forte ir Cayunis.

Permainingi pavasario orai gerokai apsunkina galimybes laiku ir kokybiškai panaudoti augalų apsaugos produktus. Ar kompanija atsižvelgia į tai, išleisdama į rinką naujus produktus?

Klaidinga rinktis produktus vien pagal veikliųjų medžiagų kiekį. Mūsų klimatinėms sąlygoms svarbu rinktis modernios formuliacijos produktus. Prieš pristatydama produktus rinkai, kompanija „Bayer“ pirmiausiai testuoja juos pačiomis ekstremaliausiomis sąlygomis, kurių gali pasitaikyti pavasarinio purškimo metu.

Pavasarį ilgai išsilaikanti rasa ant augalų ir besikeičiantys orai yra pagrindiniai veiksniai, kurie trukdo tinkamai panaudoti augalų apsaugos produktus. Delaro Forte ir Cayunis dėl jų unikalios formuliacijos puikiai padengia net ir drėgnus augalų lapus. Šie naujos kartos produktai per bandymus pasižymėjo labai geru atsparumu lietui. Išbandžius šiuos produktus lietaus simuliatoriuje, pastebėta, kad praėjus 15 min. po purškimo iškritus gausiam kritulių kiekiui, jų efektyvumas nesumažėjo. Tai suteikia lankstumo naudoti produktus pavasarį.

Koks šių produktų pranašumas ir kuo jie ypatingi?

Algirdas BALČIŪNAS, „Bayer“ Lietuvos padalinio agronomas-konsultantas:

Visi mūsų siūlomi produktai apsaugo pasėlius nuo plataus ligų spektro. Delaro Forte ir Cayunis išsiskiria rinkoje tuo, kad kiekvieną jų sudaro net po 3 skirtingo veikimo veikliąsias medžiagas, dėl sumažinama atsparumo išsivystymo rizika ir gaunamas geresnis efektyvumas prieš grybines ligas.

Delaro Forte naujasis „Bayer“ fungicidas, skirtas javams purkšti nuo grybinių ligų. Fungicidas sudarytas iš trijų veikliųjų medžiagų: protiokonozolo 93,3 g/l, spiroksamino 106,7 g/l ir trifloksistrobino 80 g/l. Šios veikliosios medžiagos pasižymi apsauginiu ir gydomuoju poveikiu. Kadangi visos jos priklauso skirtingoms cheminėms grupėms, veikia patogenus skirtingai, dėl to pasiekiamas geresnis efektyvumas prieš ligas bei mažinama atsparumo išsivystymo rizika.

Cayunis – tai fungicidas, susidedantis taip pat iš trijų veikliųjų medžiagų – trifloksistrobino 100 g/l, spiroksamino 150 g/l, biksafeno 75 g/l.  Šios trys veikliosios medžiagos turi skirtingą veikimo mechanizmą prieš patogenus. Kompanija „Bayer“ rekomenduoja naudoti fungicidą Cayunis kartu su fungicidu Glacis (250 g/l protiokonazolas). Šiame mišinyje jau yra 4 skirtingo veikimo mechanizmo veikliosios medžiagos, kurių bendra sąveika suteikia labai efektyvią patogenų kontrolę.

Verta pastebėti kad trifloksistrobinas yra nauja veiklioji medžiaga javuose. Patekus ant augalo juda translaminariniu būdu (nuo apipurkštos augalo lapo pusės patenka į tarpulasčius ir keliauja į kitą augalo lapo pusę), pasižymi stipriu žalinimo efektu (stiprina augalo fiziologija, dėl to gaunami didesni derliaus priedai). Protiokonozolas ir spiroksaminas veikia sistemiskai (patekę ant augalo juda su maisto medžiagomis ir vandeniu taip pasiskirsto tolygiai po visą augalą). Svarbu tai, kad protiokonozolas mišinyje su spiroksaminu veikia iki 30 proc. efektyviau, nei be jo. Vadinasi, naudodami tas pačias protiokonozolo normas, formuliacijoje su spiroksaminu gausime žymiai geresnį produkto efektyvumą prieš grybines ligas.

Dalis ūkininkų perka augalų apsaugos produktus iš rudens ir planuoja darbus iš anksto, kiti dvejoja, nes nežino, kokios ligos vyraus per augalų vegetaciją.Ką patartumėte?

Tomas ŠULCAS, „Bayer“ Lietuvos padalinio agronomas-konsultantas:

Planuojant pavasario darbus ir perkant augalų apsaugos produktus, svarbu plačios jų panaudojimo galimybės. Mūsų ankščiau paminėti fungicidai Delaro Forte ir Cayunis pasižymi plačiomis panaudojimo galimybėmis. Abu šie produktai registruoti naudoti žieminiuose ir vasariniuose kviečiuose, miežiuose, rugiuose ir kvietrugiuose.

Paprastai Delaro Forte siūlome naudoti 1,3 l/ha norma, augalams esant BBCH 31–32 tarpsnyje arba pasirodžius pirmiesiems ligų požymiams. Tokiu metu panaudoję fungicidą apsaugome pasėlius ne tik nuo lapų ligų, tačiau efektyviai sukontroliuojame ir pašaknio ligas.

Pernai nors ir buvo šaltas ir sausas pavasaris, tačiau lankydami ūkininkus įvairiuose Lietuvos regionuose pastebėjome nemažai išplitusių pašaknio ligų. Net ir esant geriausiems priešsėliams, tačiau susidarius tinkamoms sąlygoms, grybinės gausiai plinta. Didžiausia tikimybė pastebėti pašaknio ligų pažeidimus yra atsėliuotuose minimalaus žemės dirbimo laukuose. Tačiau šiemet nemažai tokių pažeidimų pastebėta auginant javus po ankštinių kultūrų ar rapsų. 

Fungicidą Cayunis rekomenduojame naudoti kartu su fungicidu Glacis. Naudojant šių fungicidų mišinį mūsų rekomenduojama norma – 0,5 + 0,5 l/ha naudojant augalams esant BBCH 31–32 siekiant sukontroliuoti anksti išplitusias lapų ir pašaknio ligas. Perkant produktus iš rudens, fungicidas privalo būti lankstus. Jei dėl atšiaurios žiemos pasėliai iššąla ar ūkininkas nespėja panaudoti fungicido pirmam purškimui, šis mišinys puikiai tinka ir viršutinių lapų apsaugai.

Produktų mišinys yra labai efektyvus prieš pagrindines lapų ligas, siekiant apsaugoti ir viršutinius lapus. Naudojant produktų mišinį vėliavinio lapo tarpsnyje BBCH 37, norma yra Cayunis 0,7 + Glacis 0,4 l/ha. Taikant 3 purškimų technologiją, galima panaudoti Cayunis 1.0 l/ha vėliavinio lapo tarpsnyje, o Glacis palikti žydėjimui, siekiant sukontroliuoti varpų ligas purškimo laikas  BBCH 63–65, o panaudojimo norma 0,6 l/ha.

Kas užtikrina aukštą ligų kontrolės efektyvumą?

Norint pasiekti aukštą fungicido efektyvumą kontroliuojant kai kurias ligas, labai svarbu savalaikis Cayunis 0,5 l/ha+ Glacis 0,5 l/ha ir Delaro Forte 1,3 l/ha panaudojimas. Čia norisi pabrėžti stiebalūžės kontolę. Kad efektyviai sukontroliuoti šią ligą, svarbus laiku atlikti purškimus su Cayunis 0,5 l/ha+ Glacis 0,5 l/ha arba Delaro Forte 1,3 l/ha. Tinkamiausias laikas – kai kviečiai yra BBCH 30–31 augimo tarpsnyje. Fungicido panaudojimas vėsesniais tarpsniais sumažina šios ligos kontrolės efektyvumą.

Dar vienas svarbus momentas, kurį pastebėjome atlikdami demonstracinius bandymus, yra tai, kad fungicidas turi efektyviai kontroliuoti tiek lapų septoriozę, tiek kviečių dryžligę. Neužtikrinus efektyvaus veikimo kontroliuojant vieną ar kitą ligą (atsižvelgiant į vyraujančias klimato sąlygas), gali susidaryti palankesnės salygos vėlesniam jų plitimui ant viršutinių lapų. Pavyzdžiui, silpna kviečių dryžligės kontrolė BBCH 30–32 tarpsnyje gali sudaryti palankesnes sąlygas jai plisti ant viršutinių lapų. Fungicidai Cayunis 0,5 l/ha+ Glacis 0,5 l/ha ir Delaro Forte 1,3 l/ha efektyviai kontroliuoja kviečių dryžligę ir lapų septoriozę ankstyvajame kviečių augimo tarpsnyje, neleisdami dominuoti vienai kuriai ligai.

Užsakymo Nr. 11253
Gudinas -  23 06 14 + prenumerata 2025
Setupad-desktop-po tekstu

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Norėdami parašyti savo nuomonę – prisijunkite.

Apklausa
Kiek jūsų ūkyje yra nuosavos ir nuomojamos žemės?
Visos apklausos