Kauno r. Ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius savo laukuose linkęs išbandyti naujus produktus. Bet tik tada, kada būna įsitikinęs, kad tai duos naudą ir leis ūkininkauti pelningai. Viena iš šių metų naujovių jo ūkyje – pagal švaraus lauko technologiją auginami rapsai InVigor 1166 CL.
„Aš linkęs įsileisti į ūkį tas naujienas, kurios, tikiu, atneš rezultatą. Prieš priimdamas sprendimą, stengiuosi kuo daugiau sužinoti apie bet kurį naują produktą. Turiu madą važinėti po seminarus, lauko dienas ir neskubėdamas atsirenku tai, kas man atrodo perspektyvu“, – aiškina V. Žmuidzinavičius, valdantis 470 ha dydžio ūkį.
Žieminiai rapsai V. Žmuidzinavičiaus ūkyje šiemet auga 170 ha, žieminiai kviečiai 216 ha plote, pupoms skirta 85 ha. Didžiąją dalį rapsų ploto – 155 ha – sudaro auginami pagal Clearfield® (švaraus lauko) technologiją. Ūkininkas pasirinko žieminių rapsų veislę InVigor 1166 CL.
Visos InVigor® rapsų veislės yra hibridinės, pasižymi dideliu derliaus potencialu ir išskirtiniu sėklų aliejingumu. Šios hibridinių rapsų veislės taip pat turi Rlm7 geną, kuris suteikia atsparumą fomozei. Yra hibridų, kurie pasižymi tolerancija sklerotiniam puviniui, verticiliozei ar šviesmargei.
Beveik visi InVigor® hibridai tinka ir ankstyvai, ir vėlyvesnei sėjai, o dėl anksti suformuotos stiprios šaknų sistemos jie gerai žiemoja ir pavasarį greičiau ataugina antžeminę masę. Augalai su stipria šaknų sistema yra atsparesni sausroms ir greičiau atsigauna nuo kenkėjų padarytos žalos – tai labai aktualu auginant rapsus kintančio klimato sąlygomis.
„Žieminių rapsų InVigor 1166 CL augalai atrodo stiprūs ir turi daug šoninių šakų“, - žydėti bepradedančius rapsus apžiūri ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius
Įspūdį padarė švarūs ir derlingi rapsų pasėliai
„Pernai lankiausi kompanijos BASF organizuotame seminare Kėdainių r. Ažytėnuose, pas ūkininką Šarūną Šiušę. Ten pamačiau, kaip gerai atrodo CL rapsai. Po mėnesio, artėjant derliaus nuėmimui, dar kartą nuvažiavau apžiūrėti tų laukų, kad įsitikinčiau, kaip keičiasi augalų vaizdas – viskas ir vėl atrodė stebėtinai gerai, tad nusprendžiau išmėginti švaraus lauko technologiją ir savo ūkyje“ – pasakoja V. Žmuidzinavičius.
Iš visų bandymuose matytų veislių jam labiausiai patiko InVigor 1166 CL. „Augalai masyvūs, daug šoninių šakų, ankštaros storos ir stambios – rapso augalas atrodė tarsi obelis, linkstanti nuo vaisių“, - prisimena ūkininkas.
Ne mažesnį įspūdį jam padarė ir lauko švarumas, mat ne viename ūkyje rapsų apsauga nuo piktžolių pastaraisiais metais darosi problematiška. „Rudenį važiuojant per Lietuvą, matosi geltonuojantys laukai. Nežinantys galvoja, kad tai rapsai sužydo. Ne, tai žydi garstukai, kuriais laukai smarkiai užkrėsti. Visą rudenį piktžolės maitinasi tomis maisto medžiagomis, kurios turėtų būti skirtos kultūriniams augalams. Be to, garstukų sėklos labai panašios į rapsų sėklas, todėl jas sunku atskirti, o iš tokios masės spaudžiamas aliejus būna nekokybiškas. Švaraus lauko technologija tuo ir patraukli, kad įmanoma sunaikinti piktžoles, sunkiai pasiduodančias kitiems herbicidams“, – sako V. Žmuidzinavičius.
Praėjusį rudenį jis rapsus vieną kartą nupurškė herbicidu Cleravo® mišinyje su Butisan® 400, ir to užteks visam auginimo sezonui. Šis herbicidas naikina svėres, garstukus, trikertes žvagines, čiužutes, rapsų pabiras, taip pat javų pabiras, ramunes, lipikus, balandas, notreles ir kt. piktžoles.
„Užtenka vienkartinio purškimo herbicidu Cleravo® mišinyje su Butisan® 400, jis idealiai išvalo laukus“, – patikina ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius, šiemet didžiąją dalį rapsų auginantis pagal švaraus lauko technologiją
Daugumos įprastų rapsų herbicidų veiksmingumą lemia dirvos drėgmė, nes įprasti herbicidai 70 proc. veikia per dirvą, 30 proc. – per lapus. Cleravo® veikimas yra atvirkštinis: jis 70 proc. veikia per lapus, o 30 proc. – per dirvą, todėl dirvos drėgnumo kriterijus ne toks svarbus. Ilgesnę apsaugą nuo naujai dygstančių piktžolių suteikia herbicidas Butisan® 400. Lankstesnis ir panaudojimo laikas: Clearfield® technologijoje herbicidas naudojamas tuomet, kai dauguma piktžolių jau sudygusios ir turi tikruosius lapelius, o rapsai turi iki 8 lapelių.
Nors šį pavasarį jau pradeda jaustis drėgmės trūkumas, rapsai atrodo stiprūs, galingi ir gausiai išsišakoję. „Net 75 proc. rapsų derliaus išauga būtent ant šoninių ūglių. Vakar kaip tik skaičiavome – ant augalo randame po 27 šoninius ūglius! Taigi, galima prognozuoti gerą derlių“, – sako V. Žmuidzinavičius. Balandžiui persiritus į antrąją pusę, rapsai buvo nupurkšti mikroelementais: boru, kaliu, manganu ir molibdenu. Kadangi dienos buvo labai vėjuotos, stengtasi su purkštuvu į laukus važiuoti rytais ir į pavakarę, kada vėjas paprastai nurimsta.
Šis InVigor rapsų laukas, priklausantis V. Žmuidzinavičiui, gerai matosi visiems, kas važiuoja magistrale Kaunas-Klaipėda
Artimiausiu metu V. Žmuidzinavičius rapsus ruošiasi purkšti fungicidu Cantus® Gold, kuris saugo nuo baltojo (sklerotinio) puvinio, juodosios dėmėtligės ir iš dalies nuo fomozės. „Pernai irgi naudojome šį fungicidą, tikrai patikimai apsaugojo rapsų pasėlius“, – patikina pasirinkimu patenkintas ūkininkas ir priduria, kad kitais metais tikriausiai visi jo ūkio rapsai bus auginami pagal švaraus lauko technologiją.
Kviečiuose išbandys naują fungicidą
Didžiausius plotus V. Žmuidzinavičiaus ūkyje užima žieminiai kviečiai – jiems skirta 216 ha. Puikiai peržiemoję kviečiai balandžio 22-23 d. buvo nupurkšti sisteminiu fungicidu Tracker® ir augimo reguliatoriumi Medax® Max. Tracker® labai gerai apsaugo nuo stiebalūžės, septoriozės ir rūdžių. Žiūrėsim, kaip toliau atrodys laukai. Kol kas kviečiai tikrai gražūs, bet žemė jau darosi labai sausa. Laukiame lietaus, o jo kaip nėra, taip nėra“, – šiek tiek dėl įsismarkaujančios sausros nuogąstauja ūkininkas.
Kviečiai balandžio 22–23 d. buvo nupurkšti sisteminiu fungicidu Tracker® ir augimo reguliatoriumi Medax® Max
Antrajam kviečių purškimui fungicidais jis rengiasi išbandyti naują BASF fungicidą Revytrex®. Apie kompanijos BASF skelbiamą Revyliuciją žemdirbys išgirdo pernai per parodą „Agroviziją“, paskui dar lankėsi įspūdingame naujųjų fungicidų pristatymo renginyje Žalgirio arenoje vasario mėnesį. Ūkininko manymu, jei kompanija taip didžiuojasi nauju produktu, jis tikrai turėtų būti vertas dėmesio.
Revytrex® yra naujas javų fungicidas su veikliąja medžiaga Revysol®. Jo sudėtyje yra ir antra veiklioji medžiaga – stipriausias SDHI fungicidas Xemium®. Dviejų skirtingai veikiančių medžiagų mišinys užtikrina itin platų veikimo spektrą ir unikalią apsaugą nuo ligų atsparumo išsivystymo, nes Revysol® yra vienintelis triazolas, veikiantis atsparias ligų rases.
Revytrex® suteikia išskirtinai ilgalaikę apsaugą dėl dvejopo veikliųjų medžiagų atsargų kaupimosi – dėl vidiniuose sluoksniuose susikaupusių rezervuarų Revysol® išsaugomas lapo viduje, o Xemium® suformuoja kristalų rezervuarus, kurie išskiria veikliąją medžiagą palaipsniui, ant lapų paviršiaus. Sisteminio veikimo fungicidas Revytrex® suteikia ilgalaikę ir patikimą apsaugą nuo lapų septoriozės bei kitų javų ligų – kviečių dryžligės, tinkliškosios dryžligės, rudųjų ir geltonųjų rūdžių, miltligės, rinchosporiozės, ramularijos. Javuose šį fungicidą galima naudoti nuo bamblėjimo pradžios iki žydėjimo pabaigos (BBCH 30–69).
„Naujuoju fungicidu Revytrex® planuoju nupurkšti žieminius kviečius antruoju purškimu, pasirodžius paskutiniam lapui – plaukėjimo viduryje. Nauji produktai yra nepigūs, bet juk ir nauji vaistai yra brangesni, vis tik visi jų nori, mat jie geriau veikia. Taip ir su cheminiais augalų apsaugos produktais – žemdirbiai renkasi naujausius, nes patogenai prisitaiko prie senų produktų ir pasidaro jiems atsparūs. Tikiu, kad naujas fungicidas bus efektyvus“, – sako V. Žmuidzinavičius pridurdamas, kad stipri javų apsauga nuo ligų didele dalimi padeda išsaugoti derliaus potencialą.
Kviečių šiemet jis neplanuoja purkšti mikroelementais – jau ir taip padarytos nemažos hektarinės išlaidos, o dėl besikeičiančios situacijos rinkoje visiškai neaišku, kokios bus produkcijos supirkimo kainos. „Truputį baisu, kad per daug investavęs, nenueitum į minusą. Pagal išankstinius sandorius jau pardaviau 400 t kviečių po 170 Eur/t ir 200 t rapsų po 370 Eur/t. Dabar gailiuosi, kad daugiau nesukontraktavau, nes šiuo metu kainos vėl smuktelėjo žemyn. Nors niekada nežinai, kada laimėsi, o kada pralaimėsi“, – šypteli Kauno r. ūkininkas Vytautas Žmuidzinavičius.
Užsakymas Nr. 10164
Taip pat šia tema skaitykite
-
Iniciatyva dėl pluoštinių kanapių: mažiau biurokratijos, daugiau galimybių
2024-11-13 -
Tarpinių pasėlių potencialas angliai dirvožemyje kaupti
2024-10-31 -
„Agrokoncernas“ turi gerų žinių ūkininkams: sulaukė aukštos kokybės trąšų iš Vakarų
2024-09-16
Skaitomiausios naujienos
-
Nustatyti tiesioginių išmokų dydžiai už 2024 metus
2024-11-15 -
Žemdirbiai galės įsigyti besiribojančią žemės ūkio paskirties žemę
2024-11-13 -
Skelbiami nauji pelkių ir natūralių pievų žemėlapiai
2024-11-08
(0)